The Votive Church and Cathedral of Our Lady catholic cathedral in Szeged

Újabb magyar nagyvárosban ütött be a rezsiválság: bejelentették a vésztervet

2022. október 13. 09:31

Tízszeres árajánlatot kapott az áramra az MVM-től Szeged városa - számolt be az alpolgármester. Az önkormányzat rezsi-vésztervet dolgozott ki a költségek csökkentésére: ennek keretein bell több intézményt is bezárnak a téli időszakban.

Szeged gazdasági alpolgármestere, Kovács Tamás a város energiaspórolási terveiről beszélt a Szeged TV műsorában. A tervek szerrint idén még minden intézmény működik, lesz karácsonyi vásár és díszkivilágítás is, de jövőre a kulturális és sportintézmények legalább egy hónapig zárva lesznek, az óvodák és a bölcsődék téli szünete igazodik az általános és középiskolák meghosszabbított szünetéhez. Az önkormányzatnál pedig nem lesznek elbocsátások.

Tavaly éves szinten 500 millió forintba került a gázfűtés Szeged önkormányzatának, ez drágul 3 milliárd 500 millió forintra, a távfűtés esetében tizenegyszeres a drágulás, ez legalább 700 millió forint pluszköltséget jelent, az áramért tavaly kétmilliárd forintot kellett fizetnie Szegednek. Az áramszerződés december 31-éig érvényben van, addig „normális” árat fizet a város - számolt be Kovács Tamás. Hozzétette: az áramellátásra csak az MVM-mel lehetett szerződni, a korábbihoz képest az első ajánlat szerint tízszeres árat fizetnek. Azt remélik, hogy sikerül lealkudni az áram árát a mostani ár hétszeresére a tízszeres ajánlott árról.

A költségek csökkentése érdekében intézkedési tervet alkottak, amely 2023 első két hónapjára vonatkozik majd. A kultúra és a sport létesítményeit hosszabb, rövidebb időre bezárják takarékossági okokból, a bezárásokkal másfélmilliárd forintot tud megtakarítani a város a számításaik szerint.

A szökőkutakat leállítja Szeged és január 2-ától március 3-áig szünetel a díszkivilágítás is, szintén március 3-ig zárva lesz a város számos színháza, múzeuma - mondta az alpolgármester.

JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 63 632 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,39%), de nem sokkal marad el ettől a K&H Bank (THM 10,82%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. június 15. hétfő
Jolán, Vid
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. június 15. 20:27