Az ősz közeledtével ismét kezd melegedni a hangulat a bértárgyalások körül. A költségvetési szférában a Pénzügyminisztérium elképzelése szerint 6.5%-os bérnövekedésre lesz lehetőség, ami a tárca 4.5%-os inflációs prognózisa mellett kb. 2%-os reálbérnövekedést jelent. A szakszervezetek legalább a gazdasági növekedés mértékével megegyező reálbérnövekedést szeretnének elérni.
A pénzügyminiszter által ismertetett 6.5%-os bérnövekedés fedezetét is csak részben jelentenék a központi források abban az értelemben, hogy az egyes intézmények a jelenlegi létszám mellett csak 5%-kal kapnának többet az illetményekre. A maradékot az intézményeknek saját maguknak kell kigazdálkodni, mely az esetek többségében a létszám leépítésével egyenértékű.
A Napi a munkavállalói érdekképviseletek vezetőit kérdezte elvárásaikkal kapcsolatosan. Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke legalább a jövő évi gazdasági növekedés mértékével megegyező reálbérnövekedést tartana elfogadhatónak. Ez becslése szerint 4-4.5% körüli lenne. Wittich szerint a csökkenő adóterhelés miatt a bruttó bérnek elegendő a nettó bérnél kevésbé növekedni, hogy a vásárlóerő a kívánt mértékben emelkedjen.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szintén a gazdasági növekedést tekinti irányadónak az elvárt reálbérnövekedés tekintetében. Vígh László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés vezetője szerint a közigazgatási feladatok ellátásához szükség van a mostani létszámra, nem szabad az intézményeket elbocsátásra kényszeríteni a bérnövekedés fedezetének korlátozásával. A létszámleépítés megítélése szerint csak hosszú távon képzelhető el.
Amint a véleményekből kitűnik a bértárgyalások várhatóan most sem a legcsendesebb mederben folynak majd a közszférában. Az eddigi tapasztalatokból okulva a tárgyalásokat célszerű a bruttó bérekről folytatni, nem pedig valamilyen indexációs technikával a reálbérnövekedés mértékét "belőni".
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


