Az idei tanévtől kezdődően nyomon kell követniük végzett hallgatóik pályafutását az egyetemeknek és a főiskoláknak. Azt azonban nem írja elő a törvény, hogy milyen adatokat kell begyűjteni - írja a Népszabadság.
Néhány intézmény már most figyelemmel kíséri hallgatói pályafutását, országos adatbázis azonban nincsen a volt hallgatók elhelyezkedéséről. Így jelenleg legföljebb csak tendenciákat látni, megbízható piaci visszajelzés nem áll rendelkezésre arról, hogy mely szakmák keresettek és melyek nem.
Márpedig a kormánynak nem ártana ezt tudnia, hiszen nyilvánvalóan azokat a képzéseket célszerű az adófizetők pénzéből támogatni, amelyek diplomájával a későbbiekben el is lehet helyezkedni.
A hallgatóknak sem árt tudniuk, hogy az egyes diplomák milyen munkaerő-piaci kilátásokkal kecsegtetnek, a pályaválasztásnál ugyanis ez nem mellékes szempont. 2008-tól évi 105 ezer, illetve 150 ezer forintot még az államilag támogatott képzésekben is fizetni kell, így a hallgatóknak sem mindegy, hogy mibe "fektetnek be".
Az azonban egyáltalán nem biztos, hogy mindezek az elvárások az új rendszerben teljesülnek. A felsőoktatási törvény ugyanis csak a következőket mondja ki: "A felsőoktatási intézmények - önkéntes adatszolgáltatás alapján - ellátják a pályakövetés feladatait, amelynek keretében figyelemmel kísérik azoknak a munkaerő-piaci helyzetét, akik náluk szereztek bizonyítványt, oklevelet."
Hogy pontosan milyen adatokat és mi módon gyűjtenek be, arról már a felsőoktatási intézmények maguk döntenek, mint ahogyan arról is, hogy hogyan teszik azokat közzé. A szaktárca tájékoztatása szerint a felsőoktatási autonómia miatt ebbe nem lehet beleszólni. Ráadásul, mivel a hallgatókat sem kötelezi a törvény az adatszolgáltatásra, rajtuk is nagyban múlik majd az adatok pontossága.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A pályakövetés e buktatóit minden bizonnyal maguk az illetékesek is látják. A tervek között legalábbis szerepel, hogy a májustól létrejövő felsőoktatási információs rendszer - amelyben minden, oktatókkal, hallgatókkal és intézményekkel kapcsolatos adat szerepel - "lekérje" majd az intézményektől a pályakövetés eredményeit is. Ilyen adatszolgáltatási kötelezettségük azonban egyelőre nincsen az intézményeknek.
Melyik cégnél, milyen szakmában, mennyi idő alatt, milyen pozícióba és melyik földrajzi térségben tudott elhelyezkedni a végzett hallgató - ezek azok az alapkérdések, amelyeket a tavaly szeptembertől kötelezően végzendő pályakövetés során a felsőoktatási intézmények szinte mindegyike feltesz diplomázott diákjainak.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


