A Tesco új, célzott hirdetési rendszert vezet be
Kiderült az ezeréves tojástitok: sokan eddig rosszul csinálták, így áll el jó sokáig az élelmiszer
A Nébih Maradék nélkül programjának frissített lejárati útmutatója új termékkategóriákkal, például tojással bővült. A táblázat szerint a tojás 2 hétig tárolható mosatlanul és hűtőben, de a lejárt tojást minden esetben ellenőrizni kell felhasználás előtt. A boltban vásárolt és a házi tojások eltarthatósága eltérő lehet, ezért a megfelelő tárolási és ellenőrzési módszerek kulcsfontosságúak a frissesség megőrzéséhez.
További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának méltán népszerű lejárati útmutatója. A gyűjtemény a lakosság, a kereskedelmi szektor és a karitatív szervezetek számára ad hasznos iránymutatást a minőségmegőrzési idejű termékek lejárat utáni fogyaszthatóságáról. A frissített dokumentum többek között a tojással, a margarinnal, a kolbásszal és a kávéitallal egészült ki/gazdagodott.
Részletesen utána jártunk, hogy mit érdemes tudni a vásárolt tojás eltarthatóságáról és arról, hogy hogyan érdemes tárolni a terméket, hogy meghosszabbítsuk a lejárati idejét. Több tényezőtől függ, például attól, hogy milyen friss volt a vásárláskor, és természetesen attól is, hogy a tojás házi vagy boltban vásárolt.
Meddig jó a tojás?
A Nébih hivatalos táblázata szerint a tojás 2 hétig áll el, abban az esetben, ha mosatlanul, hűtőszekrényben tároljuk. Továbbá hangsúlyozzák, hogy
a lejárt tojást egyesével feltörve, külön edényben ellenőrizni kell. Elváltozás esetén (megszokottól eltérő szag, szín, állag) ki kell dobni azokat. A lejárt tojásokat csakis alapos hőkezelést igénylő ételekhez szabad felhasználni
- áll a hivatalos iratban. Ehhez persze hozzátartozik több tényező is, amit érdemes figyelembe venni a megvásárolt fehérjeforrás esetén. Például a bolti tojások általában hosszabb ideig elállnak, mivel hűtött környezetben tárolják őket, és gyakran olyan eljárásokon mennek keresztül, amelyek segítenek meghosszabbítani a frissességüket. A bolti tojás a vásárlástól számítva általában 3-5 hétig eláll, ha megfelelően tároljuk, azaz hűtőben, 4-7°C között.
Ezzel szemben a frissen gyűjtött házi tojások eltarthatósága kissé eltérhet. Mivel nem mennek át ipari tisztításon, gyakran rendelkeznek egy természetes védőréteggel (kutikulával), ami segít megőrizni a frissességüket. Ha nem mossuk meg a tojást, szobahőmérsékleten akár 1-2 hétig is eltarthat, hűtőben tárolva pedig 3-4 hétig is friss marad.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Hogyan tároljuk a tojást?
A tojás tárolásának módja nagyban befolyásolja annak eltarthatóságát. Két igazán fontos kritérium van, ami a Nébih táblájából is egyértelműen kiderül. Egyrészt, hogy a tojásokat minden esetben érdemes hűtőben tárolni és nem szabad feleslegesen, jóval a fogyasztás előtt megmosni.
Továbbá hasznos tanács, hogy a tojást mindig a hűtő legbelső részében tároljuk, ne az ajtóban, mert ott a hőmérséklet-ingadozás gyakoribb. A tojásokat dobozukkal együtt helyezzük be a hűtőbe, mivel ez is védi őket az esetleges fizikai tényezőktől. Ezen felül kevesen tudják, hogy a tojásokat hegyükkel lefelé érdemes tárolni, így a sárgája középen marad, és tovább friss marad.
Hogyan állapítható meg, hogy a tojás még jó-e?
Az eltarthatósági idő csak egy útmutató, ezért fontos, hogy használjuk az érzékszerveinket is a tojás frissességének ellenőrzéséhez, ehhez pedig pár egyszerű trükk például a
- Vízteszt: töltsünk meg egy tálat hideg vízzel, és helyezzük bele a tojást. Ha a tojás lesüllyed és vízszintesen marad, friss. Ha ferdén áll vagy felmerül, akkor már nem friss, de még fogyasztható. Ha teljesen lebeg a víz tetején, az a tojás már nem biztonságos fogyasztásra.
- Szemrevételezés: a tojáshéj repedése, szokatlan foltok vagy szagok szintén arra utalhatnak, hogy a tojás romlott.
- Szagteszt: a szag az egyik legegyértelműbb jelzője annak, hogy a tojás romlott. Ha felütés után bármilyen kellemetlen szagot érzünk, inkább ne fogyasszuk el.
Van, hogy előfordul, hogy eleve figyelmen kívül hagyjuk a szavatossági időt, amikor vásárolunk, erre igyekezzünk figyelni, hogy ne maradjon el és mindig ellenőrizzük a csomagoláson feltüntetett szavatossági időt. Amikor hazavisszük, érdemes a víztesztet elvégezni a teljes csomagra. Arra is érdemes figyelni, hogy olyan helyen helyen vásároljuk tojást, ahol hűtve tárolják őket, mivel ez növeli az eltarthatóságukat.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Milliók múlhatnak egyetlen telefonhíváson: érdemes nagyon figyelni
Folytatjuk adatbiztonságról szóló cikksorozatunkat.
-
Hogyan alakulnak a bérek a magyar IT piacon 2024-ben? (x)
Az IT szektorban továbbra is magas bérek várhatók, de az infláció komoly kihívást jelenthet.