Még az öt százalékát se költöttük a GDP-nek az egészségügyi kiadősokra vagy fejlesztésekre. Az élbolyban a franciák vannak, ott nem sajnálják erre a pénzt.
A járvány okozta sokkból lassan magához tér a munkaerőpiac, egyre több álláshirdetés jelenik meg, ám míg korábban megszokott volt, hogy egy-egy ajánlat mellé a megkereshető összeget is feltüntették, addig mára ezek visszaszorultak. Hogy mi lehet ennek az oka, arra szakértő segítségével keresük a választ.
A koronavírus-járvány során bevezetett veszélyhelyzet, és az azt kísérő gazdasági visszaesés szinte letarolta a munkaerőpiacot: egyes becslések szerint 330 ezer álláshely szűnt meg nagyon rövid időn belül Magyarországon. A helyzet azonban folyamatosan javul, a KSH legfrissebb, ma reggel közölt adatai szerint 103 ezerrel kevesebben dolgoznak, mint egy évvel ezelőtt. A Pénzcentrumon HRcentrum rovatában rendszeresen szemlézzük hirdetési oldalakon megjelenő állaslehetőségekét: sok érdekes információt lehet ezekből leszűrni. A koronavírus-válság mélypontjához képest tehát nőtt a foglalkoztatottak száma, és ezzel párhuzamosan egyre több az álláshirdetés is.
Feltűnő viszont, hogy míg a válság előtt számos hirdetésben fel volt tüntetve a pozícióban megkereshető bér bruttó vagy nettó összege, addig ezek mostanra gyakorlatilag eltűntek, de legalábis jócskán megfogyatkozott a számuk.
"A konkrét fizetést, juttatást is közlő álláshirdetések nem tűntek el, az viszont igaz, hogy az ilyen típusú hirdetések aránya a Profession.hu-n megjelenő összes hirdetéshez képest csökkent.
Azóta is folyamatos javulást látunk, de a hirdetések száma nem érte még el a tavalyi év azonos időszakának szintjét. Ebben az új helyzetben pedig a hirdetést feladó munkaadók több jelöltből válogathatnak, és könnyebben találják meg a megfelelő jelöltet, mint eddig, akkor is, ha nem közlik a fizetés és egyéb juttatások mértékét - közölte megkeresésünkre Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési vezetője.
Arra a kérdésre, hogy a jó gyakorlatnak tartja-e a fizetések kommunikálását az álláshirdetésekben a szakember a következő választ adta: "Abban, hogy egy álláshirdetés figyelemfelkeltő, sőt kifejezetten vonzó legyen a munkakeresők számára, fontos elem lehet a bér ismertetése - folytatta Tüzes Imre, majd hozzátette:
Egyértelmű trendnek látszik, hogy ahol feltüntetik a fizetést jóval magasabb a jelentkezők száma. (Egy 2019-es felmérésünk eredménye szerint a kékgalléros szakmák esetében a többlet 22 százalék míg a fehérgalléros állások esetében ez elérte a 75 százalékot.) Adataink szerint egyébként jellemzően a kékgalléros hirdetéseknél adnak meg bért a vállalatok."
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Konkrétumok
A Profession.hu-n jelenleg 344 darab fizetést is megjelölő álláshirdetés egy részében külföldre keresnek szakmunkásokat: idősgondozót Angliába havi 900 ezer forintért, bejárónőt Svájcba 800 ezer forintért, vagy éppen villanyszerelőn Németországba 2600 euróért (950 ezer forint). Magyarországi bérrel együtt meghirdetett állások jellmezően azok, amelyekben kifejezetten jól lehet keresni, mint például szakács (430 ezer forint), mérnök (450 ezer forint), értékesítő (400 ezer forint), vagy éppen műszaki vizsgabiztos (600 ezer forint).
A Workania oldalán is nagyon hasonló számokkal találkozunk, itt összesen 347 fizetéses álláshirdetést ad ki a kereső, de szintén csak a nagyon magas béreket kínááló és a külföldi pozíciók esetében. Itt keresnek például Debrecenbe márkaszervízvezetőt 600 ezres fizetésért, teszt technikust Pécsre 550 ezer forintért, és Dedikált ügyfélkapcsolattartót 300 ezer forintért.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
A Pictorial Collective-vel karöltve készítette el az elmúlt egy év leforgása alatt a Petőfi utcák népe című fotósorozatot, aminek kapcsán Stiller Ákossal beszélgettünk
-
Egyre többen keresik a Dunához közeli lakásokat
Elindult az értékesítés a Waterside Residence-nél: a nagyobb alapterület a népszerűbb.
-
Alacsonyabb árak jönnek a nyugdíjasoknak több Lidl-terméknél is
A vevőknek igazolniuk kell az életkorukat is: mutatjuk a részleteket.
-
Töretlen az érdeklődés a babaváró hitel iránt az MBH Banknál (x)
Az idei évben még a megszokott feltételekkel igényelhetik a családalapító házaspárok a kamattámogatott hitelt, jövő évtől azonban változnak a feltételek.
-
Cloud Computing Gyorstalpaló – Bevezetés a SaaS, PaaS és IaaS világába (x)
A technológiai fejlődés révén a felhő mára szinte mindenütt jelen van – még ha nem is vesszük észre.
- Cristiano Ronaldo, a fair play-király – saját csapata ellen kérte számon a játékvezetőt
- Ismét lehet vonattal menni Szegedről Szabadkára - képek
- Változás jöhet a gyerekek után járó szabadságoknál
- Lázár János ingyenessé tenné a tömegközlekedést a 14 éven aluliaknak
- Kaiser Ferenc: az oroszok terrorbombázással próbálkoznak a sártengerré vált Ukrajnában
- Visszaesés a beruházásoknál
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


