A magyar jegybanki alapkamat csökkentésével, és annak várható ütemezésével kapcsolatban egyre élénkebb az érdeklődés mind belföldön (belpolitikában is), mind külföldön. Ez talán érthető, hiszen május 4. óta változatlanul 11.50%-on áll az irányadó két hetes betéti ráta értéke. A kelet-közép-európai régió másik három nagyobb gazdaságában május eleje óta már legalább egy (a lengyeleknél már három) kamatváltoztatásra került sor. Az áttekinthetőség érdekében célszerűnek tartjuk megvizsgálni, hogy hogyan alakultak az elmúlt években a régió irányadó kamatai. Talán nem meglepő az ábra magyar vonatkozású része.
Amint az ábrából látszik, a magyar kamatszint a kissé több mint egy évvel ezelőtti - sáveltolást követő, összességében 300 bázispontot kitevő - kamatemelésekig nagyjából hasonlóan mozgott a másik három ország irányadó jegybanki kamataival, majd azóta kissé "sajátos" utat jár be.
Csehországban és Lengyelországban a kamatemelések ellenére is még jóval alacsonyabb a kamatszint, mint nálunk, Szlovákiában ugyanakkor az elmúlt mintegy egy évben összességében 200 bp-nyi vágás következett be. Északi szomszédunkban a kamatmérséklések fő oka a korona folyamatos felértékelődése illetve az ehhez kapcsolódó exportot visszafogó hatás csökkentésének szándéka volt. Cseh- és Lengyelországban ugyanakkor a kamatemelések mögött főként az infláció megugrása húzódik meg (élelmiszerárak, kőolajár emelkedése, dinamikus gazdasági növekedés stb.), mely monetáris szigorításokra késztette a jegybankokat. Az elkövetkezendő időszakban - főként Lengyelországban - további kamatemelések vannak kilátásban. A magyar kamatszint alakulásával kapcsolatos várakozások azonban mindezektől eltérőek.
A forintnál - hosszabb időtávot vizsgálva - nem tapasztalható a szlovák korona esetében megmutatkozó masszív felértékelődési nyomás, illetve a cseh és lengyel folyamatokkal ellentétben nálunk csökkenő tendenciát mutat az inflációs trend (bár az áremelkedés szintje magasabb). Ezekből következően feltételezhető, hogy a továbbiakban is külön utat fog bejárni a régióban a magyar alapkamat. A kérdés már csak az, hogy mikor, és milyen mértékű lépések következnek...

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Összekapott Németországgal Lengyelország a választás előtt
- Biztató hírek Sophia Lorenről
- A Dunából került elő a múlt héten eltűnt fiatal holtteste
- Rövidesen valóra válhat a dízelesek rémálma
- Kunhalmi Ágnes a momentumos Donáth Annának üzenget
- Tűz ütött ki egy ismert cementgyárban, 30 méteres lánggal ég
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


