A hagyomány szerint január 6-án, vízkereszt napján bontjuk le a karácsonyfát. Az azonban korántsem mindegy, hogy szabadulunk meg a leselejtezett fenyőtől. A kellemetlenségek és az esetleges, akár több tízezres-százezres büntetések elkerülése végett a Pénzcentrum utána járt, mi a teendő a feleslegessé vált karácsonyfákkal, valamint hogy milyen alternatív felhasználási módok közül választhat az, aki maga hasznosítaná újra a fáját.
A karácsony vízkereszt napjával ér véget, hagyományosan tehát ezen a napon szokás lebontani a karácsonyfákat. Attól azonban óvva intenénk mindenkit, hogy még ezen a napon is csillagszórózzon valaki a fán vagy az ünnep emlékére alágyújtson egy gyertyát, vagy hasonló, hiszen az akár már novemberben kivágott fenyő mostanra egészen biztosan csontszárazak. Nem véletlen, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is figyelmeztet, a karácsonyfák jellemzően januárban emelik meg a lakásokban keletkezett tűzesetek számát, mivel sokan még ilyenkor is, csillagszóróznak, gyertyát gyújtanak a fánál, ami viszint már igencsak kiszáradt - ez pedig könnyen vezethet katasztrófákhoz.
Ezért is fontos, hogy a karácsonyfánkat a lehető legtudatosabban, a szabályokat betartva dobjuk ki az ünnepek után. Mutatjuk, mire kell figyelni a karácsonyfa kidobásakor, illetve miként lehet elkerülni az akár 300 000 forintos büntetést.
Évről-évre hallani olyan eseteket, hogy lakóházakból hajigálják ki a karácsonyfákat. Ez szörnyen veszélyes, elég egy véletlenül arra tévedő járókelő, és akár tragédia is lehet a lustaság végkimenetele - amiért ráadásul minket terhel a felelősség. Ha felvinni sikerült a fát, vegyük a fáradtságot arra is, hogy levisszük, nem lehajítjuk..
Nem mindegy tehát, ki, miként szabadul meg a karácsonyfájától, az ajánlásokra érdemes figyelni, hiszen a nem megfelelően kihelyezett fákért adott esetben büntetés is kiszabható. Az a személy ugyanis, aki az előírtaknak nem megfelelően dobja ki a karácsonyfát, tetten érés esetén
Budapesten a karácsonyi ünnepeket követően az FKF szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat. Minden évben mintegy 500 000-600 000 darab kerül kidobásra, ezt a mennyiséget kell kezelni, illetve a hasznosításukat megoldani.
A társaság tapasztalatai szerint egyébként Vízkeresztet, azaz január 6-át követően kezdődik az igazi kihelyezési dömping, amely általában 1-1,5 hónapig tart. Ilyenkor úgynevezett fenyőfa járatok szállítják el a már feleslegessé vált karácsonyfákat. Ezt megelőzően, illetve ezt követően a normál hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket. A társaság minden évben arra is felhívja a figyelmet, hogy
A lakosok egyébként kijelölt gyűjtőhelyekre is elvihetik a fáikat, az ilyen helyek listáját a társaság honlapján közlik.A gyakorlat szerint a kiszolgált tűlevelűeket először aprítják, majd ezt követően a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. A fenyőfa a magas gyantatartalom miatt ugyanis kitűnő tüzelőanyag, melyből az elégetéssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak fűtési hőt, és villamos áramot.
Otthon ugyanakkor nem ajánlatos elégetni a fenyőfát, mert a lakossági kályhákat, kazánokat és a kéményeket is károsíthatja a gyanta - ráadásul még a környezetet is szennyezi a füstje. A szemétégetőben speciális eljárással égetik el a hulladékot, így ők nem károsítják a környezetet.
Ahogy erről az eddigiekben írtunk, sokan egyszerűen csak a szemétbe vetik a fenyőfát, így karácsony után rengeteg fa landol a kukák mellett. Azoknak, akiknek kertjük vagy kisebb földjük van, éppen ezért érdemesebb lenne újrahasznosítani a fenyőt. Elsőre talán ez furának tűnhet, pedig elég sok hasznos dologot készíthetünk az ünnepi fából - szedte össze tavaly a HelloVidék:
Címlapkép: Getty Images
MOST ÉRHETI MEG IGAZÁN LAKÁST, HÁZAT VENNI!
Ha tervezed, hogy ingatlant vásárolsz, akkor most jött el a Te időd! Egyrészt azért, mert a lakáspiaci mutatók szerint egyértelműen megtört az elmúlt évek brutális áremelkedése. Jelenleg leginkább stagnálnak az árak, de van, ahol már árcsökkenést is tapasztalhatunk. Mindeközben a finanszírozási költségek még rekord alacsony szinten vannak. Nem hiszed? Nos, a Pénzcentrum megújult lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 2,74 százalékos THM-el, és havi 81 188 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 3,03% a THM; a Budapest Banknál 3,10%; az MKB Banknál 3,12%; míg az OTP Banknál 3,23%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a K&H Bank, az ERSTE Bank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |