A szolgáltatás új funkcióval bővült: most már a felkerekítés funkcióval kártyás fizetéskor automatikusan is takarékoskodhatnak a vásárlók.
Az év végéig hátralevő alig egy hónap kettős jelentőséggel bír: egyrészt idén is december 31-ig tart a TBSZ-eknél az ún. felhalmozási időszak, másrészt ez év végével járnak le a 2010-ben elsőként megkötött szerződések. Ezek az összegek kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentesen hozzáférhető lesznek 2015. december 31-től! Mutatjuk a tudnivalókat.
Fenti visszaszámlálónk két szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Egyrészt idén is december 31-ig tart az ún. felhalmozási időszak, eddig lehet tehát megtakarítást elhelyezni tartós befektetési számlán (TBSZ). Másrészt ez év végével járnak le a 2010-ben elsőként megkötött szerződések, ezután tudnak az ügyfelek adómentesen (öt év befektetési hozamaira nem kell megfizetniük a 16 százalékos szja-t és 2013 óta az eho-t) hozzáférni megtakarításaikhoz.
Akik most kezdenék el...
Annak, aki az idei évben (is) helyezne el megtakarítást TBSZ-ben, egyszerű dolga van: december 31-ig be kell mennie a pénzügyi szolgáltatójához (bank vagy brókercég), meg kell kötnie a szerződést, és készpénzben vagy átutalással be kell fizetnie a lekötni kívánt összeget. Ezt követően a számlán lévő pénzt már el lehet helyezni konkrét megtakarításban, a számla típusától függően lehet értékpapírt vásárolni, vagy akár betétet lekötni.
2016. január elsejével pedig megkezdődik az ún. lekötési időszak, amelyben 3 év után részlegesen, 5 év után pedig teljesen mentesülhet az ügyfél az adó-fizetési kötelezettség alól. Tehát az, aki még az idei évben ilyen számlán helyezi el megtakarítását, azt 2019-től csak a kedvezményes, 10 százalékos adó-fizetési kötelezettség terheli; 2021-től pedig teljes adó és eho-mentességet élvezhet.
Akik előre gondolkodtak...
A fenti dátumokat látva persze sokan csak legyintenek, pedig éppen idén járnak le a 2010-ben elsőként kötött TBSZ-ek. A számokat látva pedig jól látható, igencsak jól jártak azok, akik bő 5 évvel ezelőtt a termék mellett tették le voksukat. Sokat mondó például, hogy az OTP-nél most lejáró tartós befektetési értékpapír számlák tulajdonosai fejenként átlagosan 200 ezer forintnyi adót takarítottak meg az elmúlt öt év alatt.
De nemcsak az OTP-nél, hanem minden pénzügyi szolgáltatónál lejárnak a 2010-ben nyitott TBSZ-ek, így a számlákon tartott pénz kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentesen hozzáférhető lesz 2015. december 31-től. Ugyan a szolgáltatóknál más és más részszabályok lehetnek érvényesek a számla meghosszabbítására, de a törvényi előírásoknak megfelelően erre mindenhol lehetősége van az ügyfeleknek. Ennek részleteiről a pénzintézetünknél kell érdeklődnünk.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
2010-ben nyitottál TBSZ-t? Ezek a legfontosabb tudnivalók:
- Amennyiben szeretnél hozzájutni a 2010-ben nyitott számládon lévő megtakarításaidhoz, nincs tennivalód, mivel a számla automatikusan lejár, és az ott tartott összeg átkerül egy sima betét- vagy értékpapírszámlára.
- Amennyiben szeretnéd meghosszabbítani az idén lejáró TBSZ-ed, december 31-ig nyilatkoznod kell a számla meghosszabbításáról. Ebben az esetben újra indul az 5 éves lekötési időszak, mellyel megspórolhatod a gyűjtőévet, azaz 2020. év végével újabb 5 évnyi adómentes hozamra tehetsz szert.
- Fontos tudnod, hogy TBSZ-en részmeghosszabbításra nincs lehetőség, a számla meghosszabbítása tehát csak a teljes állománnyal lehetséges.
- Amennyiben nem élsz a meghosszabbítás lehetőségével, a 2010-es TBSZ-en elhelyezett összeget először az év utolsó munkanapján (azaz idén december 31-én) veheted fel adómentesen.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


