Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Nincs vége a bolti árhorrornak: ez az oka valójában, hogy folytatódik a brutális árdrágulás
Szeptemberben a magyarországi még a negyedik legmagasabb volt az infláció Európában, októberben viszont már nagyon közel kerültünk az első helyhez. Sőt, a következő hónapokban még további emelkedés várható, így majdnem biztos, hogy leszünk az élen is.
Már csak a balti országokban magasabb az infláció
Mint arról a Pénzcentrum is beszámolt, októberben 21,1%-ra emelkedett a magyar inflációs ráta, ami 26 éve nem látott csúcs a KSH statisztikája szerint. A legnagyobb mértékben, negyven százalékkal az élelmiszerek ára emelkedett, emellett szeptember óta a magasabb rezsiköltségek is szerepelnek a kosárban.
Az Eurostat az októberi átfogó adatokat még nem közölte, szeptemberben azonban már csak Észtország, Litvánia és Lettország voltak előttünk a rangsorban. Ráadásul az európai statisztikai hivatal az úgynevezett harmonizált árindexet veszi figyelembe, ami októberben már 21,9 százalék volt Magyarországon.
Ezzel vészesen közel kerültünk a kontinens első helyéhez, hiszen az észteknél az októberi HICP-adat 22,4, a litvánoknál 22, míg a letteknél 21,8 százalék volt - hívja fel a Pénzcentrumnak készített friss elemzésében a figyelmet az Aegon Alapkezelő. Kiemelik:
Így az előzetes adatok alapján már októberben a dobogón volt a magyar áremelkedés, a növekedés mértéke pedig nálunk töretlen, miközben a három balti országban már csökken a nyomás.
"Ennek alapján jó esély van arra, hogy novemberben már a magyar infláció lesz a legmagasabb Európában. Ez pedig komoly változás ahhoz képest, hogy korábban inkább a középmezőny első felében voltunk, nem számított kiemelkedőnek a magyar infláció" - fogalmaznak az Aegon Alapkezelő elemzői, akik azt is hozzáteszik, hogy
a régiós országokkal összevetve is úgy tűnik, hogy nálunk tartósabb lehet az áremelkedés, mint például a lengyeleknél vagy a cseheknél.
Mi a baj a magyar inflációval?
Az infláció továbbra is globális jelenség, azonban vannak magyar sajátosságai is - emelik ki az elemzők, és azt is hozzáteszik, hogy "ráadásul úgy lesz lassan Európa legmagasabbja a drágulás, hogy továbbra is érvényben vannak az árstopok, melyek akár több százalékponttal is csökkenthetik a csúcsokat."
Valószínűleg a kormány beavatkozása nélkül már most a kontinensen a legmagasabb drágulási ütemet mérnénk nálunk
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- vélekednek a szakemberek.
Meglátásuk szerint több oka is van, melyek miatt speciális a magyar infláció. Egyrészt az év eleji jelentős kormányzati transzferekre (szja-visszatérítés, 13. havi nyugdíj, fegyverpénz) vezethető vissza a dolog. Ezek ugyanis jelentősen élénkítették a lakossági keresletet egy olyan nemzetközi helyzetben, amikor a világon már a legtöbb országban emelkedésnek indult az infláció. Nálunk az egyébként is erős nyomást csak fokozta a kereslet, ami lehetővé tette a kereskedők és a szolgáltatók számára az erős átárazást.
Emellett, ugyan az utóbbi hetekben erősödött a forint, de a 400 feletti euróárfolyam még mindig inkább magasnak számít. 2021 végéhez képest például majdnem 10 százalékos gyengülésben van a magyar deviza, ez pedig az importtermékek áraiban is megjelenik.
Mindez pedig azt is jelenti, hogy várhatóan nálunk még hónapokig emelkedni fog az infláció, ami miatt továbbra is érdemes a befektetőknek olyan befektetések felé elmozdulni, melyek védettek ez ellen
- hívják fel a figyelmet az Aegon Alapkezelő befektetési szakemberei, akik azt is leszögezik, hogy emellett a tartósan magas infláció még a kiemelkedő magyar kamatszint mellett is negatív a forint szempontjából, vagyis a legjobb esetben is azt mondhatjuk, hogy korlátozza a magyar deviza erősödési kilátásait, rosszabb esetben pedig akár tovább is gyengülhet a forint.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.