36 °C Budapest
Bemondta az MNB: jövőre már nem nálunk lesz a legmagasabb infláció az EU-ban

Bemondta az MNB: jövőre már nem nálunk lesz a legmagasabb infláció az EU-ban

2023. november 21. 17:15

Online sajtótájékoztatón számolt be Virág Barnabás, az MNB alelnöke a mai jegybanki kamatcsökkentés hátteréről- ezt összegezte a Portfolio a cikkében. 

A sajtótájékoztatón több kérdésre is választ adott az alelnök, több kérdésben érintették az inflációt, a minimálbérek emelését, az általános drágulásokat és kitértek a recesszió kérdésre és arra is, hogy mire kell odafigyelni, ha hosszú távú javulást szeretnénk elérni és fenntartani. 

A főbb üzeneteket így összegezték:

  • Az inflációról elmondták, hogy kedvező pályán halad, év végére jó esetben akár 7% alá is süllyedhet a mutató.
  • De azt is kiemelték, hogy nem dőlhetünk hátra, jövőre is folytatni kell az infláció mérséklését.
  • Ennek érdekében a jegybank adatvezérelt és óvatos megközelítést alkalmaz, a globális sokkokra és kockázatokra, az infláció, illetve a kockázati környezet alakulására való tekintettel.
  • A külső egyensúlyunk a vártnál nagyobbat javulhat az idén, a folyó fizetési mérleg egyenlege kedvezőbb lehet a korábban jelzettnél. 
  • Az év végére már nem a magyar infláció lesz a legmagasabb az Európai Unióban.
  • A gazdaság kijött a recesszióból, a jegybank részadatai alapján a negyedik negyedévben is folytatódik az élénkülés.
  • A jövő évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés nagyjából összhangban van a gazdasági lehetőségekkel, ezért nem várható tőle többletinflációs hatás, ahogyan a kiterjesztett gyártói felelősség és a kötelező visszaváltási díj bevezetésétől sem.

Kép forrása: MTI/MTVA

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. július 30. 13:14
A Media1 tíz napja elsőként írt róla, hogy várhatóan Vogyerák Anikó is elhagyja az ATV-t, de akkor a...
Bankmonitor  |  2026. július 30. 11:13
Az élet nem mindig alkalmazkodik a terveinkhez. Éppen ezért lehet a legdrágább mondat, amit valaki k...
Holdblog  |  2026. július 29. 08:00
Ugyanaz a befektetési stratégia a két kontinensen már egészen más szabályozási, politikai és piaci k...
iO Charts  |  2026. július 28. 21:12
Az ASML részvény árfolyama 2025-26-ban az AI hype hatására az egekbe emelkedett, kevés cég profitált...
NAPTÁR
Tovább
2026. július 30. csütörtök
Judit, Xénia
31. hét
Július 30.
Barátság világnap
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. július 30. 15:28