12 °C Budapest

Családi házak: zsebkendőnyi telken és garázs nélkül is viszik?

Pénzcentrum
2007. szeptember 25. 05:55

Múlt héten a családi házakkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésre kerestük a választ, vagyis, hogy a családi ház "magányára" vágyók számára a vásárlás vagy az építés jelenti-e a jobb megoldást. Megállapíthattuk, hogy a fővárosban csak a legfrekventáltabb kerületek esetében éri meg építkezni, a pesti oldal külső kerületeiben az építési költség fejében már nagy alapterülettel és jó elhelyezkedéssel rendelkező ingatlanokat vásárolhatunk.

A következő néhány bekezdésben továbbra is a családi házak vásárlása során felmerülő kérdéseket járjuk végig. Szólunk arról, hogy milyen szerepet kap a telek mérete, a garázs megléte vagy meg nem léte, illetve a családi ház típusa a választásban. Cikkünk elkészítésében az Otthon Centrum és a Duna House volt segítségünkre.

Garázs vagy nem garázs? Dupla semmiképpen

A garázs megléte manapság már természetes igényként merül fel a vásárlók részéről, többségük azonban beéri egy garázzsal és egy gépkocsi-beállóval, válaszolta kérdésünkre Hegyi Edit, az Otthon Centrum II. kerületi irodájának vezetője. A duplagarázs csakis egy értékhatár, általában 50 millió forint felett követelmény, azonban az ilyen értékű ingatlanok esetében is előnyt jelent.

Hegyi Edit szerint a családi házat keresők az ingatlanhoz csatolt, és nem a külön bejárattal rendelkező garázsokat kedvelik jobban. E mögött főként kényelmi szempontok szerepelhetnek, hiszen ez esetben elkerülhető, hogy a téli hidegben vagy a nyári hőségben akár egy percet is kinn kelljen tartózkodnia a tulajdonosoknak.

A Duna House elemzője, Murányi Ákos is hasonló tapasztalatokról számolt be. A családi házzal összeköttetésben lévő garázsok általában kedveltebbek, de a szakember szerint lényeges tényezőt jelent az is, hogy a garázs többi részét milyen módon hasznosították a lakáseladók. Egyre jellemzőbb, hogy itt valamilyen barkácsműhely kerül kialakításra.

Az Ingatlan.com-on szereplő ajánlatokat böngészve azt tapasztaltuk, hogy Budapesten megvételre kínált családi házak esetében a garázzsal rendelkezők aránya szinte kivétel nélkül, minden kerületben eléri az 50 százalékot. A fedett lakásbeállóval rendelkező ingatlanok pedig a "családi házas kerületekben", főként a budai oldalon az ajánlatok 60-70 százalékát adják.

A megvételre kínált családi házak között, ahogy azt az általunk megkérdezett szakértők is megjósolták, alig találkozhatunk duplagarázsos megoldással. Arányuk a főváros különböző kerületeiben 0,5 és 1 százalék között mozog. A duplagarázs esetében jellemző értékhatár általában 50 millió forint, a pesti oldalon található kerületekben (XVII-XX.) azonban már 25 millió forint környékén is találhatunk olyan ingatlant, amely a két kocsi elhelyezésére alkalmas garázs kényelmét nyújtja a vásárlónak.

Sok a zsebkendőnyi telek a külső kerületekben

A garázs elhelyezése, vagyis hogy különállóan, illetve a házhoz tapasztva, de vele egy szinten, vagy a ház alatt található-e, nagyban függ a telek méretétől, elhelyezkedésétől és beépíthetőségétől. A telek mérete egyébként is központi kérdés a vásárláskor, hiszen a családi házat választók többsége privát szférára, tehát a szomszédokkal szemben elérhető legnagyobb távolságra és lehetőség szerint nagy kertre vágyik.


 


Ahogy az a fenti diagramon látszik, ez a budai kerületek esetében meg is valósul, ahol a minitelkek (400 négyzetméternél kisebb) aránya alacsony, az általunk megkérdezett szakértők által optimálisnak, kényelmesnek tartott telkek aránya (700-1000 négyzetméter) azonban magas. Ez részben az önkormányzatok által meghatározott beépíthetőségnek köszönhető, mely megadja, hogy az építmény alapterületének milyen arányban kell állnia a telek méretével

A külső kerületekben azonban túlsúlyba kerülnek a kicsi, illetve nagyobb szerepet kapnak a minitelkek. Utóbbiakon általában idősebb, 10 évnél öregebb ingatlanokkal találkozunk. A kereslet ebben az esetben is megvan, hiszen egyrészt a kor, másrészről a kedvezőnek nehezen nevezhető ingatlan/telek arány jelentősen csökkenti a családi házak árát.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kisméretű telken álló családi házak leginkább a XIX. és a XX. kerületben jellemzőek. Itt a minitelkek aránya is meghaladja a fővárosi átlagot. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a XIX. és XX. kerületi hatóságok a területen lakók jövedelmi viszonyainak megfelelően kisebb telkeket alakítottak ki a terület felparcellázásakor.

Egyszintes vagy tetőtér: lényeg a hasznos alapterület!

A telek beépíthetősége és mérete határozza meg azt, hogy az alkalmas-e amerikai stílusú, földszintes családi ház kialakítására. Persze a divat a lakossági építtetésre is nagy hatással van, a főváros legtöbb kerületében jellemző beépíthetőségi korlát miatt azonban az építés mellett voksolók az elmúlt 10 esztendőben is gyakorta a tetőtér-beépítést választották.

Hegyi Edit szerint emellett is egyre nagyobb hangsúly került a hasznos alapterület növelésére, így a korábban jellemző csapott tetős családi házak tetőszerkezete is jelentősen átalakult, megfelelve az újonnan felmerült igényeknek.

Részben ennek köszönhető, hogy a tetőtér-beépítéses családi házak aránya még manapság is eléri a 30-40 százalékot, miközben a földszintes házak ezt a mértéket csupán néhány, az utóbbi években nagyobb fejlődést mutató kerület esetében közelítik.

Mivel a cikkünk elkészítéséhez használt adatbázis a kínálati árakat tartalmazza, nem adhat pontos képet a családi házak piacáról, arra azonban alkalmas, hogy a tendenciákra rávilágítson.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem