23 °C Budapest
Gyárban dolgozó nő

Ennek sok magyar dolgozó nem fog örülni: csúnya visszavágás jöhet a már kialkudott béremeléseknél?

2025. május 19. 16:00

Annak ellenére sem ül hamarabb tárgyalóasztalhoz a munkavállalói és munkaadói oldal a minimálbér, illetve a garantált bérminimum kérdésében, hogy az első negyedéves GDP-adatok kimondottan csúnya meglepetést okoztak - erről egyöntetű volt a vélemény mind a két oldalon, amikor a Pénzcentrum erről kérdezte őket. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke azt mondta, hogy az őszi tárgyalásokon mindezzel együtt korrekció is következhet; Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke pedig azt mondta, hogy a korrekcióval az is benne van a pakliban, hogy a minimálbérből élők akár már jövrőre kevesebb pénzt kaphatnak, mint amiről a tavalyi év végén sikerült megállapodni.

A vártnál jóval gyengébb első negyedéves növekedési adatok nem csak a gazdasági repülőrajtot vonták kétségbe, de egy sor aggodalmat is kiváltottak. Ezek közül talán az egyik legfontosabb az, hogy mi lesz a minimálbérrel és a garantált bérminumummal, még akkor is, ha a növekedés ütemét még tavaly év végén, a hosszas tárgyalássorozat lezárásaként tető alá tudta hozni a munkaadói és a munkavállalói oldal?

A minimálbér és a garantált bérmimum ugyanis egyszerre több gazdasági tényezőtől is függ: minden oldal egész évben árgus szemekkel figyeli a számokat, ugyanis ez szokott lenni az alappozíció, amikor majd tárgyalóasztalhoz ülnek. A GDP-vel szembeni várakozások azonban már kormányzati szinten is egyre lejjebb mennek, ami a munkavállalóknak egyelőre nem jó hír. De vajon szükség van-e korai újratervezésre, és ki járhat ezzel a legrosszabbul? Erről kérdeztük meg mindkét oldal képviselőit.

Mi köze a minimálbérnek a rossz adatokhoz?

A minimálbér, illetve a garantált bérminimum számai jelentősen függenek az előző év gazdasági teljesítményétől. Ilyen adatok az infláció előző évi mértéke, valamint az is, hogy a GDP mekkora mértékben nő vagy éppen csökken egy adott évben. Utóbbi esetében pedig most komoly gond látszik: mint a Pénzcentrum is beszámolt róla, a legutóbb közölt, első negyedévre vonatkozó GDP-adatok igen negatív meglepetést okoztak: a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4%-kal alulmúlta az előző év azonos időszakit.

Szintén többször is beszámoltunk arról, hogy a munkaadói és a munkáltatói oldal, valamint a kormány tavaly év végén egy olyan megállapodást írtak alá, mely évekre előre számol a minimálbér növekedésével. Ennek értelmében

  • a minimálbér emelés 2026 évében +13% lehet,
  • a minimálbér emelés 2027 évében pedig várhatóan +14%.

Az ütemesen növekvő minimumbérek hátteréről azt érdemes tudnunk, hogy a kormányzati célkitűzések szerint 2027-re a minimálbér a rendszeres átlagbér felére emelkedne a tavalyi 44%-ról. Az elemzők szerint a magasabb minimálbéres juttatások hozadékaképp várhatóan – bár az elmúlt években csökkentő trendet figyelhettünk meg a minimálbéresek arányában – újra emelkedik majd a magyar társadalomban a minimálbérért, garantált bérminimumért foglalkoztatott munkavállalók aránya.

Fontos kérdés azonban a romló GDP-adatok fényében, hogy ezeket a megállapított számokat újra kell-e tárgyalni, illetve ha igen, akkor szükség lehet-e arra, hogy a szokott október-novembernél hamarabb asztalhoz üljenek a felek?

Kizárt, hogy most tárgyaljanak, de korrekció még lehet

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke a Pénzcentrumnak azt mondta: jelenleg elképzelhetetlennek tartja, hogy a szokottnál korábban tárgyalóasztalhoz üljenek, még akkor is, ha a gazdasági adatok súlyosan elmaradnak az eredetileg várttól.

A rövid válaszom az, hogy nem, nem fogunk a szokásosnál előbb tárgyalóasztalhoz ülni. Már csak azért sem, mert a GDP-adatok elég rosszul alakulnak. Fogják ezt még tovább is lefele korrigálni, de ez ugye azt jelentené, hogy akkor ennek a fényében csökkenteni kellene, kisebb minimálbér lenne indokolt. Csakhogy a minimálbért lefele nem lehet korrigálni

- adott rövid helyzetértékelést az alelnök. Hozzátette azt is, hogy az idei minimálbért természetesen semmiképpen sem írják már át, a hároméves bérmegállapodásban rögzített számok esetében viszont szükség lehet korrekcióra.

