Fontos rendelet élesedett idén: a Nemzet Sportolója címet viselők már nem fixen 630 ezer forintot kapnak havonta életjáradékként, hanem a KSH által meghatározott átlagbér összegét.
Sportolói legekről rengeteg szempontból beszélhetünk, vannak akik megdönthetetlen rekordokat állítanak fel, mások fiatalságukkal, vagy épp korosságukkal hívják fel magukra a figyelmet, megint mások elképesztő mennyiségű érmet szereznek országos, európai vagy világszintű bajnokságokon. Mi most azokat gyűjtöttük csokorba, akik a legtöbb olimpiai éremmel büszkélkedhetnek az újkori ötkarikás játékoktól napjainkig.
Larissa Latynina több rekordod is felállított pályája során. Ő az egyetlen sportoló, aki 18 érmet nyert az ötkarikás játékok során, rajta kívül pedig csak hárman vihettek haza 9 aranyérmet. Ezek után talán nem túlzás azt mondani, hogy ő minden idők legjobb tornásza, és talán legsikeresebb női sportolója.
1956-ban, Melbourne-ben, 20 évesen Keleti Ágnessel szemben küzdött meg az első aranyérméért, de csapatban is győzedelmeskedett. Ezek után sorra szerezte az érmeket egyéniben és csapatban is, 1960-ban Rómában, és '64-ben utolsó olimpiai részvételén is, mindegyiken hatot. Az 1966-os világbajnokság után visszavonult, és a szovjet csapat edzőjeként kamatoztatta tudását, 1977-ig.
Nikolay Andrianov a maga 15 olimpiai érmével a második legeredményesebb sportoló. Rekordernek számít, mivel ő a legtöbb érmet nyert férfi az olimpiák történetében, és szintén egyedüli az egyénileg nyert számok tekintetében is. Karrierje csúcsát az 1976-os Montreáli olimpia jelentette, ekkor nyert ugyanis a legtöbb számban.
Pályafutását 11 évesen, egy sportiskolában kezdte, az első igazi megmérettetést pedig a madridi 1971-es világbajnokság jelentette, ahol két aranyérmet is szerzett. Ekkortól kezdve, egészen 1980-ig minden jelentősebb sporteseményen ő számított a legjobbnak, az Európa bajnokságoktól az olimpiákig.
Felesége, a szintén kétszeres olimpiai bajnok tornász, Lyubov Burda. őt is, mint ahogy Latyninat és Keleti Ágnest, beválasztották a torna nagyjai (International Gymnastics Hall of Fame) közé. 2002 óta az oroszországi Vladimirban vezet egy sportiskolát.

Sikerült azonban más sportág képviselőjének is kétszámjegyű érem-számmal jeleskednie, hiszen Edoardo Mangiarotti 13 győzelmével mai napig a legeredményesebb vívónak számít. Igaz, édesapja is 17-szeres országos bajnok volt, aki fiából - taktikai megfontolásból - balkezes vívót faragott, Első olimpiai érmét 17 évesen, az 1936-os római játékokon szerezte csapatban, a következő, 1948-as olimpián pedig már négy érmet - igaz egyik sem arany - vihetett haza.
1952-ben és '56-ban, de még 41 évesen az 1960-as olimpián is jeleskedni tudott, igaz Gerevich Aladár ötven évesen is aranyat tudott még szerezni.
Az idén 46 éves német Birgit Fisher a második hölgy a tizes listán, aki a legtöbb érmet szerezte pályafutása során, összesen tizenkettőt. NDK színeiben tizenhét évesen lett világbajnok, tizennyolc évesen Moszkvában pedig a sportág legfiatalabb olimpiai bajnoka. Az összes olimpiáról haza tudott vinni aranyat, Szöulból, Barcelonából, Sydneyből és Athénból is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az idei játékokon azonban már nem indul, úgyhogy nem okoz majd fejfájást a magyar csapatnak, helyette inkább könyvet ír, neveli két gyerekét. 1999-ben az Európai Parlamenti választásokon is indult az FDP színeiben, azonban nem sikerült politikai babérokat is elnyernie.
Az 1973-ban született amerikai úszókirálynő Jenny Thompson szintén 5 éve elhagyta már a pályát, de még így is a legtöbb érmet szerzett úszónak számít. 1992 és 2004 között, vagyis négy játékon indult, ezalatt sikerült 12-szer helyezést elérnie, sőt első szereplésekor még világcsúcsot is felállított 50 és 100 méteres gyorsban. Visszavonulása óta befejezte orvosi tanulmányait, és most egy bostoni kórházban dolgozik aneszteziológusként.
A legeredményesebb sportolók tízes listáján az "utolsó" Paavo Nurmi finn csodafutó, aki közép- és hosszútávon is több világrekordot fel tudott állítani. Sokan csak "repülő finn"-ként (The Flying Finn) emlegetik. Élete első olimpiai aranyérmét az 1920-as atwerpeni játékokon nyerte 10 ezer méteres távon, de terepfutáson is győzedelmeskedni tudott az akkori futósztár, Joseph Guillemot előtt. Ezután azonban igazi rekord-felállítási láz fogta el, és sorra állította fel a legújabb csúcsokat, amiket sokáig megdönthetetlennek tartottak.
1932-ben már nem állhatott rajtvonalhoz Los Angelesben, mivel ezt megelőzően megnyert egy olyan versenyt, amiért pénznyereményt kapott, így profinak titulálták. Nurmi reménykedett a döntés megváltoztatásában, és még a versenyek előtt is edzett, de végül mégsem engedték rajthoz állni. Persze pályafutása itt nem szakadt meg, mindössze az ötkarikás játékoknak kellett búcsút intenie. 1952-ben ő gyújtotta meg a lángot Helsinkiben, hihetetlen ováció közepette, ezek után azonban eltűnt a nyilvánosság elől.
1973. október 2-án halt meg Helsinkiben, szobra az olimpiai stadion előtt áll.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


