4 °C Budapest
Facade of an old abandoned hotel

Egy vagyont gombolnak le a nyaraló magyarokról az ilyen szállásokért: fizethetnek, mint a katonatiszt

2021. június 9. 16:42

Még alig kezdődött a nyár, máris meglátszik az árakon a drágulás. Ahogy megyünk bele a nyaralási szezonba, úgy emelkednek majd a szállások árai is. Viszont a legfrissebb statisztikák szerint nem minden szállástípus ára emelkedett: nagyon nem mindegy, hogy négycsillagos szállodába vagy panzióba foglal-e az ember. Mutatjuk, hogy mennyivel kerül többe egy apartman, mint tavaly májusban, mennyibe kerül átlagosan egy éjszaka két főre egy hotelben, mennyivel drágultak a vendégházak.

Amint múlt hónapban a korlátozások (részleges) feloldásával lehetővé vált az utazás, tömeges foglalási hullám indult meg a hazai szálláshelyekre. Május eleje óta voltak nyitva a magyar szálláshelyek, viszont az első igazi nagy rohamra a pünkösdi hosszú hétvégén számíthattak. Bár az eltöltött vendégéjszakák számát még nem ismerjük, a foglalási adatok szerint valóban fellendülést hozott a május. Kérdéses viszont, hogy az idei érdeklődés elég lesz-e a kilábaláshoz.

A Magyar Turisztikai Ügynökség felméréséből az derült ki, tízből hét magyar 2021-ben is belföldön utazik, azonban már sokan választják a külföldet is, vagy egyáltalán nem mennek nyaralni. Ezenkívül biztosan lesznek, akiket a védettségi igazolvány hiánya zár ki az utazásból. Mindenesetre a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz beérkezett adatokból az derül ki, hogy folyamatosan emelkedik a foglalások száma a hazai szálláshelyeken, a legnagyobb arányú növekedés a magánszálláshelyeknél, míg a legnagyobb volumenű emelkedés a szállodáknál.

A nyári hónapokra a vidéki szálláshelyekre érkezett a foglalások 89 százaléka: idén is a Balaton szálláshelyei a legnépszerűbbek (33%), ezt követi a Mátra—Bükk (8%) és Debrecen és térsége (7%). Ha a növekedés ilyen dinamikus marad, a főszezonban nehéz lesz már szállást találni a népszerű hazai nyaralóhelyeken – ami az árak emelkedését is magával hozhatja.

A szálláshelyeken - azon túl, hogy a járvány miatt többen készülnek belföldre, és telítettebbek a helyek -  elkerülhetetlen az áremelkedés, ez szezonok között egyébként is jellemző volt, azonban idén – akárcsak szinte minden szolgáltatónak - a szállásadók költségei is emelkedtek. Ráadásul a kereslet átalakulása is hatással lehet az árakra: a járvány következtében népszerűbbek lettek például az apartmanok, és a szállodák veszítettek vonzerejükből.

2021. április 25-től pedig a SZÉP-kártya alszámlái is átjárhatóvá váltak – vendéglátás és szabadidő zsebből is lehet már szállásra költeni, és fordítva.

Szükség is lehet a nagyobb összegekre, ugyanis májusban már elindult az egyes szállástípusok drágulása.

Volt, ahol csökkentek, máshol nőttek az árak

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss statisztikája szerint egy apartmanban 2 főre hétvégén átlagosan 16 500 forintért lehetett foglalni egy éjszakát májusban. Ugyanakkor egy háromcsillagos szállodába hétvégén 2 főre reggelivel 22 110 forint volt egy szoba. Egy négycsillagos szállás ugyanilyen feltételekkel már 31 210 forint/2fő/éj költséget jelentett. Egy panzióban pedig hétköznap 2 főre egy fürdőszobás szoba 17 950 forint/éj volt.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A megelőző hónaphoz, vagyis áprilishoz viszonyítva, amikor még nem volt szabad annyira utazgatni, két szállástípusnak jelentősen megnőtt az ára, méghozzá a három- és négycsillagos szállodáké. Még az egy hónap alatt legnagyobb mértékben drágult termékek és szolgáltatások toplistájára is felkerültek: előbbi 3,9, utóbbi 4,8 százalékos áremelkedésével.

A panziószoba áprilisról májusra 2,2 százalékkal drágult, az apartman szállás viszont még olcsóbb is lett: 1 százalékkal. Éves összevetésben nézve pedig azt láthatjuk a KSH adataiból: 2020 májusához képest a háromcsillagos szálloda – mindössze – 1,6, a négycsillagos szálloda 4,4 százalékkal lett drágább, tehát a havi áremelkedés magasabban alakul, mint az éves – végül is most kezdődött a szezon.

Nemúgy az apartman vagy a panzió esetében: az apartmannok 0,6 százalékkal drágultak egy év alatt, ez elhanyagolható, száz forintos átlagos drágulást jelent. Viszont a panziók 9,3 százalékkal kerülnek többe idén májusban, átlagosan 1530 forinttal nőttek a 2 főre jutó költség egy éjszakára. Ez óriási mértékű drágulás, hiszen ha az ember 6 éjszakára foglal szállást két főre egy panzióban, az 2020 májusában átlagosan 98 520 forintba, 2021-ben már 107 700 forintba került volna, majdnem 10 ezer forinttal többe.

Nem is csoda, hogy az apartmanok népszerűbbek voltak pünkösdkor, mint a panziók – bár ez „köszönhető” a járvány hatásainak is. A foglalások mennyiségének megoszlása szállástípusonként a pünkösdi hosszú hétvégén azt mutatta, hogy hotelbe 29,75%, apartmanba 26,01%, vendégházba 23,37%, panzióba 15,49%, egyéb helyekre 5,38% foglalt. Azt még nem lehet tudni, hogy a nyári foglalások hogyan alakulnak majd, viszont az biztos, hogy nagyban függ majd az áraktól a magyarok döntése. Az viszont nem valószínű, hogy a szezon közeledtével az árak lejjebb menjenek, inkább a további emelkedés az, amire számítani lehet.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 25. csütörtök
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem