Nemrég módszert váltott a KSH a munkanélküliség becslése kapcsán, és azóta kisebb az ingadozás az adatokban.

Hihetetlen, mekkora károkat okoznak az ilyen kontár szakik: aztán futhat az ember a pénze után
Ha valaki építkezik, tökéletes munkát vár el a kivitelezőktől a pénzéért. Nem akar vitákat, csúszásokat, félreértéseket, pótlólag megrendelt javításokat, újabb és újabb számlákat.
A Mapei Kft. országos, reprezentatív kutatásának eredménye azt mutatja, hogy a hazai építőipar jónéhány szereplője ma még nem teljesíti ezeket az elvárásokat. A megkérdezett építkezők valamivel több mint egyharmada, egészen pontosan 34 százaléka válaszolta azt, hogy anyagi kár érte a nem hozzáértően elvégzett munkák miatt az elmúlt egy évben. A kontárokat nem könnyű kiszűrni, de a megrendelőknek ma már van egy hatékony eszközük a folyamatok kézben tartására, ellenőrzésére: a digitalizáció.
A kutatásban a 2250 válaszadó ötpontos skálán (0-5 csillaggal) értékelhette a kivitelezők munkájának szakmai színvonalát, az adatokat összesítve állt össze az Építőipari Bizalmi Index (ÉBI), amelynek értéke országosan 3,53 volt. Az ÉBI megyénként és szakmánként is eltérő, vagyis az átlag hullámzó teljesítményt takar. A legjobb, 3,98 csillagos eredményt Tolna megyében, a legrosszabbat (3,32 csillag) Budapesten és Pest megyében jegyezték fel. A területi sajátosságok mellett utóbbira magyarázat lehet, hogy ott zajlik a legtöbb építkezés, ott a legfeszítőbb a szakemberhiány. A szakmák rangsorát a villanyszerelők vezetik, munkájukat 3,95 csillaggal értékelték az építkezők. A leggyengébben a generálkivitelezők szerepeltek, 2,89 csillaggal. Az utóbbi nem csoda, ha figyelembe vesszük, hogy minden hibáért, mulasztásért őket veszik elő a megrendelők.
Sok a kontár, de van segítség
A kontármunka-károsultak aránya 34 százalék volt, azaz az elmúlt egy évben építkezők és felújítók egyharmada szenvedett el valamilyen kárt silány minőségű építőipari munka miatt Magyarországon. A legmagasabb arányt Budapesten (41 százalék) és Közép-Magyarországon (40 százalék), a legalacsonyabbat a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Dunántúlon (28-28 százalék) mérték. Megdöbbentően magas, 753 ezer forint az egy kontármunkára jutó átlagos kárösszeg. Itt is nagy a szórás: Közép-Magyarországon 988, a Dél-Dunántúlon 369 ezer forint közeli összeget mértek.
Ezeket a magánépítkezésekre, felújításokra vonatkozó számokat elnézve nem nehéz elképzelni, hogy mekkora károkat okozhat a szakszerűtlenül elvégzett munka a nagyobb beruházásoknál. Minden gyatrán teljesítő alvállalkozót nem lehet kiszűrni, de a digitális megoldások alkalmazása komoly segítséget jelent a projektek szereplői között zajló kommunikáció javításában, a hibajavítás hatékonyságának növelésében, szükség esetén a felelősség megállapításában, a károkozók azonosításában. A fényképes dokumentációval vagy statisztikákkal vissza lehet nézni a munkák eredményességét és a későbbi projekteken mérlegelni, hogy kivel szeretnének együtt dolgozni, illetve kivel nem
– mondja Simon Szilárd, a PlanRadar építőipari, épületüzemeltetési szoftvert fejlesztő és forgalmazó bécsi központú cég magyarországi részlegének vezetője.
A kutatásban a válaszadók ötöde „díjazta” egy- vagy két csillaggal, azaz értékelte gyengének vagy kontármunkának a nála dolgozó szakemberek teljesítményét. Az viszont reménykeltő, hogy ennél jóval nagyobb az elégedettek tábora. A megkérdezettek 35 százaléka jó osztályzatot, 24 százaléka pedig mestermunka minősítést adott a nála dolgozóknak. Az utóbbi arányon kell javítani, mert ha valaki építkezik, tökéletes munkát vár el a kivitelezőktől a pénzéért.

Tényleg nagyot lehet most kaszálni ezzel az állampapírral? Itt az igazság az EU-bajnok befektetésről
Ma vásárolhatunk először a Prémium Magyar Államkötvény, valamint annak euróban kibocsátott változataiból - a kamat és a hozam alapján úgy tűnik, hogy jelenleg nincs ennél...
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Váratlan indokkal mond le a Toyota éléről Akio Toyoda
- Inkább a forralt bor, mint a könnyú túra jutott eszünkbe a hétvégi időjárásról
- Nyomoznak a budapesti Eötvös gimnázium vesztegetésgyanús ügyében
- 15 éves kislány halála miatt tüntettek a kórház előtt
- Schubert remekműveit tűzte műsorra a Concerto Budapest
- Esztergályos Cecília 80: három díjra vágyom még
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


