Megszűnhet a Citibank ingyenes, "0 Ft-os" számlacsomagja - legalábbis erre utal a pénzintézet lapunknak küldött tájékoztatása. Feltételezhetően 2013-tól fizetni kell majd a készpénzfelvételért és más tranzakciókért is. Ezzel együtt Magyarországon több más, korábban ingyenes banki számlacsomag tűnhet el jövőre a banki tranzakciós adó bevezetése után. A bankoknak november első napján kell hirdetményben tájékoztatni az ügyfeleket, amennyiben már a jövő év elején alkalmazni akarják új díjszabásaikat: a Citibank ügyfeleit az elmúlt napokban levélben, e-mailben tájékoztatta arról, hogy november elsején ők is megtudhatják, milyen változásokra számíthatnak majd.
A pénzügyi tranzakciós illeték bevezetése miatt valószínűleg változtatja díjait a Citibank, amely "0 Ft-os" számlacsomagjával ingyenes - és több összehasonlításunk szerint a nagyobb bankok közül a legolcsóbb - szolgáltatást nyújtotta. Legalábbis eddig. A bank ugyanis az elmúlt napokban levélben és e-mailben értesítette ügyfeleit, hogy változásokra számíthatnak, melyekről november elsejétől a társaság honlapján és a bankfiókokban tájékozódhatnak.
A kormány több hullámban vázoltatta meg a bankokat sújtó tranzakciós adó mértékét. Első körben Matolcsy György Nemzetgazdasági Miniszter 1 ezrelékes "illetékről" beszélt. Később a készpénzfelvételre vonatkozó díjat 3 ezrelékre növelte. A legutolsó megszorító csomag részeként viszont az adó általános mértékét is 2 ezrelékre változtatta. A fenti számok azt jelentik, hogy egy kétszázezres családi nettó fizetésből minimum 400, de legrosszabb esetben 1 000 forint is hiányozhat havonta a banki tranzakciós illeték miatt. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy ezen felül a munkáltató is fizet még egyszer ennyit a fizetés elutalásakor. A bankok ugyanakkor előreláthatóan nem fogják "benyelni" ezt az összege. A Pénzcentrum.hu piaci értesülései szerint 500-800 forint hasznot hoz havonta egy aktív számlahasználó ügyfél.
Nem fizeti ki helyettünk a bank
Az ingyenes bankszámlájával jelentős ügyfélkört magáénak tudó Citibank tájékoztatása szerint a bank törekszik majd a készpénzkímélő megoldások támogatására. Feltételezésünk szerint ez egyben azt is jelenti, hogy a készpénzfelvétel teljes ingyenességének megszűnése várható.
"Célunk, hogy az ügyfélpreferenciákat tükröző differenciált módon változtassunk díjszabásainkon, és a Magyar Nemzeti Bank által is támogatott készpénzkímélő fizetési műveleteket (mint például az internetes banki tranzakciókat és a bankkártyás vásárlásokat) ösztönözzük árazásunkkal, amelyek biztonságosságuk mellett a legkényelmesebb és legrugalmasabb fizetési módok, és egyúttal a legköltséghatékonyabbak is mind az ügyfelek, mind pedig a bank számára. Ez a megközelítés ugyanakkor egybeesik a Citi globális törekvésével, miszerint a világ vezető digitális bankjává kívánunk válni" - mondta el a Pénzcentrum.hu kérdésére Hencz Éva, a Citibank média- és közösségi kapcsolatok ügyvezető igazgatója.
A te bankod is díjat emel?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Citibank a második, amely bejelenti díjemelési szándékát, és az első, amely kifejezetten a tranzakciós adó bevezetését nevezi meg okként. Az Unicredit banknál már október 15-től kezdve nagyobb változások történtek, melyet akkori elemzésünkben megírtunk. A bank is a tranzakciós illetékkel sújtott utalásokat és a készpénzfelvételt drágította, ami a Pénzcentrum.hu véleménye szerint jó irány, hiszen kisebb összköltséget jelent a fogyasztóknak, mint ha elrejtenék ezeket a díjakat az egyéb szolgáltatásokban.
A Citibank is hasonló utat választott, hiszen - ahogy a bank válaszából kiderül - a tranzakciós illeték miatt olyan szolgáltatások díjai fognak nőni, melyek közvetlenül az adóval sújtott tranzakciókkal kapcsolatosak. A bankoknak is ez lehet a legjobb út, hiszen ez növelheti a bizalmat irányukba, és kevésbé terheli a már így is megrogyott hitelezési oldalt. Emellett nem hátráltatja őket a betétgyűjtési versenyben, amit jelenleg az államkötvényekkel kénytelen megvívni a szektor.

Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
- Mit ad az új évad? Ciklonok sorozatát
- Halálos baleset Budapesten
- Dánia nyerte a férfi kézilabda-világbajnokság döntőjét
- Még 25 százalék fölött lehet az infláció januárban Nagy Márton szerint - a nap hírei
- Megszólaltak a magyar játékosok a kézilabda vb-t záró vereség után
- Minden negyedik négyzetméter erdő lesz 2030-ra
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


