Néhány évvel ezelőtt még státuszszimbólumnak számított hazánkban a szauna, ma viszont már elérhető áron és meglehetősen gyorsan hozzáférhető a relaxációt biztosító finn csoda mindenki számára. A következőkben áttekintjük, mire kell figyelni, ha szaunát szeretnénk lakásunkba, illetve megnézzük, mennyibe is kerül egy ilyen projekt megvalósítása.
A szauna kiválasztásakor az egyik legfontosabb, hogy nagyon figyeljünk oda az alapanyagok minőségére, mivel a magas hőmérséklet és a folyamatosan változó páratartalom meglehetősen komoly követelményeket támaszt. A legfőbb alapanyag a legtöbb esetben a finn fenyő, mely az éghajlati viszonyok következtében különleges tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett fontos komponens a trópusi abachi fafajta, mely gyenge hővezetése révén kiválóan alkalmas szaunapadok és háttámlák kialakítására, hiszen nem forrósodik fel.
A szauna hagyományosan három helyiségből: egy forró fülkéből, egy tusolórészből és egy öltözőszobából áll, a kisebb beltéri szaunákból azonban gyakran elmarad a tusoló.
Fontos, hogy a tervezésnél ne feledkezzünk el a megfelelő szellőzés biztosításáról, hiszen minden szaunán kell lennie egy beszívó nyílásnak, ahonnan a kályha a friss levegőt veszi és valahol a tetején el kell helyezni egy kiszellőző nyílást.
A szaunakályha lehet elektromos, vagy fatüzelésű, utóbbit azonban általában nagyobb szaunákba ajánlják és csak olyan helyre, ahol van kémény kivezetési lehetőség. A kályhák kelléke a kő, a jobb modellek 25 kg-os kőtérrel, valamint ennek megfelelő vízgyűjtőkkel rendelkeznek.
A beszerzési árak tekintetében elmondható, hogy infraszaunához már 300 ezer Ft körüli összegtől hozzájuthatunk, míg a hagyományos finn szaunák nagyságrendileg 500 ezer forintnál kezdődnek, 750 ezer forintért pedig már meglehetősen profi modellt kapunk.
A gyártók által tapasztalt tendencia az, hogy a kisebb helyigény és gazdaságosabb üzemeltetés miatt egyre népszerűbbek az infraszaunák, de megtalálhatók már a piacon a kombinált, többfunkciós kabinok is, melyeket szintén egyre gyakrabban keresnek.
A finn szauna esetében az infrakabinnal ellentétben a bőr felületét érő hőhatás a test felmelegedésének kiváltója, míg a kisebb alapterületű utóbbiakra a mélymelegterápia a jellemző. Az infrakabinok általában 1-2 ülőhelyesek, hiszen az infrasugarakat így lehet optimálisan kihasználni, ha tehát ennél nagyobb szaunát szeretnénk, a hagyományos finn megoldásban kell gondolkodnunk.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Hivatalosan is felkérte a csatlakozásra Svédországot és Finnországot a NATO - a nap hírei
- Valaki közelebb kerülhet a titokhoz, hogyan festette Leonardo "Az utolsó vacsorát"
- Joe Biden két javaslata is elbukott a G7-csúcson
- Hatalmas viharokat kapunk, ezt tegye, ha belekerül az egyik zivatarba
- Későn jött a magyar hajrá, Olaszország ünnepelhetett a Margitszigeten
- Gázhiány esetén üzemben maradnak a cseh szénerőművek
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


