28 °C Budapest

Népszavazás Svájcban: legyen-e ügyvédjük az állatoknak?

2010. március 4. 15:03

Svájc lakosai vasárnap, azaz március 7-én döntik el népszavazással, hogy kell-e az állatoknak jogi képviselet, vagy sem.

A kérdés már hosszú ideje viták kereszttüzében áll az állatvédelmi szervezetek és azok között, akik ebben az igazságszolgáltatás lejáratását látják. A Swiss Animal Protection szervezet több mint 100 ezer aláírást gyűjtött össze a petícióhoz, a népszavazás kiírása érdekében.

Állításuk szerint az állatoknak ugyanolyan joguk van ügyvédhez, mint az embereknek, ráadásul ha jogi képviselőt lehetne kirendelni melléjük, vélhetően jelentősen lecsökkenne az állatkínzások száma.

A német Spiegel magazin interjút készített egy zürichi állatjogra szakosodott ügyvéddel, akinek 2007, vagyis praxisának kezdete óta számos ügye volt már, a 149 macskát tartó asszony esetétől, a kifogott halat túl hosszú ideig a horgon hagyó halász ügyéig.

A szakember szerint nem elég, ha törvény születik az állatok jogainak védelmére, illetve jogi képviselő kirendelésére, hiszen az ügyészekhez hasonló feladatot ellátó jogászoknak speciális képzésre lesz szükségük, amit az egyetemeken jelenleg nem tudnak megszerezni.

Természetesen a referendumnak, pontosabban az állatokat védő ügyvédek kijelölésének több ellenzője is akad: állattartók, vadászok, és állattenyésztők többen hangot adtak aggodalmuknak, hogy később ez a munkájukkal kapcsolatos adminisztrációs terheket megnövekedéséhez vezetne csak.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Svájcon kívül akadnak még nyugati országok, ahol hasonlóan éles küzdelem folyik állatvédők részéről az állatok jogainak védelméért, többek között Franciaországban is. Álláspontjuk szerint ugyanis etikátlan ma már úgy kezelni az állatokat, mint a tárgyakat.

Svájc egyébként az állatvédelemre egyik legtöbbet adó országnak számít, hiszen 2008-ban született törvény arról is, hogy tilos az olyan állatokat egyedül tartani, melyek természetes környezetükben csoportban élnek, úgy mint az aranyhalak, papagájok, vagy a tengerimalacok; a kutyatartóknak el kell végezniük egy tanfolyamot, és 2013-tól a lovakat tilos lesz megkötözni az istállókban. A svájci alkotmányban még a növények "méltóságáról" is szó esik.

HR BLOGGER
vezetoi-coaching  |  2025.06.13 10:21
7 érvelési hiba/zsákutca egy példán keresztül (csak 6-ot mentettem el a lenti video-ból, feladat,...
hrdoktor  |  2025.06.12 10:17
A nyári hónapok beköszöntével egymás után teremnek a friss, illatos, tápanyagdús zöldségek és gyümöl...
kovacstunde  |  2025.06.07 08:00
Atomizálódnak a családok, csökken a kötődések száma és mértéke, ezzel párhuzamosan pedig növekszik a...
laskainelli  |  2025.06.06 15:03
Képzeld el, hogy előtted van az az élet, amire mindig is vágytál. Egy szeretetteljes kapcsolat, kiel...
perfekt  |  2025.05.19 12:13
Az év végi zárás a vállalkozások számára nem csupán adminisztratív feladat, hanem a pénzügyi átlátha...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 13. péntek
Antal, Anett
24. hét
EZT OLVASTAD MÁR?