A Lidl új rendszert tesztel litván üzleteiben, amely lehetővé teszi az alkoholtartalmú termékek vásárlásánál szükséges életkor-ellenőrzés távoli elvégzését.

Sör, chips, zabtej: ugyanannyiba kerülnek itthon, mint a pokoli drága Új-Zélandon - mi folyik itt?
Zsebbenyúlós árak, prémium minőség – de négyszeres fizetés. Egy Új-Zélandon élő magyar TikTok-videós mutatta be, mennyibe kerülnek a mindennapi élelmiszerek egy helyi boltban. Bár sok tétel drágább, mint itthon, akad olyan is, ami forintra átszámolva szinte megegyezik a magyar árakkal. A valódi különbséget mégsem a polccímkék mutatják, hanem a fizetések: Új-Zélandon a minimálbér is majdnem négyszerese a magyarénak.
Egy magyar TikTok-videós, padawan.daddy most egy konkrét bolt árain keresztül mutatta meg, mennyiért lehet hozzájutni az élelmiszerekhez Új-Zélandon. Az összehasonlítás különösen tanulságos, ha hozzátesszük: Új-Zélandon a fizetések négyszer magasabbak, mint Magyarországon.
A videóban szereplő üzlet a Frech Choice, amely nem a legolcsóbb hely: elsősorban helyi termelők áruit árulja, jellemzően prémium minőségben – így az árak eleve magasabbak az átlagos szupermarketeknél. Ennek ellenére a lista érdekes tanulságokat rejt.
@padawan.daddy ♬ Beethoven Symphony No. 5 Fate - Kohrogi
Árak forintra átszámolva: azért van, ami meglepő
- Burgonya: 850 Ft/kg
- Alma: 1400 Ft/kg
- Csirkehús: 2800 Ft/kg
- Marhahús: 5000–9000 Ft/kg
- Zsemle: 260 Ft/db
- Szeletelt sajt (250g): 2100 Ft
- Lurpak vaj (250g): 1400 Ft
- Tej: 720 Ft/liter
- Szabad tartású tojás (12 db): 2000 Ft
- Zabtej: 720 Ft/liter
- Coca-Cola (1,5 l): 700 Ft
- Chips (150 g): 850 Ft
- Liszt (1,5 kg): 750 Ft
- Kristálycukor (1,5 kg): 780 Ft
- Prémium jégkrém: 2500 Ft/kg
- Helyi kraft sörök (330 ml): ~850 Ft/doboz
- Sauvignon Blanc (hazai): 2900–3300 Ft/palack
Néhány tétel valóban meredek – különösen a húsok, a sajt, a tojás vagy éppen az alma ára –, más termékek viszont kifejezetten hasonló szinten mozognak, mint a magyar boltokban. A sörök, borok, chips vagy éppen a zabtej ára egyáltalán nem kirívó, sőt: hazai üzletekben is gyakran látni ilyen összegeket, különösen a mostani inflációs válság idején.
A döntő különbség a fizetésekben rejlik
A videó végén a TikToker hozzáteszi: Új-Zélandon a nettó minimálbér 750 000 forint, míg Magyarországon ugyanez körülbelül 193 000 Ft adókedvezmények nélkül. Az átlagfizetések közötti különbség még látványosabb: Új-Zélandon 1,2 millió forint, míg Magyarországon 400–450 ezer forint körül mozog a nettó átlagkereset.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A számok így más megvilágításba helyezik az árakat: a 260 forintos zsemle vagy az 1400 forintos alma, de a húsok árai arányaiban nem tűnik olyan megterhelőnek ott, ahol a havi bérösszegek három-négyszeresek.
Az árszint önmagában nem mond sokat
Az összehasonlítás jól mutatja: nem az a kérdés, hogy valami drága-e – hanem az, hogy meg lehet-e fizetni. Az új-zélandi bérek mellett ezek az árak nem számítanak luxusnak. Magyar szemmel nézve viszont egy 2000 forintos tojás vagy egy 8500 forintos marhasült komoly kiadásnak számít.
Mindez újra felveti a szokásos kérdést: nem az a legfontosabb, hogy mit mennyiért árulnak – hanem az, hogy mennyi marad a végén az emberek zsebében.

Itt a 2025-ös nagy fűnyíróteszt: ezek a legjobb akkus gépek most a piacon, meglepő nevek a toplistán
Az akkumulátoros fűnyírókra egyre gyakrabban esik a vásárlók választása. Nem túl nagy kertekhez ideális megoldás, ha csendesebb, könnyen manőverezhető típust keresünk.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


