7 °C Budapest

Különleges jelek az új forinton: Te felismered őket?

Pénzcentrum
2014. szeptember 5. 05:33

Ahogy arról a Pénzcentrum is beszámolt, decembertől már új tízezressel fizethetünk a boltokban, négy év alatt pedig az összes bankjegyet lecserélik. De miért nem műanyagra nyomtatunk ezután? És hogy lehet az, hogy az MNB legújabb ötlete a bankoknak fog több száz millió forintba kerülni? Összegyűjtöttük a készpénzcserével kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.

Mire is jó ez az egész? Miért kell egyáltalán lecserélni a bankjegyeket?

A forint közel 70 éves múltra tekinthet vissza, ennek ellenére a bankjegysorozatokat összesen eddig egy alkalommal (1997-ben) cserélték. Nemzetközileg a kilencvenes évekre vált bevett gyakorlattá, hogy 10-15 évente lecserélik a bankjegysorozatokat. Ez nem meglepő, hiszen

biztonságtechnikai szempontokból egyre gyorsabban avulnak el a készpénzek,

a bankjegyhamisítási módszerek pedig rohamosan fejlődnek. Figyelembe véve, hogy vannak olyan bankjegyeink, melyek (a tervezés időszakával együtt) a 19 éves kort is elérik, a jegybank időszerűnek tartotta a cserét.

Miért pont a tízezres?

Arra, hogy a tízezres cserélik le először, elsősorban logisztikai magyarázat van - mondta el Mádi László, a Készpénzlogisztikai igazgatóság vezetője. Hozzátette, hogy a készletek folyamatos figyelése minden címletnél megtörténik, valamint igyekeznek költséghatékonyan megoldani a cserét. Fontos az is, hogy a nyomdai kapacitások is mit tesznek lehetővé a készletek megfelelősége mellett.

Érdekesség, hogy a Szent Istvánon látható korona egyes források szerint nem korhű, és a király fején III. Béla halotti koronája van ábrázolva.

Az új tízezres bankjegy előoldalán az alapnyomat a Szent István-bazilika kupolájának alulnézeti képe látható, a színek összhatása sárgás-bordó. A hátoldalon pedig a koronázási palástot jeleníti meg a szintén sárgás-bordó színű alapnyomat. (Korábban az alapnyomatok nem ábrázoltak semmit.) A bankjegy hátulján újdonság még az "S" betűt formáló iniciálé.

Miért nem váltunk modern, műanyag pénzre? A papír jobb?

Egyre több ország dönt úgy, hogy fokozatosan lecseréli a papír-alapú bankjegyeit, és műanyag pénzre vált át. Így például Brunei, Új-Zéland, Vietnam, Kanada, Malajzia, Izrael vagy Románia után tavaly év végén a brit jegybank is bejelentette, hogy 2016-tól a polimer bankjegyekre állnak át. A műanyag pénzt természetesen nem úgy kell elképzelni, mint egy bankkártyát, első ránézésre a hagyományos bankjegyre hasonlít, igaz, más a tapintása, máshogy (szinte egyáltalán nem) gyűrődik, és általában vékonyabb is. A Bank of England tanulmánya alapján ezek a bankjegyek biztonságosabbak, tartósabbak és tisztábbak, mint a papírból készült társaik.

Az MNB érvelése szerint ugyanakkor csak szűk körben terjedtek el a világban, hiszen speciális gyártói, nyomdatechnikai hátteret igényelnek. A Magyarországhoz hasonló méretű és saját bankjegygyártási hagyományokkal rendelkező országok esetében az ilyen váltás igen kockázatos és költséges lenne.

Kinek fog ez igazán sokba kerülni?

Ahogy arról a Pénzcentrum is beszámolt, a bankjegyek cseréje a következő három évben várhatóan 15-20 milliárd forintba fog kerülni. Szigorúan véve azonban "csak" 6-8 milliárd forint lesz az összköltség, hiszen a forgalomban lévő bankjegyeket is folyamatosan cserélni kell: éves szinten az összes bankjegy körülbelül harmada cserélődik. Ráadásul az új bankjegyek gyártási költsége a jelenleginél sokkal kisebb lesz.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Összességében az MNB-ben nem jelent majd költségnövekedést (a Logisztikai Központ rendszere és tárolókapacitása a jelentősen megnövekedő mennyiséget is tudja kezelni).

Ugyanakkor a bankok, posták és pénzfeldolgozó cégek számára várhatóan 100 millió forint körül kiadást jelenthet majd az új bankjegyek kibocsátása - címletenként.

Mennyi készpénz van összesen forgalomban?

A 2014 június végi adatok szerint összesen 3364 milliárd forint értékben 350 millió darab bankjegy van forgalomban. Ezzel a készpénzmennyiség átlépte a GDP 10 százalékát jelentő lélektani határt. Mennyiségre a (leginkább hamisított) tízezres címletből van a legtöbb, míg értékre a húszezresekből.

Meddig lehet majd beváltani a régi tízezreseket?

A forgalomból bevont bankjegyeket a bevonás napjától számított 20 évig váltja be a jegybank. Nem szükséges tehát sietni, hiszen még a régi lila ötszáz, zöld ezer és a barna ötezer forintos bankjegyeket is még 2019-ig lehet beváltani, a zöld papír kétszázast pedig egészen 2029-ig.

Emlékszik még valaki a régi ötszázasra?
És az ezresre? 2019-ig még be lehet őket váltani a jegybanknál.

A bevonás napjától számítva három évig még a bankok és a posták is beváltják a régi bankjegyeket. Amennyiben kicsúsztunk a három évből, akkor sincs baj, hiszen a címleteket akár levélben is be lehet küldeni az MNB-nek, melyek ellenértékét a jegybank szintén postai úton vagy átutalással téríti meg.

A most lecserélendő bankjegyek bevonásának időpontját a jegybank még nem határozta meg. Ezt majd - többek között - az egyes címletek elterjedésének üteme határozza meg.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 19. 16:26
Megvan, mennyibe kerül majd az HBO Maxot, a discovery+ szolgáltatást és az Eurosportot egyesítő stre...
ChikansPlanet  |  2024. április 19. 12:49
A tornádók minden évben hatalmas pusztításokat végeznek szerte a világon, a tudósok pedig aggódva fi...
Holdblog  |  2024. április 19. 12:25
Megint immáron nyolcadik alkalommal mi lettünk Az Év Alapkezelője. Mellette a HOLD Részvény, a Deep...
Kiszámoló  |  2024. április 19. 10:08
Tavaly már mindenki temette Kínát és az új Japánnak hívták. Japán a második világháború után hatalma...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem