Augusztusban 671 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma publikált adataiból.
Kiderült az ezeréves hústitok: sokan eddig rosszul csinálták, valójában ilyen sokáig áll el az élelmiszer
A héten több cikkben is foglalkoztunk a Nébih Maradék nélkül programjának megújult útmutatójával, amely alapján bemutattuk, hogy a minőségmegőrzési idő lejártát követően még meddig használhatók fel az olyan termékek, mint a tojás és a különböző tejtermékek. De mi a helyzet a hústermékekkel, mint például a kolbásszal vagy a szalámival? Az alábbiakban ezeket fogjuk áttekinteni.
A héten a Pénzcentrum is megírta, hogy megújult a Nébih Maradék nélkül programjának Lejárt… Megehetem? útmutatója. A tájékoztató anyag célja, hogy arról adjon információt, az egyes termékek meddig fogyaszthatók még a rajtuk szereplő minőségmegőrzési idő lejárta után. Mert ugyanis a terméken szereplő dátum elmúlta nem jelenti azt, hogy az adott terméknek automatikusan a kukában kell landolnia.
Korábbi cikkeinkben a tojással és a különböző tejtermékekkel foglalkoztunk, de lássuk most, mi a helyzet a hústermékekkel?
A tájékoztató szerint az ajánlott felhasználási határidő a minőségmegőrzési idő lejártát követően…
- A kolbász esetében 2 hónap. Ehhez még annyit fűz hozzá a füzet, hogy „Kizárólag a szárításos érleléssel készült termékek esetén, amennyiben az érzékszervi tulajdonságok megfelelők.” Magyarul, ha büdös, rossz íze van, akkor dobjuk ki – de ezt talán felesleges is mondani.
- A szalámi esetében is 2 hónapot ír az anyag, hasonló kiegészítéssel – „Kizárólag a szárításos érleléssel készült termékek esetén, amennyiben az érzékszervi tulajdonságok megfelelők.”
- A fagyasztott hal, baromfi esetében 3 hónap a Nébih ajánlása.
- A sonka esetében 3 hónap, ám ebben az esetben is érvényes a fenti kiegészítés - „Kizárólag a szárításos érleléssel készült termékek esetén, amennyiben az érzékszervi tulajdonságok megfelelők.”
- A szalonna esetében szintén 3 hónap a felhasználhatóság ideje, ám a fentiekhez hasonló kiegészítéssel – „Avasodásra hajlamos, kizárólag megfelelő érzékszervi tulajdonságok esetén használható fel.”
- A fagyasztott emlős állatból készült termékek esetében 6 hónap a Nébih ajánlása.
- Konzervek esetében 12 hónap. Itt fontos megjegyezni, hogy ez nem csak a hal- és húskonzervekre igaz, hanem a gyümölcs-, zöldségkonzervekre is, ahogyan a készételekre is.
Fontos még megjegyezni, hogy a Nébih tájékoztatója csak az alábbi esetekben alkalmazható:
- Csak minőségmegőrzési idővel rendelkező termékek esetén.
- Bontatlan, sértetlen csomagolás esetén.
- Gyártó ajánlásának megfelelő tárolás esetén.
- Jellegének megfelelő termékek esetén: nézd meg, szagold meg, kóstold meg!
- Ha nem csecsemőknek és kisgyermekeknek szánt speciális élelmiszerről van szó!
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Az első nyugdíj jóval alacsonyabb lesz az utolsó fizetésnél
Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, azzal biztosíthatja az időskori megélhetését.
-
Hogyan lehet egyszerre impozáns és hatékony egy otthon? (x)
A 21. század otthona egyszerre kényelmes, lenyűgöző és energiahatékony. De hogyan érjük el, hogy a dizájn, a komfort és az energiaspórolás szempontjai is érvényesüljenek?
-
Ismét a Rossmann lett a Legjobb Munkahely (x)
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely címet.