10 °C Budapest

99.85 mrd Ft-os decemberi többletet vár a PM (részletek)

Pénzcentrum
2004. december 17. 11:13

99.85 mrd Ft-os decemberi többletet vár a Pénzügyminisztérium a központi kormányzatban a ma kiadott tájékoztató szerint. Ezzel az év végére a teljes deficit 1,335 mrd Ft-ot tenne ki. ÁFÁ-ból decemberben 195 mrd Ft-os bevételre, SZJA-ból 92.49 mrd Ft-os bevételre, társasági adóból 144.95 mrd-os bevételre számítanak. A tárca szerint a korábban adott prognózisok tarthatóak.


Novemberben ÁFÁ-ból 215.6 mrd Ft bevétel származott, ami 43%-kal magasabb mint tavaly ugyanekkor. A nettó ÁFA egyenleg a 218.8 mrd Ft összegű belföldi , a 11 mrd Ft VPOP ÁFA befizetések, valamint a 14.2 mrd Ft kitevő visszautalások eredője. A bevételek növekedésének okai között említhető az október utolsó hetétől megindult fokozott APEH ellenőrzés (visszautalások késletetése). Az első 11 hónapban a nettó ÁFA bevételek 1,533 mrd Ft-ot tettek ki, ami a tavalyi bázistól nominálisan kb. 40 mrd Ft-tal kisebb (itt figyelembe kell venni az uniós csatlakozás hatását is).

SZJA-ból novemberben 107.5 mrd Ft folyt be, ami közel 8%-kal kisebb, mint tavaly ugyanekkor. Az első 11 hónapot tekintve a nominális bevételek kb. 1 mrd Ft-tal alcsonyabbak. Érdekes, hogy 6-7% körüli bruttó bérnövekedés mellett az SZJA bevételek nominálisan is csökkennek.

Társasági adóból 22.3 mrd Ft bevétel származott, ami 7.9%-kal magasabb mint tavaly novemberben. Az első 11 havi adatok 287 mrd Ft-os bevételt mutatnak, ami kb. 44 mrd Ft-tal magasabb a tavalyi bázisnál. Különösen érdekes azonban december lesz, a bevételek nagy része ekkor érkezik.

Az egyedi és normatív támogatások novemberben 11.73 mrd Ft-ot tettek ki. Fogyasztói árkiegészítés címén 10.7 mrd Ft került kiutalásra, ami 30%-kal magasabb mint tavaly ugyanekkor.

A lakástámogatáshoz kapcsolatos kiadások 12.1 mrd Ft-ot tettek ki, a családi támogatások és szociális juttatások 38.3 mrd Ft-ra rúgtak.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A legnagyobb tételt jelentő költségvetési szervek kiadásai 162.2 mrd Ft-ot tettek ki, ami 8.4%-kal magasabb, mint tavaly ugyanekkor.

A PM szakértői úgy vélik, hogy a közel 100 mrd Ft-os prognózis az eddigi adatok alapján reális decemberre. A bevételeknél jelentős ÁFA-val és társasági adóval számolnak a tárcánál. A kiadásoknál tavaly decemberhez képest kisebbek lehetnek a költségvetési szervek kiadásai, ugyanis a 13. havi bérkifizetés tavaly ekkor történt, ugyanakkor idén ebben egy csúszás van.

A társadalombiztosítási alapoknál a nyugellátáshoz kapcsolatos kiadások novemberhez képest csökkenhetnek, mivel novemberben plusz egy heti nyugdíjat illetve az 1%-os nyugdíjkorrekciót is kifizették.

HR BLOGGER
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 10. péntek
Zsolt
15. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?