10 °C Budapest
STRASBOURG, FRANCE - MAY 5, 2018: Street photography of Emmanuel Macron, candidate to the Presidency of France poster on a dedicated campaign agitation area in front of French School Lyceum

Felveszi a kesztyűt Franciaország: csillagászati összeg elköltését jelentette be Emmanuel Macron

MTI
2025. február 10. 11:02

Emmanuel Macron francia államfő vasárnap este bejelentette, hogy francia és külföldi befektetők a következő években 109 milliárd eurót - 44 223,5 milliárd forintot - fognak befektetni Franciaországban a mesterséges intelligenciába.

"Ez Franciaország számára annak felel meg, amit az Egyesült Államok a Stargate-tel jelentett be. Ez ugyanaz" - tette hozzá a köztársasági elnök a France2 köztévének adott élő interjúban a párizsi nemzetközi mesterségesintelligencia-csúcstalálkozó (AI Action Summit) megnyitójának előestéjén.

Donald Trump amerikai elnök január közepén jelentette be, hogy a Stargate program részeként 500 milliárd dolláros beruházást eszközöl a mesterséges intelligenciába.

Emmanuel Macron a franciaországi befektetésekre példaként említette "az Egyesült Arab Emírségek által aláírt befektetéseket", "nagy amerikai és kanadai befektetési alapokat", de "francia vállalatokat" is, köztük az Illiad és az Orange távközlési szolgáltatót, valamint a Thales elektronikai csoportot.

A 109 milliárd eurós összeg magában foglal több, az elmúlt napokban bejelentett, adatközpontokat érintő beruházást.

A francia elnöki hivatal csütörtök este jelentette be, hogy az Egyesült Arab Emírségek "30 és 50 milliárd euró közötti összeget" fektet be egy óriási adatközpont építésébe - amely akár egy gigawatt számítási kapacitással is rendelkezhet - egy mesterséges intelligenciára összpontosító "kampusz" részeként, amely a legnagyobb lesz Európában. A Brookfield kanadai alap pedig pénteken jelezte, hogy 2030-ig 20 milliárd eurót kíván befektetni Franciaországban, ebből 15 milliárd eurót egy új adatközpont építésére az északi Cambrai városában.

Az adatközpontok a mesterségesintelligencia-verseny központi elemeivé váltak, olyan gigantikus épületek, amelyeket kifejezetten a mesterségesintelligencia-modellek fejlesztésére hoznak létre.

A Mistral francia startup cég, amely Le Chat néven a ChatGPT európai riválisaként számon tartott új virtuális asszisztenst fejlesztett ki, vasárnap bejelentette, hogy Párizs közelében építi fel első adatközpontját annak érdekében, hogy "a teljes értékláncot ellenőrizni tudja a géptől a szoftverig".

A francia kormány az elmúlt napokban már bejelentette, hogy 35 új helyszínt jelöltek ki új adatközpontok számára.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Franciaország jelenleg több mint 300 adatközponttal rendelkezik, amivel az Egyesült Államok, Németország, az Egyesült Királyság, Kína és Kanada után a hatodik legnagyobb befogadó ország a világon egy kormányzati jelentés szerint.

Emmanuel Macron az interjúban kiemelte a mesterséges intelligencia előnyeit az egészségügyben, például a rák elleni küzdelemben, vagy bizonyos feladatok átruházásban a munka területén.

"Nem tartozom azok közé, akik szerint ez mindent fel fog váltani" - hangsúlyozta az államfő, miközben a mesterséges intelligencia fejlődését félelmek kísérik bizonyos munkafeladatok megtartását, az internetes dezinformációk és a szerzői jogok tiszteletben tartását illetően.

Ezen diplomáciai, politikai, gazdasági, etikai és jogi kérdések megvitatására rendezi meg Franciaország hétfőn és kedden állam- és kormányfők, valamint az iparág vezetői részvételével a nemzetközi mesterségesintelligencia-csúcstalálkozót a párizsi Grand Palais kiállítócsarnokban. A találkozóra mintegy száz országból várják a résztvevőket, köztük Narendra Modi indiai miniszterelnököt, J. D. Vance amerikai alelnököt, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és Olaf Scholz német kancellárt.

Az üzleti oldalról többek között az OpenAI vezetője, Sam Altman is részt vesz a rendezvényen.

Párizs megítélése szerint a rendkívül ambiciózus magánszereplőkkel szemben erős igény mutatkozik a szabályozásra. A francia elnök a csúcstalálkozó végére ezért egy nyilatkozatot ígért, amely "a jogok, a környezet, az információ sérthetetlensége és a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó határozott elveket" tartalmaz.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 19. szerda
József, Bánk
12. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33