5 °C Budapest

Itt vannak az óriási tartozásuktól megmenekült devizahitelesek

Pénzcentrum
2013. március 14. 05:27

Sokan uzsorakamatokat emlegetnek a devizahitelek kapcsán, pedig a kamatoknál sokkal inkább meghatározza a havi törlesztőrészleteket és az adósok előtt tornyosuló tartozást az árfolyam. És az, ahogy a napokban is láthatjuk szinte percről percre képes új csúcsokra emelkedni vagy akár rég nem látott mélységekbe visszaereszkedni. Ez utóbbi történt a japán jennel is az előző hónap folyamán, aminek következtében a reményvesztett jenhitelesek kicsit fellélegezhetnek. Az összes hitelt összehasonlítva most úgy néz ki nem ők jártak a legrosszabbul.

A jelenlegi magas árfolyamszinteket látva nehéz elhinni, de még mindig jobban járt több devizahiteles, mintha forintban vette volna fel a kölcsönét. Hiába van most magasabb tartozása, az alacsonyabb kamatok miatt kevesebbet kelhet visszafizetnie, mint a 11 százalékos díj felett törlesztő forinthiteleseknek.

Ha ez tetszett, akkor ezt is olavsd el: Fájni fog a magyar családoknak a gyenge forint

Tényleg jobb lett volna forintban eladósodni a válság előtt?

A kölcsönök elsődleges költsége a kamat és az ugyancsak a tőketartozáshoz kapcsolódó egyéb díjak, ez a kettő együtt a THM. Igen magas, 13 százalékos THM érték felett kezdték törleszteni tartozásukat a forinthiteles lakásvásárlók 2007-ben, ez akkor 94 ezer forintos törlesztőrészletet jelentett 8 millió forint felvétele esetén, amit 20 év alatt kell végleg visszafizetni. Ennyit sokan nem akartak havonta kifizetni, így döntöttek inkább a 56 ezer forintos törlesztőrészletű frank vagy a kezdetben 48 ezer forintos jenhitel mellett. De sokan az euró alapú kölcsönt választották, aminek a kezdeti törlesztője ekkor 66 ezret forint volt.

 


Később az árfolyamok változásával a jenhitelesek kerültek a legnehezebb helyzetbe. Míg a legtöbben 1,6-os árfolyam felett vette fel hitelét, tavaly januárra 3 fölé ugrott az árfolyam, megduplázva az adósok tartozását is. De a most januári számok tükrében úgy néz ki, hogy nem a jenhitelesek állnak legrosszabbul a hitelek versenyében.

Ha ez tetszett, akkor ezt is olavsd el: Csúfos bukta: hitelesek százezrei maradtak segítség nélkül

Ha minden devizában 8 milliót vettünk volna fel 2007 szeptemberében, akkor a frankhitelünk állna most a legrosszabbul. Ez után 5 millió 369 ezret fizethettünk volna vissza, de még további 10 millió 640 ezerrel tartoznánk, ez összesen kicsivel több, mint 16 millió forint. A jenhitel ehhez képest még ha hajszálnyival is de 15 millió alatt van. De minden devizában felvett hitel esetén kevesebbet kellett volna 2013 januárjáig fizetni, mint forintban.

Nézzük meg, hogy a forinthitelhez képest, hogy alakultak a törlesztőrészletek. A lenti ábrán jól látszik, hogy 2010 tavasza óta beszélhetünk arról, hogy többet fizetnek a devizahitelesek, de mára csak a frank esetében maradt a törlesztőrészlet a forinté felett.

Jól látszik, hogy a devizahitelek esetén eddig messze nem kellett olyan magas törlesztőrészleteket fizetni, mint a 2007-ben forinthitelben eladósodottaknak. A baj az, hogy a fennmaradt tartozás a devizahitelek esetén az árfolyamváltozásnak megfelelően megugrott, míg a forinthitelek esetén elkezdett szépen apadni, még a magas kamatterhek ellenére is.

A négy példahitelünk közül most a frank alapú miatt aggódhatnánk a legjobban hiszen a teljes tartozás jelenleg 10 millió 641 ezer, hiába fizettünk már 5 milliónál is többet. A jenhitel a jelenlegi pillanatképünkön már jobban áll mint egy éve, amikor 3 forint felett volt az árfolyam, de még így is 10 millió forint felett van a hátra lévő tartozás. Az euróhitelesek se tartoznak kevesebbel, mint amennyit felvettek, de a magas kamatköltségek miatt a forinthitelesek se tudtak még 1 millió forintot se törleszteni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Melyik hitelt választanánk, ha most 2007-ben lennénk?

Nehéz megmondani még ma is, a jenhitelesek sokáig kétségbeesve nézhették, ahogy az árfolyam megkétszerezte tartozásukat, a forinthitelesek pedig máig 11 százalékos THM felett fizetnek. De ezeknek a hiteleknek az esetében is hátra van még 14 év a törlesztésből, ahogy a legtöbb devizahiteles is több évtizedre adósodott el.

Jósolni semmiképp sem akarunk, főleg a jelenlegi devizamozgások mellett, de sok-sok kérdőjel mellett a játék kedvéért feltételezhetjük, hogy a következő 14 évben már semmi nem változik.Nézzük meg így melyik hitel a legkedvezőbb. Ehhez csak annyit kell kiszámolnunk, hogy mennyi törlesztőrészletet fizetünk így ki az egyes hitelek esetén.

Összesen több, mint 23 milliót kellene a jelenlegi feltételek szerint visszafizetni a frankhiteleseknek, ami "csak" 2 millióval több, mint a forinthitelesek végleges mérlege. És, ami igazán meglepő, hogy a devizahitelesek közül a jenben eladósodottak fizethetnek végül a legkevesebbet  - persze csak, ha nem változik semmi a következő 14 évben -, az euróhitelesek köze fél millióval fizetnek többet náluk, a végső egyenlegük 19,5 millió lehet. (Egyébként a mostanai legjobb piaci forinthitel esetén is 17 millió forint körüli összes visszafizetendőre számíthatunk. Ezt megnézheted te is aBankRáció.hu-n)

A fenti számítás sok kérdőjelet tartalmaz, de érdemes elgondolkodni, hogy a devizahitelek esetén a legmeghatározóbb tényező a deviza. A tartozásuk az árfolyam mozgásának köszönhetően akár naponta is változhat. A forinthitelesek ezzel szemben szinte biztosan az eredeti tartozásuk többszörösét fizetik vissza a teljes futamidő alatt. A hitelesek mentőcsomagjai mégis csak a devizában eladósodottakat segíti, ráadásul úgy, hogy mások ezeknek a költségeiből jócskán kiveszik a részüket, különösen igaz ez a forinthitelesekre.

A mentőcsomagokról készített grafikánk itt látható:

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kasza Elliott-tal  |  2025. március 15. 13:14
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kiszámoló  |  2025. március 15. 09:58
Nagyon gyakori probléma a párkapcsolatokban, hogy az egyik fél nem akar dolgozni. A férj két éve ott...
Holdblog  |  2025. március 15. 09:00
Ha tényleg 200% vámot kapnának az európai borok az USA-ban, ahogy a szőke cár mondta (mond mindent ö...
MEDIA1  |  2025. március 14. 22:23
A lovagkeresztes és Jótollú magyar újságíró díjjal is rendelkező Császár Attila, aki forradalomról b...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. március 16. vasárnap
Henrietta
11. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. március 15. 19:21
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33