Halasztaná az interchange-díjat maximalizáló törvényi szabályok hatálybalépését a Pénzügyminisztérium. Erre a lépésre ebben a parlamenti ciklusban már csak egyetlen esélye - a február 15-i ülés - maradt a minisztériumnak - írja a Napi Gazdaság.
Mint arról már a Pénzcentrum is beszámolt múlt év decemberében, az Országgyűlés elé került egy pénzügyminisztériumi törvénymódosítás, mely többek között a bankok által kiszabott interchange-díjat is korlátozta volna. A módosítás a jutalékszintet a piacon korábban kialakult 1-1,2% helyett 0,3-0,8%-ban maximálta volna.
Korábban: Veres módosítójával sújtottak le a banki jutalékokra a képviselők
A minisztérium eredeti elképzeléseibe azonban hiba csúszott. Két honatya (Veres János volt pénzügyminiszter és Kovács Tibor szocialista képviselő) egy zárószavazás előtti módosítót csatolt a törvénymódosításhoz, amelynek elfogadása esetén a törvénymódosítás jelentősen szigorodott volna. Az országgyűlés végül 178 "igen" vokssal megszavazta a zárószavazás előtti módosítót, és egy kicsivel később az egész törvénymódosítási csomagot is elfogadták a képviselők.
A március elsején hatályba lépő törvénymódosítás szerint a debit kártyás fizetések után a bankok mindössze 0,3% interchange-díjat róhatnak ki, de tranzakciónként maximum 100 forintot. Ez azt jelenti, hogy például egy 100.000 forintos tranzakció után eddig 1000-1200 forint jutalékbevétele volt a kártyakibocsátó banknak, március 1-je után azonban ez a díj - debit kártyás fizetés esetén - mindössze 100 forint lesz, hacsak a PM-nek nem sikerül elérnie a szabályok életbelépésének elhalasztását.
A bankok álláspontja szerint ez a bevételszint nem fedezi a kártyakibocsátással és a rendszerüzemeltetéssel járó költségeiket. Több kisebb bank máris a kártyapiacról történő kivonulással fenyeget a törvény életbelépése esetén - írja a lap, és hozzáteszi, hogy a VISA és MasterCard is Alkotmánybíróságon támadja meg a szabályozást.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az interchange-díj mellett a pénzintézeteknek az új törvényi szabályozás utolsó pontja sem tetszik. Az 5. bekezdés szerint ugyanis a (kártya elfogadó) "POS terminálok használatáért felszámítható díj maximuma a forgalom értékének legfeljebb 2 százaléka lehet". A meglehetősen szűkszavú fogalmazás nem tesz jót a törvény értelmezhetőségének. Kérdés például, hogy a felmerülő fix költségeket telepítési, karbantartási díj címén a tranzakciós díjon felül fel lehet-e számítani vagy sem.
Korábban: Felzúdultak a bankok az új jutalékszabályok ellen
A bankok arra hívják fel a figyelmet, hogy a kisebb forgalmú üzlethelyiségekben 2%-os jutalékért már nem éri meg majd POS terminálokat fenntartani március 1-je után, így ezekből a boltokból eltűnhetnek a kártyaelfogadó gépek, és a fizetési lehetőség kizárólag a készpénzre korlátozódhat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


