5 °C Budapest

Ezt sokan nem tudják: ezért tart hónapokig a hitelfelvétel

2015. szeptember 16. 14:31

Sokan vágnak bele mostanában lakásvásárlásba, egyrészt a lakásárak várható növekedése, másrészt az alacsony kamatok csábítják vásárlásra a családokat. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a hitelfelvétel folyamata hogyan zajlik, hiszen a lakás adás-vételi szerződését is a kölcsönhöz kell igazítanunk.

Lakáshitel felvételekor gyakran szembesülünk azzal, hogy a hitelösszeg folyósításáig minimum heteket kell várnunk a bankra, ráadásul jelzáloghiteleknél a fair bank törvény bevezetése óta hét napos gondolkodási időt is előírnak a szabályok a tájékoztatás és a szerződés aláírása között.

Van olyan bank, ahol a kérelem teljes körű, hiánytalan beadása után 3-5 héten belül folyósításra kerül a pénz, de előfordul most az akár több (2-3) hónapos átfutási idő is. Ez a CSOK miatt megnövekedett számú igénylésnek köszönhető a bankok szerint

 - mondta el Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.

Hogyan zajlik a hitelfelvétel?

1. A hitelfelvétel az ügyfél tájékoztatásával kezdődik. Szóbeli tájékoztatást ad az ügyintéző vagy a hitelközvetítő az elérhető hitelkonstrukciókról, a kamatozásról, a THM-ről, a várható törlesztőrészlet összegéről, a hitelfelvétel járulékos költségeiről, a kamat- és díjfeltételek lehetséges változásairól, a hitelfelvevőt terhelő összeg kötelezettségről. Emellett előzetes írásos ajánlatot kapunk a banktól. Az optimális konstrukció kiválasztása után kapunk tájékoztatást a hiteligényléshez szükséges dokumentumokról.

2. A tájékoztatás után történik az előzetes hitelelbírálás, amit a bank végez és ennek végén be kell nyújtanunk a hitelkérelmünket.

3.
A következő lépcső az értékbecslés lesz, ennek során az ingatlanunk értékét állapítják meg. Erre azért van szükség, hogy a bank meg tudja állapítani, hogy meg tudunk-e felelni a jövedelemarányos törlesztőrészlet (JTM) és a hitelfedezeti mutató (HFM) szabályainak. Ezek alapján ugyanis a kérelmünket visszautasíthatják. Ezek egyébként azt is biztosítják, hogy az ingatlan megfelelő hitelfedezetet nyújtson, így ha probléma adódik a kölcsönnel, akkor a bank nem bukja el a kihelyezett pénzét. Egyúttal persze az adóst is védi attól, hogy erőn felül vegyen fel hitelt.

4. Ha a bank zöld utat ad a kölcsön felvételére, akkor elkészíti a szerződést. Ennek átolvasására a jogszabály 7 napot biztosít, ezt mindenképpen meg kell várni, mielőtt aláírjuk a szerződést. Ha viszont ez letelt, akkor a hitelszerződést aláírásra kerül.

5. A bank akkor folyósítja a hitelösszeget, ha az alábbi feltételek teljesülnek:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • Jelzálogjog földhivatalnál bejegyzésre kerül
  • Az ingatlanfedezetre vonatkozó lakásbiztosítás hitelnyújtó javára történő engedményeztetése


6. Folyósításra kerül a lakáshitel összege a kért számlára.

Emellett persze érdemes odafigyelni arra is, hogy lakásvásárláskor milyen határidőkben egyezünk meg az eladóval, a hitelfelvétel átfutási ideje miatt érdemes lehet legalább két-három hónapos fizetési határidőt kérnünk. Persze lényeges az is, hogy reális hitelcéllal forduljunk a bankhoz, ezért már a lakás kiválasztása előtt érdemes előzetes felmérést kérni a banktól, vagy egy hitelközvetítő segítségét kérni a megkapható hitelméretről.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. december 23. 12:12
Ha a közgazdászoknak előre megmondják, mi minden fog történni 2025-ben, akkor minimum ársokkokat, de...
Bankmonitor  |  2025. december 23. 11:24
Részletesebb statisztikai adatok jelentek meg az Otthon Start hitel első 100 napjáról. Ebből már ért...
MEDIA1  |  2025. december 23. 07:04
Felmondott Tibay Gábor, a nemrég tulajdonost váltott, kormányközelbe került bulvárlap egyik főszerke...
MNB Intézet  |  2025. december 22. 16:07
A mesterséges intelligencia körüli hype áldozata lett az akadémiai integritás: egy szenzációsnak tűn...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 23. kedd
Viktória
52. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?