A Pénzügymnisztérium prognózisánál (46 milliárd forintos deficit) lényegesen kedvezőbb, mindössze 2.1 milliárd forintos volt az államháztartás hiánya októberben. Érdekesség, hogy múlt pénteken Veres János közölte: a tényadat közel lesz a tárca prognózisához. Szeptemberben 63 milliárd forintos deficit képződött az államháztartásban. A fenti, váratlanul kedvező adatok alapján október végén
A fenti, váratlanul kedvező adatok alapján október végén 1061.6 milliárd forintot tett ki helyi önkormányzatok nélküli pénzforgalmi szemléletű hiány (prognózis: 1105.6 mrd Ft), ami a tárca adatai szerint a GDP 4.77 százalékát jelenti, és az éves törvényi előirányzat (1022.6 mrd Ft) 103.8%-át teszi ki.
Az év tizedik hónapjában a központi költségvetésben 42.2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapoknál 7.1 milliárd forintos többlet keletkezett, ugyanakkor a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiban összességében 51.4 milliárd forintos hiány alakult ki.
Váratlanul jó teljesítmény a központi költségvetsében
A tárca októberre 2.7 milliárd forintos hiányt várt a központi költségvetésben, 3.9 milliárdos többletet az elkülönített állami pénzalapoknál és 47.1 milliárdos deficitet a társadalombiztosítási alapoknál. Ebből látszik, hogy a vártnál lényegesebb kedvezőbb októberi áht-adatban döntő mértékben a központi költségvetés teljesítménye játszik szerepet.
A tárca közleményéből azonban nem derül ki, hogy emögött milyen okok húzódnak meg. Elképzelhető az adóbevételek jelentős túlteljesülése (pl. ÁFA, vagy jövedéki adó a szigorúbb ellenőrzések miatt), bizonyos kiadások elhalasztása, illetve a szigorú maradványtartási kötelezettség is megtehette a hatását.
A minisztérium november 16-án tart sajtótájékoztatót az októberi hiányfolyamatokról, amelyen részleteiben is megismerhetjük az okokat.
2005.10.18 11:24
46.1 milliárd forintos lesz az októberi államháztartási hiány (3.)


Az államháztartási alrendszerek október végi - privatizációs bevételek nélküli - főbb pénzforgalmi adatai a következők:
Klikk a képre! |
Drámaian nyílik a bérolló Magyarországon: súlyos, mennyi pénzért robotolnak a legszegényebb dolgozók
Miközben Budapesten közel 600 ezer forint az átlagos nettó fizetés, több megyében alig haladja meg a 360 ezret, és egyes ágazatokban még a 200 ezret...
-
Megfizethető, minőségi és friss: ez az ALDI (x)
Az ALDI-ban fontos a vevők elégedettsége, ezért a pénztárcabarát ár, a frissesség és a színvonal garantált!
-
Három és fél évtized fejlődés: így lett megkerülhetetlen szereplő a SPAR (x)
Idén 35 éves a SPAR Magyarország - három és fél évtized alatt a vállalat az ország egyik legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi szereplőjévé vált.
-
Itt akadnak el a kisvállalkozások – mi segíthet a továbblépésben? (x)
Sok vállalkozás nem az indulásnál, hanem a növekedés során akad el. A Visa She’s Next program mentorai mondják el, mi áll a háttérben és mi hozhat fordulatot.
AI in Energy 2026
AgroFood 2026
Portfolio Investment Day 2026
Hitelezés 2026
Women's Money & Mindset Day 2026









