A török központi bank váratlanul 350 bázisponttal 46,0 százalékra emelte a hétnapos repóműveletek kamatát.

Meghökkentő kijelentést tett Elon Musk: tényleg a semmiből kreálnak pénzt az új szuperszámítógépei?
Elon Musk szerint az Egyesült Államok kormányát 14 „varázspénz-számítógép” működteti, amelyek a semmiből teremtenek pénzt. De vajon tényleg így működik a pénzrendszer? Ebben a cikkben bemutatjuk, miért téves Elon Musk mondása a pénz működésével kapcsolatban
Elon Musk nemrég kijelentette, hogy 14 "mágikus pénzszámítógép" irányítja az Egyesült Államok kormányának pénzügyeit – és gyakorlatilag szó szerint a semmiből állítanak elő pénzt ezek az eszközök.
Ez a megfogalmazás egy elég erős egyszerűsítés, ráadásul nem ez volt az első meghökkentő kijelentése a Tesla-vezérnek. Ugyanakkor a mostani mondás sokakban egy érdekes kérdést vet fel, ami ebben a kontextusban talán nem is olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Hogyan is keletkezik a pénz?
Egy népszerű gazdasági kérdésekkel foglalkozó influencer egy Reels-videóban magyarázta el a helyzetet:
A Modern Monetáris Elmélet és a valóság
A modern monetáris elémlet (MMT) szerint a kormány képes pénzt teremteni anélkül, hogy ennek szigorú gazdasági következményei lennének. Azonban ez az állítás figyelmen kívül hagyja az inflációt és a természeti erőforrások korlátjait. Elon Musk megjegyzése ennek az elgondolásnak egy leegyszerűsített változata, de a valóság ennél összetettebb.
Hogyan keletkezik a pénz?
Az Egyesült Államokban közel 4600 kereskedelmi bank működik. Ha egy ügyfél hitelt kér a banktól, a bank megvizsgálja, hogy megfelel-e a feltételeknek. Ha a hitelkeretet megállapítják, a bank nyilvántartásában a hitel összege eszközként szerepel, mivel az adós tartozik nekik. Ugyanakkor a kölcsön kapott pénz a betéti számlán is megjelenik, ami a bank számára kötelezettség. Pénzmennyiség ebben az esetben nem keletkezik "a semmiből" – a bankok inkább átstrukturálják az eszközeiket és kötelezettségeiket.
Mi történik állami szinten?
A kormány költekezését az amerikai Kongresszus hagyja jóvá. Amikor egy adott osztály, például a Védelmi Minisztérium pénzt kap, azt a Pénzügyminisztérium átutalja a megfelelő bankszámlára. Ezt a pénzt elsősorban az adóbevételekből fedezik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
De mi történik, ha a bevételek nem fedezik a költekezést? Ebben az esetben a kormány kötvényeket bocsát ki, amelyeket befektetők, külföldi országok és más piaci szereplők vásárolnak meg. Ez segít finanszírozni a hiányt. Tehát a kormány nem "a semmiből" teremt pénzt, hanem hitelt vesz fel, amelyet később vissza kell fizetnie.
Törvények és szabályozás
A pénzteremtést és a bankrendszert mint mindenhol, úgy az Egyesült Államokban is szigorú törvények szabályozzák, mint a Federal Reserve Act, a Banking Act (1913, 1935), a Dodd-Frank törvény és a költségvetési törvények. Az amerikai monetáris rendszer sokkal szabályozottabb, mint amilyennek Musk megjegyzése sugallja.
Az igazi probléma: elavult technológia
A pénz és a gazdaság kezelése nem "mágikus" folyamat, hanem egy összetett, szabályozott rendszer. Ami valóban fejlesztésre szorul, az az amerikai pénzügyi infrastruktúra. Musk észrevétele inkább arra világít rá, hogy a rendszert hatékonyabbá kellene tenni modern technológiákkal, mintsem arra, hogy az Egyesült Államok kormánya "a semmiből" teremt pénzt.
Címlapfotó: Tolga Akmen, MTI/MTVA

Nem hiszed el, melyik ország szent hegyét tett a világörökségi listára az UNESCO: mindenki ledöbbent
Az UNESCO Globális Geoparkká nyilvánította a Koreai-félsziget legmagasabb csúcsát, a Pektu-hegyet.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


