Ritka természeti felfedezést tett az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága: új bikapókfaj tűnt fel a boldogkői vár alatti hegyen.

Ezt a különleges lepkefajt Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Közel egy évtized után most ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót.
Ezt a különleges lepkefajt, az Anker-araszolót Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Azóta Olaszországban és a Balkán-félsziget néhány pontján is kimutatták, míg Kis-Ázsiában egy másik alfaja él. Hazánkban elsősorban középhegységeinkből ismert, azonban rendkívül ritka, és csak lokálisan fordul elő – közölte weboldalán a Duna–Ipoly Nemzeti Park.
Az Anker-araszoló (Erannis ankeraria) kiemelt természetvédelmi jelentőségű faj, hiszen jelenléte egy adott területen annak jó ökológiai állapotára utal. Éppen ezért az EU Natura 2000 programjában is szerepel, amely a közösségi jelentőségű fajok védelmét célozza. Az Anker-araszoló Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
A magyar állami természetvédelem hivatalos honlapja szerint magáról az állatról, limitáló tényezőiről és populációs viszonyairól keveset tudunk. Kora tavasszal, időjárástól függően február végétől március első feléig, éjszaka repül, de csak egy rövid időszakban. Állománya a Vértesben annyira kis számú, hogy ez a lepke gyakran az észlelési küszöb alatt marad.
Megtalálását tovább nehezíti, hogy a hozzá nagyon hasonló sárgás tavaszi araszoló vele egy időben és tömegesen jelenik meg. Keresése ezért a „tűt a szénakazalban” hasonlattal jellemezhető. A faj szaporodásáról, a lerakott peték számáról, a peterakás körülményeiről, a különböző stádiumú lárvák morfológiájáról, viselkedéséről jóformán semmit nem tudunk. A lepkefaj újbóli előkerülése nagy jelentőséggel bír, mivel nemcsak a faj fennmaradását igazolja, hanem megerősíti a Vértes kiemelkedő természeti értékeit is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


