Az ősz közeledtével ismét kezd melegedni a hangulat a bértárgyalások körül. A költségvetési szférában a Pénzügyminisztérium elképzelése szerint 6.5%-os bérnövekedésre lesz lehetőség, ami a tárca 4.5%-os inflációs prognózisa mellett kb. 2%-os reálbérnövekedést jelent. A szakszervezetek legalább a gazdasági növekedés mértékével megegyező reálbérnövekedést szeretnének elérni.
A pénzügyminiszter által ismertetett 6.5%-os bérnövekedés fedezetét is csak részben jelentenék a központi források abban az értelemben, hogy az egyes intézmények a jelenlegi létszám mellett csak 5%-kal kapnának többet az illetményekre. A maradékot az intézményeknek saját maguknak kell kigazdálkodni, mely az esetek többségében a létszám leépítésével egyenértékű.
A Napi a munkavállalói érdekképviseletek vezetőit kérdezte elvárásaikkal kapcsolatosan. Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke legalább a jövő évi gazdasági növekedés mértékével megegyező reálbérnövekedést tartana elfogadhatónak. Ez becslése szerint 4-4.5% körüli lenne. Wittich szerint a csökkenő adóterhelés miatt a bruttó bérnek elegendő a nettó bérnél kevésbé növekedni, hogy a vásárlóerő a kívánt mértékben emelkedjen.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szintén a gazdasági növekedést tekinti irányadónak az elvárt reálbérnövekedés tekintetében. Vígh László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés vezetője szerint a közigazgatási feladatok ellátásához szükség van a mostani létszámra, nem szabad az intézményeket elbocsátásra kényszeríteni a bérnövekedés fedezetének korlátozásával. A létszámleépítés megítélése szerint csak hosszú távon képzelhető el.
Amint a véleményekből kitűnik a bértárgyalások várhatóan most sem a legcsendesebb mederben folynak majd a közszférában. Az eddigi tapasztalatokból okulva a tárgyalásokat célszerű a bruttó bérekről folytatni, nem pedig valamilyen indexációs technikával a reálbérnövekedés mértékét "belőni".
A mostani gazdasági helyzetbe szinte bármit megtennénk, hogy spóroljunk, azonban sokan tapasztalhatják azt, hogy hiába igyekeznek, még így is elfolyik a pénz a bankszámlájukról.
Közösségi finanszírozással adnák ki újra a 2012-es év gyerekkönyvét, a Dobozvárost.
A vállalkozásunk sikere rengeteg dolgon múlhat, nem elég az ötlet, bizony kemény munkát kell fektetni a sikerbe.
Tíz év után ismét megjelenhet Lakatos István Év Gyerekkönyve-díjas meseregénye, a Dobozváros!
-
Több mint 30 ezer tonna élelmiszert mentettek meg a kidobástól
Öt év alatt az élelmiszer-felesleg közel felét hasznosította a Tesco.
-
Fellendült a tőkebevonás a cégeknél
Túlélés, beruházás, felvásárlás – a Hiventures tőkével támogatja.
- Fél óra alatt felnégyelte C. Ronaldóékat a Brentford
- Három globális hatás miatt nincs víz a felhőkben
- 26 darab négytalálatos szelvényt találtak - de hány ötöst?
- Szerződés fölött szállítanak gázt az oroszok - a nap hírei
- A magyar gólkirály bekezdett első külföldi állomáshelyén
- Több mint ötödével nőtt a megújulókból termelt villamosenergia mennyisége
Portfolio Future of Finance 2022
Energy Investment Forum 2022 - A MEKH szakmai támogatásával
Private Health Forum 2022