A korrekciós mechanizmus, ami beépült a 3 éves megállapodásba, az is arra vonatkozik, hogy ha az idei számok másképp alakulnak, mint ami a várakozás volt, akkor azzal majd a jövő évit kell korrigálni. Ez az oka annak is, hogy nem is sürgős leülni a tárgyalóasztalhoz: amikor majd leülünk októberben vagy novemberben tárgyalni, akkor a tényadatok ismeretében a jövő évi minimálbéremelési számot kell majd korrigálnunk – ha a számok ezt indokolják, de ehhez még a harmadik negyedéves adatokat is látnunk kell

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- tette hozzá Rolek Ferenc.

Túl kevés még az adati, korai lenne tárgyalni

Szintén a kevés eddigi adatra hivatkozott Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke, amikor a tárgyalások előrehozásának lehetőségéről kérdeztük. Ő szintén kizárta a rendkívüli üléseket.

Én azt gondolom, hogy korai arról beszélni még, hogy újratárgyalásra kell, hogy kerüljön ez a megállapodás. Ennek egyébként alapvető oka maga a megállapodás, ugyanis ebben az újratárgyalás feltételeit és az újratárgyalási kötelezettségünket nagyon konkrétan rögzítettük. Ehhez előzetesen ismernünk kell az háromnegyed évi összesített adatokat - a GDP és az infláció vonatkozásában egyaránt, vagyis egy hosszabb időtávot kell figyelembe vennünk. Ezért pedig legkorábban is október-november táján van annak realitása, hogy leüljünk újra egyeztetni és tárgyalni

- mondta Mészáros Melinda. Azt azonban elárulta a Pénzcentrumnak, hogy valamennyi korrekcióra valóban szükség lehet majd, ha a harmadik negyedéves adatok sem a vártnak megfelelően alakulnak, és ennek a dolgozókra nézve is igen komoly kockázata van.

A minimálbérről szóló tárgyalást érdemes összekötni a garantált bérminimum tárgyalásával, hiszen erről mindenféleképpen egyeztetnünk kell. Ez korábban előzetesen nem került megállapításra, csak 2025-re, tehát a 2026-os garantált bérminimumról mindenképpen kötelező tárgyalnunk. Azonban nem csak erről, hanem a minimálbérről is kötelező tárgyalnunk abban az esetben, ha a megállapodásban rögzített prognózisnak megfelelően a makrogazdasági számok tekintetében akár lefelé, akár fölfelé 1%-os eltérés mutatkozik. Ezek a számok gyakorlatilag ki is olthatják egymást e tekintetben, hogyha az egyik fölfelé, a másik pedig lefelé mozog, de hát most azt látjuk, hogy ez a mozgás mind a GDP, mind az infláció tekintetében azért elég jelentősen eltér attól, amit mi 2024 novemberében a megállapodás aláírásakor prognózisként láttunk. Amennyiben ez az eltérés mutatkozik, akkor nekünk le kell ülnünk egyeztetni a minimálbérről, ez kötelező program. Ez annál is inkább érdeke egyébként mind a három félnek, hiszen ha nem ülünk le tárgyalni, vagy leülünk ugyan tárgyalni, de nem tudunk egymással megállapodásra jutni, akkor az eltérés értékének megfelelő korrekciót automatikusan el kell végezni – csakhogy ennek megvan az a veszélye, hogy a munkavállalók rosszabbul járnak, mint amit rögzítettünk a tavalyi év végi megállapodásban

- osztotta meg félelmeit lapunkkal a szakszervezetek vezetője.

Az általunk megkérdezett munkavállalói és munkaadói vezetők tehát kategorikusan kizárták a korábbi tárgyalások lehetőségét annak ellenére is, hogy a gazdasági adatok egyelőre nem a várt szinten alakulnak 2025-ben. Amikor azonban majd eljön a tárgyalások ideje, az elmondottak alapján hosszas ülésekre lehet felkészülni - és lehet, hogy végül mégis alakítani kell majd az eredetileg hosszú távúnak szánt bérmegállapodáson.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2025.06.16 14:19
A modern életvitel gyakran együtt jár a tartós stresszel, amely nemcsak a hangulatunkat, de egész sz...
coachco  |  2025.06.15 23:13
Egy mélyen bevésődött fiatalkori helyszínre visszatérni negyvenegy év után, hát, mit is mondjak......
vezetoi-coaching  |  2025.06.13 10:21
7 érvelési hiba/zsákutca egy példán keresztül (csak 6-ot mentettem el a lenti video-ból, feladat,...
kovacstunde  |  2025.06.07 08:00
Atomizálódnak a családok, csökken a kötődések száma és mértéke, ezzel párhuzamosan pedig növekszik a...
laskainelli  |  2025.06.06 15:03
Képzeld el, hogy előtted van az az élet, amire mindig is vágytál. Egy szeretetteljes kapcsolat, kiel...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 16. hétfő
Jusztin
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. június 16. 16:37