Néhány éven belül Budapesthez hasonló üzleti központtá válhat déli szomszédunk, Szerbia fővárosa abban az esetben, ha a politikai viszonyok rendeződnek, a parlamentnek pedig sikerül a jogbiztonságot megteremtő, a bürokráciát és a korrupciót visszaszorító intézkedéseket meghoznia - írja a Világgazdaság.
Jelenleg a külföldi tőke számára az egyik legnagyobb elbizonytalanító erőt az ingatlantulajdoni viszonyok rendezetlensége okozza. Bár az új szerb alkotmány szerint már a belföldi és a külföldi magánszemélyek is vásárolhatnak Szerbiában ingatlant, ennek gyakorlati megvalósításáról még nem született törvény.
A tervezet, melyet még a májusban távozott nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős miniszter, Milan Padirovic terjesztett volna a tisztelt ház elé, azóta is a fiókban hever. Amennyiben a törvény életbe lép, a belgrádi kormánynak 100 milliárd euró értékű, még a második világháború után eltulajdonított ingatlanvagyont kellene visszaadnia, ez jelentősen meghosszabíthatja a döntési folyamatot.
Csupán a tulajdonjogi viszonyok tisztázása több milliárd forintot emésztene fel. A törvény hatályba lépése nélkül azonban továbbra is csak egyetlen lehetőség kínálkozik: a városi ingatlanokat csakis bérelni lehet, 99 éves időtartamra.
Az ingatlanszerzéssel kapcsolatos problémák mellett a külföldi befektetők számára a legnagyobb visszatartó erőt a bürokrácia és a korrupció jelenti. Szerbián a legegyszerűbb üzleti per is 4-5 évig tart jelenleg.

Ez most rengeteg diáknak fog fájni: mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a szülők, lecsúsztak az olcsóságról
Az albérletkeresők az elmúlt időszakban már lecsaptak a legolcsóbb ajánlatokra, így a korábbi évekhez képest nehezebb helyzetben lesznek a most felvételizők, munkába állók.
-
Indul a szezon! Mire figyelj, ha most vásárolsz kerti bútort?
Az XXXLutz szakértői szerint folyamatosan nő az érdeklődés a kerti termékek iránt.
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


