Kukkantsatok be, hogyan telnek a mindennapok a Kassai-völgyben, Kassai Lajos kaposmérői birtokán! Hogyan is gazdálkodik a messze földön híres lovasíjász!

Figyelem, tél végén ezek a legsürgetőbb kerti munkák: itt a sztárkertész 7+1 pontos feladatlistája
A hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta az első rügyeket, Zalában nyílik az aranyeső, de előbújtak a korai gyógynövények is: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Ha valaki bizonytalan abban, hogy februárban milyen feladatokat érdemes elvégezni a kiskertben, akkor jól figyeljen! Kósa Dániel kertészmérnökkel most összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet!
Február első hetében járunk, és az időjárás hirtelen keményebbre fordult. Január azonban szokatlanul enyhe volt, szinte tavaszias időt hozott, így a kertben a megszokottnál jóval korábban megindult az élet. Egyes helyeken már rügyet bontott a fügefa, máshol – például Zalában – az aranycserje (amit sokan tévesen aranyvesszőnek neveznek) virágzik, pedig még messze van a március-április, amikor ennek eljönne az ideje. Ez azonban nem feltétlenül jó hír, hiszen a hideg még visszatérhet, és komoly károkat okozhat a növényekben. Ennek ellenére a naposabb idő sokakat arra ösztönöz, hogy kertjükben vagy udvarukon munkához lássanak. Ha valaki bizonytalan abban, hogyan kezdjen neki, milyen feladatok időszerűek ilyenkor, vagy milyen szerszámokra lehet szüksége, Kósa Dániel kertészmérnökkel összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet:
1. Álljunk neki, időben megtervezni a kiskertünk!
Érdemes visszatekinteni az előző évre: végiggondolni, mit és hogyan végeztünk el, milyen eredmények születtek, és levonni a tanulságokat. A tervezés alapvető fontosságú, hiszen így hatékonyabban dolgozhatunk. A modern technológiának köszönhetően könnyen hozzáférhetünk szakirodalomhoz – éljünk ezzel a lehetőséggel, és bővítsük tudásunkat – tanácsolta mindenekelőtt Kósa Dániel.
2. Ellenőrizzük le, mennyi vetőmagunk van!
Ha saját palántákat szeretnénk nevelni, ellenőrizzük, hogy minden szükséges vetőmagot beszereztünk-e. A szerszámok kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a minőség. A tartós, jó minőségű eszközök hosszú távon kifizetődőbbek, még ha kezdetben drágábbak is.
3. Szerszámokkal hogy álltok?
Az egyik legfontosabb kellék – emelte ki Kósa Dániel - a metszőolló, a karos olló és a fűrész. Érdemes olyan szerszámokat választani, amelyek kényelmes markolattal rendelkeznek, mert a hosszabb munka során kevésbé fárasztják a kezünket. Fontos, hogy a pengék kiváló minőségű acélból készüljenek, és gondoskodjunk az élezésükről is. Egy megfelelő fenőkő segítségével hosszabb élettartamot biztosíthatunk eszközeinknek. Nem szükséges a legdrágább japán fenőkő, a jó minőségű kaszakövek is megfelelőek lehetnek.
Egyéb alapvető szerszámok közé tartozik a kapa, ásó, lapát, gereblye és vasvilla. Az ásók és kapák esetében is a tartósság a legfontosabb szempont. Érdemes olyan változatokat választani, amelyek nyele cserélhető, így ha véletlenül eltörik, nem kell az egész szerszámot lecserélni.
4. A szerszámok karbantartása szintén lényeges
Az élezés mellett ügyeljünk arra is, hogy megóvjuk őket a korróziótól. Lehetőség szerint fedett helyen tároljuk őket, például egy sufniban, garázsban vagy kazánházban. A legtöbb modern eszköz már rendelkezik felületvédelemmel, de az idő múlásával ez is megkopik. Ha szükséges, csiszoljuk le és fessük újra a felületet, vagy használat után tisztítsuk meg és kenjük be zsírral a fémrészeket.
A rendszeres tisztítás nemcsak a rozsdásodás ellen véd, hanem segít eltávolítani a kórokozókat is. Metszőollók és fűrészek esetében érdemes alkohollal fertőtleníteni a pengéket, hogy elkerüljük a betegségek átvitelét egyik növényről a másikra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
5. Még nem késő nekiállni a metszésnek
A kertben ilyenkor még mindig elvégezhetjük az almatermésűek metszését. A csonthéjas fák elhalt vagy lehullott ágait is érdemes összegyűjteni, valamint eltávolítani a fákon maradt, elszáradt terméseket, hogy megelőzzük a fertőzéseket. A tél folyamán letakart növényeket ellenőrizzük, és ha szükséges, óvatosan bontsuk meg a takarást, hogy elkerüljük a befülledést – ugyanakkor készüljünk fel arra is, hogy a hideg visszatérhet, így a takarást szükség esetén vissza kell helyeznünk.
6. Ne feledkezzünk meg a madarakról sem!
Ha madáretetőt helyeztünk ki, ne felejtsük el ellenőrizni a magok mennyiségét. Az enyhébb idő miatt lehet, hogy kevesebb fogyott, de egy hirtelen lehűlés után ismét több madár érkezhet táplálékért.
7. Az öntözésről se feledkezzünk meg
A fagymentes időszakokban ne feledkezzünk meg az öntözésről sem, különösen az örökzöldek esetében. Fontos, hogy csak annyi vizet juttassunk ki, amely megőrzi a talaj megfelelő nedvességtartalmát.
7+1. Szedjünk friss gyógynövényeket!
Végül, ha kertünkben csipkebogyó, naspolya vagy kökény is található, a megmaradt termésekből még most is készíthetünk ízletes teát, vagy akár frissen is elfogyaszthatjuk őket. Emellett a hirtelen jött januári meleg az ország számos vidékén előcsalogatta a korai gyógynövényeket: a csalán már éledezik, sőt, még pitypangvirágot is találni! Bátran gyűjtsünk belőlük, de ügyeljünk arra, hogy ne forgalmas utak mentén vagy szennyezett területeken szedjük a természet kincseit!

Horror az ára, így metszd az áfonyát, hogy idén bőséges legyen a termés: 4+1 trükk a sztárkertésztől
Az áfonya termesztése gondos odafigyelést igényel, és az egyik legfontosabb ápolási feladat a rendszeres metszés. Kósa Dániel segítségével most lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan csináld!
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


