16 °C Budapest

Gyorsult a versenyszférában a bérnövekedés

Pénzcentrum
2005. január 19. 09:00

Közel 10%-ra ugrott a bruttó bérnövekedés novemberben a versenyszférában az októberi 6.4%-ról. Az államigazgatásban csökkentek a bérek, a visszaesés 2.7%-os volt. A nemzetgazdaságban összességében 5.2%-os bruttó béremelkedést mért a KSH. A nettó bérek ennél valamivel kevesebbel, 4.9%-kal nőttek. A foglalkoztatottság alig érzékelhetően, 0.4%-kal bővült. A versenyszféra növekedésével szemben az államháztartásban 1.9%-os létszámcsökkenés volt.

A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2 millió 792 ezer volt 2004. január-novemberben, ez 0.8%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó nominális átlagkereset 7.3%-kal, a nettó átlagkereset 6.4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, a reálkereset (a fogyasztóiár-index 6.9%-os növekedése mellett) 0.5%-kal csökkent.


A versenyszférában az év első tizenegy hónapjában 1.5%-kal nőtt a létszám, míg a költségvetés valamenynyi meghatározó területén csökkent, így a költségvetés összességében 1.2%-os létszámveszteséget könyvelhet el.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2004. január-novemberben 143,500 Ft volt, a versenyszférában dolgozók átlagosan 136,600 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 160,200 Ft-ot kerestek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A legmagasabb átlagkeresetű gazdasági ág, ágazat a pénzügyi tevékenység volt (308,200 Ft), ezt követte a vegyipar (194,400 Ft), a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás (189,500 Ft), valamint a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás (180,800 Ft). A legalacsonyabb átlagkeresetűek a textília-, textiláru-, illetve a bőrtermék-, lábbeligyártásban és a máshova nem sorolt feldolgozóiparban dolgozók voltak, ahol az ő átlagkeresetük alig haladta meg a nemzetgazdasági átlag felét. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban, továbbá a mezőgazdaságban és az építőiparban foglalkoztatottak a nemzetgazdasági átlag 60-70%-át keresték.

A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 92,500 Ft volt január-novemberben (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 69,600 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 119,400 Ft), ez 6.4%-os növekedés az előző év azonos időszakihoz képest.

HR BLOGGER
vezetoi-coaching  |  2025.04.25 13:34
Ami foglalkoztat éppen... a "Renitens" második évadját nézem (RTL+ streaming site-on fent van az egé...
laskainelli  |  2025.04.19 15:46
Ismerős lehet neked is az az összezavaró érzés, amikor egy döntés előtt állsz, de bárhogy is próbálo...
kovacstunde  |  2025.04.13 09:00
Bűnbakképzésről akkor beszélünk, amikor valaki saját kudarcáért, sikertelenségért, vagy olyan tettéé...
hrdoktor  |  2025.04.09 08:54
Hatással lehet-e a tartós párkapcsolat vagy a házasság a felek egészségi állapotára? Tényleg hosszab...
perfekt  |  2025.04.07 09:47
Bemutatkozik Kovács Zsuzsanna, a Perfekt egyik meghatározó képzési referense, aki nap mint nap segít...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 26. szombat
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33