Ahogyan beköszöntött a rosszidő és hivatalosan is megérkezett a tél egyre többen szeretnének melegebb ruhákat vásárolni. De mennyire kell a zsebünkbe nyúlnunk egy új ruha...
Az elmúlt időszakban folyamatosan cserélik a bankjegyeket, így ennek kapcsán megnéztük, hogy mikortól is van pontosan forint, vajon milyen biztonsági elemek vannak a bankjegyeken, hogy ne lehessen hamisítani, és hogy mi lesz az elhasználódott bankjegyekkel, miután apró csíkokká zúzza le a megsemmisítő gép. A Pénzcentrum most összeszedte a legérdekesebb infókat, amiket eddig biztosan nem tudtál a forintról.
A Magyar Nemzeti Bank 1997-től kezdte meg a jelenleg forgalomban lévő bankjegyek kibocsátását, de hivatalosan már 1946 óta a forint a hivatalos pénznem.
A bankjegyek alapanyaga a Diósgyőri Papírgyár Zrt.-ben készül, a nyomtatás pedig a Pénzjegynyomda Zrt.-ben történik. A bankjegypapír alapanyaga gyapot, ami lehetővé teszi, hogy a forgalomban lévő bankjegyek sokáig felismerhetőek és forgalomképesek maradjanak.
Mitől függ, hogy melyik híres személy arcképe látható a címleteken?
- tájékoztatta a Pénzcentrumot a Magyar Nemzeti Bank.
Így próbálják megelőzni a bankjegyhamisítást
A bankjegyek több biztonsági elemet is tartalmaznak, amik között vannak szabad szemmel is láthatók, és olyanok is, melyek azonosításához speciális segédeszközre van szükség. A biztonsági elemek egy része minden címleten megtalálható, míg néhány elem csak bizonyos címleteken van rajta.
A biztonsági elemek nem újkeletű találmányok, ugyanis minden korszakban voltak ilyenek a bankjegyeken. Természetesen ezek eltértek a jelenleg alkalmazottaktól, a magyar pengőt például - ami a forint bevezetése előtti magyar pénznem volt - a különleges bankjegypapír mellett egy speciális, tapintható nyomtatási eljárás, valamint metszetmély-nyomtatás védte a hamisítástól.
A "modernebb" biztonsági elemek az 1997-től kibocsátott forint bankjegyeken vannak jelen. A nemrég megjelent húszezres bankjegyen például a mikroírás, a vízjel, a rejtett kép, és a metszetmély-nyomtatás mellett többek között olyan elemek is vannak, amiknél UV-A, illetve UV-C fénnyel megvilágítva az előoldalon az adott címlethez tartozó kép zöld (UV-A) vagy piros (UV-C) színben fluoreszkál.

Tudtad, hogy:
- az MNB a forgalomból bevont, törvényes fizetőeszköznek már nem minősülő bankjegyeket a bevonás határnapjától számított 20 évig névértéken magyar törvényes fizetőeszközre váltja át, 3 évig pedig a hitelintézetek és a postahivatalok is átváltják
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- évente az összes forgalomban lévő bankjegyeknek körülbelül egyharmadát kell lecserélni, az elhasználódott bankjegyek pótlása 2010-ben közel hat milliárd forintba került
- az elhasználódott bankjegyeket apró csíkokká zúzza le a megsemmisítő gép, majd préseléssel tömör, téglaalakú briketteket készítenek belőle (vélhetően tüzelőanyagként hasznosítják ezek után - amelyet jellemzően szegényebb családok kaphatnak meg)
- a bankjegypapírban található jelzőrostok elhelyezkedése, száma és színbeli megoszlása bankjegyenként változó
- egy bankjegy súlya körülbelül 1 gramm, az átlagos élettartama pedig 4-5 év
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
A Pictorial Collective-vel karöltve készítette el az elmúlt egy év leforgása alatt a Petőfi utcák népe című fotósorozatot, aminek kapcsán Stiller Ákossal beszélgettünk
-
Egyre többen keresik a Dunához közeli lakásokat
Elindult az értékesítés a Waterside Residence-nél: a nagyobb alapterület a népszerűbb.
-
Alacsonyabb árak jönnek a nyugdíjasoknak több Lidl-terméknél is
A vevőknek igazolniuk kell az életkorukat is: mutatjuk a részleteket.
-
Töretlen az érdeklődés a babaváró hitel iránt az MBH Banknál (x)
Az idei évben még a megszokott feltételekkel igényelhetik a családalapító házaspárok a kamattámogatott hitelt, jövő évtől azonban változnak a feltételek.
-
Cloud Computing Gyorstalpaló – Bevezetés a SaaS, PaaS és IaaS világába (x)
A technológiai fejlődés révén a felhő mára szinte mindenütt jelen van – még ha nem is vesszük észre.
- Rugalmasabban kezelik a munkáltatók az atipikus munkavégzést – felmérés
- Uniós bírósági döntés született a vallási jelképek munkahelyi viseléséről
- Németországig jutott a szökevény román polgármester
- Ferenc pápa egészségügyi állapota miatt nem lesz ott Dubajban
- Ötvenéves álomból valóság lett Debrecenben
- „A NATO nem játszik aktív szerepet az izraeli–palesztin konfliktusban, de…”
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


