A 2006-os költségvetéssel úszhat az euró is - már 600 mrd-os lefaragás kell?

Pénzcentrum
2005. augusztus 19. 09:15

Drasztikus reformokat sürget Járai Zsigmond az államháztartásban, hogy az eurót 2010-ben be lehessen vezetni. Járai kijelentései nem számítanak újdonságnak, a jegybank eddig is jelentős kritikákkal illette a fiskális politikát és az államháztartás szerkezetét.

A Magyar Rádió Háttér című műsorában Járai az MTI szerint úgy nyilatkozott a 2010-es céldátumról, hogy "nagyon, nagyon, nagyon, nagyon nehezen, de még elérhető".

Járai a költségvetési konszolidációban elsősorban a kiadáscsökkentésre helyezné a hangsúlyt az elvonások növelése helyett. Ahhoz, hogy az euró 2010-ben felváltsa a forintot, a maastrichti kritériumokat teljesíteni kell, ami 3% alatti GDP arányos államháztartási hiányt jelent. Az MNB elnöke szerint egyre kevesebb az idő, egy-két év alatt olyan költségvetési fordulatot kellene megvalósítani, aminek még a nyomai sem mutatkoznak.

Ahhoz, hogy a konvergenciaprogramban lefektetett hiányszámokat jövőre elérjük, a kormánynak 600 mrd Ft-os kiadáscsökkentésről kellene határozni - írja az MTI. Járai korábban 500 mrd Ft-ról beszélt. Ha nem lesz meg ez a jelentős kiadáscsökkentés, elúszik a 2006-os költségvetés és vele a 2010-es euró is - állította az MNB elnöke.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2026.08.18 07:36
A férfiakat érintő daganatfajták közül a prosztatarák a második leggyakoribb, csak a tüdőrák előzi m...
laskainelli  |  2026.08.16 17:01
Amikor valaki folyamatosan azt kapja a társától, hogy nem elég jó, amit csinál, ő maga sem elég érté...
legacykft  |  2026.08.14 14:05
Amikor egy hete a Spiráldinamikáról írtam, azzal fejeztem be a cikket, hogy számomra ez a modell nem...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 21. péntek
Sámuel, Hajna
34. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?