Bár 105 jen alá is beesett ezen a héten a jen árfolyama, a Bank of Japan tisztségviselőinek figyelmeztetése ellenére intervenció feltehetően nem következett be. A nominális dollár/jen árfolyam közel 4 éves mélyponton van, ugyanakkor a fundamentumok szempontjából lényegesebb kereskedelmi partnerek súlyaival számított árfolyam ennél gyengébb, "csak" a júniusi szintet közelítette meg. Jelenleg 104.1 jent kell adni egy dollárért.
Korábban a Bank of Japan kb. 70 mrd dollárnyi összeget költött arra, hogy gyengítse a jent a dollárral szemben, amint azonban a jelenlegi árfolyamon is látszik nem sok sikerrel. A japán devizaerősödés ugyanakkor nem egyedi, a dollár a legtöbb délkelet-ázsiai devizával, az euróval szemben is számottevően gyengült, így lehet, hogy a kereskedelmi súlyokkal számolt jenárfolyam felértékelődése mérsékeltebb. Elemzők egy része ezzel magyarázza, hogy egyelőre nincs intervenció.
A japán eszközpiacok továbbra is erős korrelációt mutatnak az árfolyammal. A Calyon számításai szerint a Topix index és a JPY/USD árfolyam korrelációja 0.74 volt a múlt hónapban. Ezt azonban a Bank of Japan döntésénél feltehetően nem veszi figyelembe. Az erős jen ugyanakkor kedvezőtlenül hat az export szektor jelentős részére, az egész gazdaság növekedését lassítja.
A hétvégén G20 ülés lesz, ahol az egyik fő téma a gyenge dollár problémája lehet.
-
Indul a szezon! Mire figyelj, ha most vásárolsz kerti bútort?
Az XXXLutz szakértői szerint folyamatosan nő az érdeklődés a kerti termékek iránt.
- Orbán Viktor: az eredmények szeptemberben látszani fognak – a nap hírei
- Erdogan nem akar hallani a finn és svéd NATO-tagságról
- Bognár Györggyel erősít az MTK
- Volt elnökjelöltet vettek őrizetbe Szlovákiában
- ÉVOSZ-javaslat az emelkedő építőipari árak kezelésére
- Az ukránok már tanulják a szlovák tarackágyúk használatát
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


