14 °C Budapest
Trams at the Staatsoper (State Opera) - Vienna, Austria

Rengeteg magyar melóst toboroznak Ausztriába: tömegek lépnek le, mégis kolbászból van a kerítés?

2024. február 14. 16:02

A 2023-mas év átlagos adatai alapján közel 122 ezer magyar döntött úgy, hogy az osztrákoknál vállal munkát. A kivándorolt nők közel 12%- a az egészségügyi és szociális ellátási szektorban, míg a férfiak nagyjából 20%- a gyárimunkásként helyezkedett el.  A magyarok most is előkelő helyet foglalnak el a listában, a németek után tőlünk mennek a legtöbben az osztrákokhoz dolgozni. 

Eddig is többször már összefoglaltuk az aktuális havi számadatokat, hogyan alakultak a külföldi munkavállal statisztikák Ausztriában. Az Österreichische Sozialversicherung oldalán már elérhetővé váltak a teljes 2023-mas évre összefoglalt átlagolt statisztikák. Mi azt vizsgáltuk meg, hogy mely országokból mennek átlagosan a legtöbben Ausztriába dolgozni, valamint azt is megnéztük, hogy mely munkaterületek a legvonzóbbak és hogyan alakultak nemek arányában az átlagolt értékek. 

Ausztriában munkát vállaló külföldiek 

Nézzünk rá, hogy különböző országokat tekintve átlagosan hogyan alakultak a számok az elmúlt évben. Ausztria munka szempontjából a németeknek és a magyaroknak a legvonzóbb. A magyarok mellett a németek esetén sem nevezhető meglepőnek ez az érték, mert a közös nyelv igen nagy előnyt jelent, bár ahogy azt korábban mi is megírtuk számos olyan munkakör van, amelyhez nem várják el a német nyelvtudást. Igen kimagasló a két vezető ország 100 ezer feletti értéke. 

A magyar adat azonban olyan szempontból is kimagasló, hogy egy merőben kisebb ország és kisebb lakosszámmal rendelkezik, mint Németország. A különbség még duvább akkor, ha Németország és Magyarosrszág lakosságszámát is megviszgáljuk. Ebből egyértelműen látszik, hogy lakosságarányosan sokkalta több magyar állalmpolgár dolgozik a szomszédban mint német. Egészen pontosan a számok azt mutatják, hogy

  • Magyarország: 9,71 millió (2021)
  • Németország:  83,2 millió (2021)
  • Különbség: 73,49 millió (2021)
  • Míg a kivándorolt munkavállalók különbözet: 1 808 ember,

tehát arányaiban Magyarországról mennek a legtöbben az osztrákokhoz dolgozni. 

A felsorolásban vannak kontinensek is, melyek esetén fontos figyelembe venni, hogy ugyan Ázsia a 3.helyen van, de arányaiban sokkal több emberből közel 84 ezer vállal munkát az osztrákoknál. A lista elején van még Törökország, Románia és Bosznia-Hercegovina. Érdekesség, hogy míg a németek és magyarok közül több, mint 100 ezer ember ment átlagosan Ausztriába dolgozni, addig a másik végletben a 100-at sem éri el Málta, de Ciprus is 200 alatt van. 

Legvonzóbb szakmák és nemenkénti bontás

Azt is megvizsgáltuk, hogy milyen munkaköröket tartottak a külföldi munkavállalók a legvonzóbbnak tavaly, és feltüntettük a nemek szerinti bontásokat, hogy lássuk melyek a jellemzően nőket és férfiakat vonzó ágazatok. 

Nemenként is izgalmas ránézni az adatokra. Alapvetően nem meglepő módon a fizikai munkát igénylő feladatkörökben egyértelmű a férfiak térhódítása. Összesen a vizsgált 22 szakma közül 11 olyan van, melyben a nők állnak nyerésre és 11 olyan, melyben a férfiak. A legszembetűnőbbek a nők esetén a gondoskodással, beteg vagy idős ellátással foglalkozó munkakörök, melyben az összes átlagosan külföldön munkavállalóként bejelentett nő közel 12%-a található. A nők átlagos értéke közel 46 ezer, míg a férfiaké a 14 ezret sem éri el, de a közigazgatási szférában is háromszor annyi nő vállalt állást, mint férfi.

JÓL JÖNNE 5 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 5 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 105 965 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,35%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 10,39%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A vendéglátós szektorban is nagyobb számot hoznak a nők, bár ott azért nem olyan jelentős az eltérés. A férfiak esetén a gyári munkák térhódítása rendkívül jelentős, átlagosan közel 113 ezer férfi dolgozott 2023-ban ilyen munkakörben a kivándoroltak közül. Tehát a szakmák tekintetében kijelenthető, hogy

a külföldi munkvalállók közül a férfiak többsége gyárimunkásként, fizikai munkásként helyezkedik el, míg a nők az egészségügyi szektroban, jellemzően ápolói munkakörben találnak állást. 

Ha összesítve nézzük a nemek átlagos kivándorlási számát, azért elmondható, hogy a férfiak vannak többségben. Ennek számos szociális oka lehet, sokan élnek kétlaki életet és igen jellemző, hogy a család férfi tagja ingázik az osztrákokhoz, míg a felesége a gyerekekkel az anyaországban marad. A következő ábrán néhány vonzó osztrák terület adatait néztük meg, hogy átlagosan hányan mentek ki dolgozni nők és férfiak 2023-ban. 

A városok és térségek között számos olyat látni, melyek jellemzően idénymunkát feltételeznek. A téli idénymunkák kapcsán idén is jelent meg több cikkünk azt illetően, hogy hány magyar dönt úgy, hogy egy igen masszív 3-4 hónapra a téli szezonban munkát vállal egy osztrák síparadicsomban. 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
laskainelli  |  2026.05.07 15:40
Van az a pont egy párkapcsolatban, amikor már nem a nagy veszekedések uralják az időt, hanem a csend...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. május 12. kedd
Pongrác
20. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Segíts formálni a Pénzcentrum jövőjét!
Mondd el, mit gondolsz: töltsd ki a kérdőívet!
Kihagyom