Mivel december 20-a idén vasárnapra esett, ezért a mai napon van a határideje az áfa, a társasági adó, és egyéb vállalkozások által fizetendő adónemek bevallásának és befizetésének . A szokásos 20-i havi rutint sok cégnél decemberben el kell felejteni, mert - év vége lévén - az adófeltöltési kötelezettségeket is teljesíteni kell.
Adózási unikum az évben a különböző adónemek december 21-i határidejű adófeltöltési kötelezettsége. Az előző adóévben éves szinten 50 millió forint árbevételt meghaladó vállalatoknak a 20%-os mulasztási bírság elkerüléséhez a 2009. évi társasági adó fizetési kötelezettségük (a negyedéves adóelőlegekkel együtt számítva) legalább 90%-át kell teljesíteniük december 21-ig, és erről az összegről bevallást is be kell nyújtaniuk.
A jövőre evázni szándékozók a mai napon még átjelentkezhetnek: Utolsó határidő! Nem érdemes kihagyni
A feltöltési kötelezettség az iparűzési adó tekintetében a társasági adó és az EVA hatálya alá tartozó vállalkozásokra vonatkozik. Az evásoknak az eva feltöltésére, a tao szerint adózó cégeknek az iparűzési adó mellett pedig a társasági adó és - a jövőre megszűnő, de idén még fizetendő - 4%-os különadó feltöltésére kell fókuszálniuk.

A fenti grafikonon a költségvetés 2009 I-IX. havi tao. bevételei láthatóak. 2009 novemberéig a vállalkozások összesen közel 253 milliárd forintot fizettek be társasági adó jogcímén a költségvetésbe. A Pénzügyminisztérium prognózisa szerint idén 418 milliárd forint folyik be a költségvetéshez a társasági adóból (az eredeti előirányzat 540 milliárd forint volt). Ahhoz, hogy a prognózis teljesüljön a havi és a negyedéves előlegekből, valamint a kiegészítésből még mintegy 165 milliárdnak kellene befolynia a hónap folyamán az államkasszába.
Összehasonlításképpen: a válság előtti utolsó évben, 2007-ben 214 milliárd forint tao-t fizettek december hónapban a cégek, a válság által részben érintett 2008 decemberében, pedig 174 milliárdot szedett be tao-ból az adóhivatal.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A már említett és a nem érintett fizetési és bevallási jogcímeket részletesen a következő táblázat tartalmazza.

Egyes 21-i befizetési kötelezettségek utalási számlaszáma a következő táblázat alján megtalálható:

Ebben a hónapban már csak egy határidőre kell figyelniük azoknak az adózóknak, akik környezetterhelési díj fizetésére kötelezettek. A díjjal kapcsolatos befizetést és bevallást a legkésőbb december 31-ig tehetik meg a vállalkozások.
-
Húsz évre bebiztosították magukat: így juthat fix áron zöldáramhoz ez az ipari óriásvállalat
Tóth Zoltánt, az E.ON EIS (Energy Infrastructure Solutions) megoldásértékesítési osztályvezetőjét kérdeztük.
-
Gesztenye-feldolgozó, pizzéria, repülőgyár, fémipari vállalat - négy cég, négy iparág és azonos kihívások (x)
Az E.ON sikeres hazai kkv-kal közös együttműködésben mutatja be, hogyan tud segíteni egy energiaszolgáltató a cégek versenyképességében.








