Növekvő forgalomban csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 45 396,33 ponton zárt pénteken, ami 1249,08 ponttal, 2,68 százalékkal alacsonyabb, mint egy...

Jelentősen gyengült idén a forint, az infláció egyedszázada nem látott mértékűre hízott szeptemberre, a mindennapi élethez szükséges dolgok beszerzése egyre többe kerül. Nem csoda, ha sokan gondolkodnak azon, hogy jobb lenne ha euróban kapnák fizetésüket.
A forint időről időre jelentősen meggyengült az idén, az infláció negyedszázada nem látott mértékűre hízott szeptemberre, a mindennapi élethez szükséges holmik beszerzése egyre többet húz ki a pénztárcánkból. Ezek kapcsán biztosan sokaknak megfordult a fejében, milyen kár, hogy nem euróban kapják a fizetésüket. A 24.hu annak járt utána, mennyire jártunk volna jól, ha élhettünk volna ezzel a lehetőséggel.
A Munka Törvénykönyve alapvetően tiltja a devizában való kifizetést, Magyarországon létező munkaviszony kapcsán a munkabért fő szabályként forintban kell megállapítani és kifizetni,ám szabály alól azonban vannak kivételek. Ilyen a külföldi munkavégzés esetén, a Magyarországon foglalkoztatott külföldieknek, illetve a Magyarországon foglalkoztatott magyar, vezető állású munkavállalóknak akár euróban is adható a fizetés. Továbbá, ha nem munkaviszonyról van szó, hanem vállalkozói vagy megbízási díjról, azt is kiköthetik a felek devizában.
A forint alapú bérezés szempontjából irreleváns, hogy a foglalkoztató esetlegesen külföldön bejegyzett cég-e, mivel ha a foglalkoztatás Magyarországon történik, akkor arra a munkajogviszonyra az MT szabályait kell alkalmazni. A gyenge forintra válaszként a kompenzáció lehet a megoldás, ugyanis amennyiben a munkáltató szeretné csökkenteni a munkavállalók inflációs és forintgyengülésből eredő terheit, úgy erre több – forintalapú – megoldása lehet.
Megfelelően kidolgozott segélyezési vagy bónuszrendszerrel ugyanis a szakértők szerint el lehet érni ugyanazt a célt, mint amit az eurós bérkifizetéssel kívánna elérni a munkáltató.
Ennyit nyerhettünk volna
A lap azt is kiszámolta, hogy mennyit nyerhetnénk egyébként ha euróban kapnánk a fizetésünket. Bár az országban ritka az eurós fizetés, és több feltételnek is meg kellene valósulnia ahhoz, hogy euróban kapja valaki a fizetést, egy egyszerűsített példán mutatták be, mi történt volna, ha a dolgozó euróban kapná a bérét.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 54 087 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 54 721 forintos törlesztőt (THM 14,57%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ha egy januárban euróban (360 forintos MNB-középárfolyamon) fixált fizetésből indulunk ki, és azt feltételezzük, hogy a dolgozó minden hónap tizedikén (ez a fizetések határideje) a legjobb árfolyamon átváltja a bérét (vételi árfolyamon), akkor számításaik szerint a tíz hónap alatt bő félhavi fizetést nyerhetett volna (azzal együtt, hogy a vételi árfolyam mindig az alacsonyabb).
Minimálbérnél ez 78, bérminimumnál 98 ezer forint pluszt jelentett volna idén eddig. De februárban az erősödő forint miatt korrekciót kellett volna alkalmazni, hogy meglegyen az előírt legkisebb bér. Átlagkeresetnél 182 ezer forint jöhetett volna be pluszban, egy 2000 eurós fizetésnél pedig nagyjából 275 ezer forintnyi.

Így vágja át a magyar dolgozókat a saját főnökük: kevesen tudják, hogy így teljesen ingyen gürcölnek
Ha munkaügyekről, munkajogi ismeretekről van szó, mi, magyarok nem állunk éppen a helyzet magaslatán.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Lehet készülni, némileg felforgatják a Szegedi Tudományegyetem képzéseit
- Tőkeprogramot indít a vállalatok beruházásainak támogatására a kormány - a nap hírei
- Újabb engedmény a kínai születésszám emelésére: házasság nélkül is jöhet a gyerek
- Felőrölte az emberhátrányban záró Újpestet a Ferencváros - eredmények, tabella
- Ferenc pápa: meg kell állítani a világ önpusztítását
- Kolumbiában az "olajterjeszkedést" legyőzte a klímavédelem
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


