Az állomány rövidtávú lecserélése nem reális lehetőség.

Az egy évvel korábbi adatokhoz képest majdnem kétszer több új lakás kivitelezése kezdődött el 2021 utolsó negyedévében a fővárosban, derült ki egy friss elemzésből, amely az éves áremelkedési szintre is kitért. Tavaly 14,5 százalékkal nőttek az árak, a legdrágább városrészben már 2,2 millió forintos átlagárat kérnek a fejlesztők négyzetméterenként.
Soóki - Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője a projektfelmérésről szólva kiemelte, hogy az utolsó negyedévben Budapesten összesen 390 beruházás volt folyamatban, melyekben 29,6 ezer lakás épült. Mint mondta, a projektek száma 10,6 százalékkal, a lakások száma pedig 6,4 százalékkal volt alacsonyabb, mint a 2020-as év hasonló időszakában, ami nyilvánvalóan a pandémia okozta sokkal, a beruházók és kivitelezők kivárásával magyarázható. A lakásállomány 30 százaléka, 8 850 lakás csak tervezett volt decemberben, ami 16 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a felmérés időpontjában a lakásállomány ötödét (20,6 százalékot), összesen 6 107 szabad lakást kínáltak megvételre a fejlesztők, és ez az arány már 0,6 százalékkal magasabb volt az egy évvel ezelőtti értéknél.
Tavaly decemberre azonban visszabillent az építőipari vállalkozókedv, az új projektek és a lakások száma is jelentősen nőtt az utolsó negyedévben: 46 új projekt és 2450 lakás jelent meg az online felületeken. Egy évvel korábban, 2020 decemberében még csak 25 projektben 1 075 lakás volt ez a szám, ismertette a szakember az adatokat.
A lakásszám mellett nőtt a meghirdetett projektek kínálati ára is: az átlag 1.228 ezer Ft/m² volt, ami 14,5 százalékos növekedést jelent a 2020-as negyedik negyedévhez képest. A kerületek között azonban hagyományosan jelentős a szórás, az átlagos kínálati ár 776 ezertől egészen 2 millió 200 ezer forintig terjedt négyzetméterenként. A projektek között még drámaibb a különbség:
a legalacsonyabb projekt átlagára 614 ezer, a legdrágábbé pedig 3,68 millió forint. Előbbi a XIV., utóbbi a XII. kerületben fordult elő.
A legdrágább kerületek továbbra is a legfelkapottabb városrészekben találhatóak, vezet a XII. kerület 2,2 millió forintos átlagértékkel, amit az V. kerület 2 millió, a II. kerület pedig 1,95 millió forintos négyzetméterárral követ. A legkedvezőbb árfekvésű lakások a külső városrészekben épülnek, a XXIII. kerületben 776 ezertől, a XX. kerületben 800 ezertől, a XIX. kerületben 825 ezer forinttól érhetők el négyzetméterenként. A belvárosi és észak-budai kerületek a legdrágábbak, míg a dél-pestiek a legolcsóbbak.
Az árak jövőbeni alakulásáról szólva Soóki-Tóth Gábor elmondta, hogy az inflációs bizonytalanságnak és a Zöld Otthon Programnak köszönhetően az újlakások piacán is nagyobb számban jelenhetnek meg a befektetők, ami az árak további növekedését eredményezheti.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A legtöbb projekt továbbra is a XIII. kerületben a régi ipari területek helyén épül.
A kerületen belül, de a fővárosban is Angyalföld évek óta listavezető, ámbátor a jelenlegi 58 projekt az elmúlt évek legalacsonyabb értéke. Az épülő lakások számában is első a kerület, itt azonban nem történt változás 2020 decemberéhez képest, a 8800 lakás megegyezik az egy évvel ezelőtti számmal. A budai oldalon a XI. kerület emelkedik ki 45 projekttel és 7000 lakással. Mindkét mutatóban a második legmagasabb érték a kerületek sorában, azonban a két érték 2017 eleje óta nem volt ilyen alacsony a kerületben.
Budapest déli részén, a XX., XXI., XXII., XXIII. kerületekben épül a legkevesebb projektben a legkevesebb lakás. Jellemzően száz darabnál kevesebb lakás 4-6 projektben oszlik meg kerületenként, kivéve a XXIII. kerületet, ahol 6 projektben majdnem 450 lakás kivitelezése folyik. A felsorolt pesti kerületekben a legalacsonyabb a négyzetméterár is.
A pandémia alatt megugrott a szobanövények, és kertészeti eszközök iránti kereslet, 2020-ban a szobanövények tekintetében 8%-os emelkedést észleltek a piaci szereplők.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Megvan az új szlovén kormányfő
- Rengeteg dolguk akadt a tűzoltóknak a vihar miatt
- Hoki-vb: fordulat állhat be a magyar-szlovén pályázat ügyében
- Szószegéssel vádolja Németországot a lengyel államfő
- ÉLŐ: AS Roma–Feyenoord a Konferencia-liga döntőjében
- Megegyeztek a fegyverszállítások ügyében a NATO-tagok
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


