14 °C Budapest

Milliárdokat égetnek el a legszegényebb magyar családok

2015. december 29. 05:50

Az elmúlt időszakban folyamatosan cserélik a bankjegyeket, így ennek kapcsán megnéztük, hogy mikortól is van pontosan forint, vajon milyen biztonsági elemek vannak a bankjegyeken, hogy ne lehessen hamisítani, és hogy mi lesz az elhasználódott bankjegyekkel, miután  apró csíkokká zúzza le a megsemmisítő gép. A Pénzcentrum most összeszedte a legérdekesebb infókat, amiket eddig biztosan nem tudtál a forintról.

A Magyar Nemzeti Bank 1997-től kezdte meg a jelenleg forgalomban lévő bankjegyek kibocsátását, de hivatalosan már 1946 óta a forint a hivatalos pénznem.
A bankjegyek alapanyaga a Diósgyőri Papírgyár Zrt.-ben készül, a nyomtatás pedig a Pénzjegynyomda Zrt.-ben történik. A bankjegypapír alapanyaga gyapot, ami lehetővé teszi, hogy a forgalomban lévő bankjegyek sokáig felismerhetőek és forgalomképesek maradjanak.

Mitől függ, hogy melyik híres személy arcképe látható a címleteken?

A bankjegyek előoldalán a magyar történelem kimagasló személyiségeinek arcképei láthatók, a bankjegy hátoldalán pedig e személyekhez kapcsolódó történelmi színhelyek jelennek meg. E neves államférfiak többsége jelentős szerepet játszott a magyar pénzkibocsátásban is. Szent István indította el a pénzverést, Hunyadi Mátyás idején kezdődött el a később híressé vált Madonna-motívum ábrázolása a pénzeinken, II. Rákóczi Ferenc verette a híres libertas rézpénzt, Bethlen Gábor uralkodása pedig a magyar pénztörténet legszínesebb fejezete

- tájékoztatta a Pénzcentrumot a Magyar Nemzeti Bank.

Így próbálják megelőzni a bankjegyhamisítást

A bankjegyek több biztonsági elemet is tartalmaznak, amik között vannak szabad szemmel is láthatók, és olyanok is, melyek azonosításához speciális segédeszközre van szükség. A biztonsági elemek egy része minden címleten megtalálható, míg néhány elem csak bizonyos címleteken van rajta.

A biztonsági elemek nem újkeletű találmányok, ugyanis minden korszakban voltak ilyenek a bankjegyeken. Természetesen ezek eltértek a jelenleg alkalmazottaktól, a magyar pengőt például - ami a forint bevezetése előtti magyar pénznem volt - a különleges bankjegypapír mellett egy speciális, tapintható nyomtatási eljárás, valamint metszetmély-nyomtatás védte a hamisítástól.

A "modernebb" biztonsági elemek az 1997-től kibocsátott forint bankjegyeken vannak jelen. A nemrég megjelent húszezres bankjegyen  például a mikroírás, a vízjel, a rejtett kép, és a metszetmély-nyomtatás mellett többek között olyan elemek is vannak, amiknél UV-A, illetve UV-C fénnyel megvilágítva az előoldalon az adott címlethez tartozó kép zöld (UV-A) vagy piros (UV-C) színben fluoreszkál.

Tudtad, hogy:

  • az MNB a forgalomból bevont, törvényes fizetőeszköznek már nem minősülő bankjegyeket a bevonás határnapjától számított 20 évig névértéken magyar törvényes fizetőeszközre váltja át, 3 évig pedig a hitelintézetek és a postahivatalok is átváltják

    Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

    A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • évente az összes forgalomban lévő bankjegyeknek körülbelül egyharmadát kell lecserélni, az elhasználódott bankjegyek pótlása 2010-ben közel hat milliárd forintba került

  • az elhasználódott bankjegyeket apró csíkokká zúzza le a megsemmisítő gép, majd préseléssel tömör, téglaalakú briketteket készítenek belőle (vélhetően tüzelőanyagként hasznosítják ezek után - amelyet jellemzően szegényebb családok kaphatnak meg)

  • a bankjegypapírban található jelzőrostok elhelyezkedése, száma és színbeli megoszlása bankjegyenként változó

  • egy bankjegy súlya körülbelül 1 gramm, az átlagos élettartama pedig 4-5 év

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 20. szombat
Tivadar
16. hét
Április 20.
Cirkuszok világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem