Közel 400 ezren vallották magukat munkanélkülinek 2025 elején Magyarországon, ami a Covid-válság óta nem látott magas szint.
Ma Magyarországon a legtöbb cégnél nem publikus, hogy ki mekkora fizetésért dolgozik. Vannak olyan munkahelyek, ahol nem is igazán foglalkoznak ezzel a dolgozók, míg máshol pletykák, és folyosói találgatások központi témája. Sőt, sok cég elvárja a dolgozóitól, hogy tartsák titokban, hogy mennyit keresnek. De vajon jó, ha tudjuk, ki mekkora a fizetése? Vagy egyáltalán miért titok? Ennek jártunk utána.
A fizetések titkolása része a vállalati kultúránknak. Úgy szocializálódtunk, hogy természetesnek vesszük: egyenlő munkáért nem jár egyenlő bér, még ha ez bántja is az igazságérzetünket. Belénk nevelték, hogy a fizetésről beszélni bizalmas dolog, és az átláthatóság valójában csak napjainkban kezd értékké válni.
Mire föl a nagy titok?
Hatalmas feszültséget szül, és a szervezeti krízis melegágya lehet, ha kiderülnek a fizetések. Abban az esetben, ha mindenki ugyanakkora összeget kap, akkor is, de a mai piacgazdaságban nem ez a mérvadó. Éppen ezért, a "nyugalom érdekében" inkább bizalmasan kezelik a cégek a fizetéseket. A másik indok általában az üzleti titok, mert ha a konkurencia megtudja, akkor elindulhat egy átcsábítási hullám - munkaerőhiányban pláne - picit ráígér a másik, és már el is vesztettek egy jó szakembert. Vagy elindul az egymásra licitálás. Ez azonban nem ilyen egyszerű, hiszen nem a pénz az egyetlen, ami az adott cégnél tartja a munkavállalókat.
Nézzük meg a lehetséges opciókat.
És ha a beosztottak szerint egy problémát nem jól kezel a vezető, vagy nem megfelelő körültekintéssel, akkor elhangozhat, hogy: ha annyit keresnék, engem sem izgatna.
Egy másik szituáció, amikor ugyan titkosak a bérek, de a kollégák vagy megbeszélték egymás között, vagy kiszivárogtak az infók. Az ebből adódó esetleges szervezeti feszültség ugyanúgy kialakulhat, csak mindez a vezetőség háta mögött történik. Vagy tud róla, de inkább a struccpolitikát alkalmazzák.
Tegyük fel, hogy egyszer csak elmondják/kiszivárog, vagy soha nem is kezelték titokként, hogy pontosan ki mennyit keres az adott cégnél. Ez lehet nagyon pozitív: az azonos pozícióban lévők szinte ugyanannyit keresnek, tapasztalat és a vállalatnál töltött idő alapján látható differencia. Ennek viszont az ellenkezője is kiderülhet: mindenki olyan bért kap, amit ki tudott magának harcolni az állásinterjún, vagy utána, és semmilyen összefüggésben sincs a tudással, tapasztalattal, teljesítménnyel, vagy a feladatok mennyiségével és fontosságával.
- mondta Fülöp Zoltán kisvállalati PR szakértő. - A kkv-knál az is fontos, hogy alapelvek szerint építsék fel a béreket, átlátható legyen, és a teljesítményt is figyelembe vegyék, különben egy idő után gátolja a cég növekedését, amellett, hogy sok feszültséget is generálhat - mondta.
Tényleg tudni akarod?
Melyik cégnél dolgoznál szívesebben? Ahol több pénzt kapsz, de cégen belül te keresed a legkevesebbet, vagy ahol kevesebb pénzt ajánlanak, de a tiéd lenne az egyik legmagasabb fizetés? Ezt a kérdést feltették egy nemzetközi kutatásban is, a válaszadók többsége pedig a második opcióra voksolt. Itt jól látszik, hogy nem csak az a fontos a munkavállalóknak, hogy mekkora összeget visz haza, hanem az is, hogy a kollégáihoz viszonyítva ez milyen szinten áll.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
"A fizetés őszinteség és bizalom kérdése is: megbízom a főnökömben, és elhiszem neki, hogy jó döntéseket hoz, a cégért dolgozik, és akkor nem kérdőjelezem meg, hogy miért annyit kapok, amennyit. Vagy meg tudom vele beszélni, hogy miért annyit kapok, esetleg tudunk rajta változtatni is. Emellett még fontos, hogy a munkavállalók tisztában legyenek a saját értékükkel, sem alul, sem felül nem szabad értékelni a saját piaci árukat" - mondta Lerf Andrea HR-szakértő.
Versenyképes fizetés
Az álláshirdetéseknek legalább a 80 százalékában a fizetéshez annyit írnak, hogy versenyképes. Ez annyira általános, semmitmondó és elcsépelt, hogy a jelentkezőnek csak annyit mond: fogunk adni fizetést, nem ingyen kérdjük a munkádat. Ennél többet viszont nem árul el.
- mondta Fülöp Zoltán.
Az állásinterjún is nehéz ügy, amikor a fizetésigényre terelődik a szó, ha nem egy előre meghatározott összeg szerepel a hirdetésben, vagy nincs információja a jelentkezőnek arról, hogy az adott cégnél az adott pozícióban milyen pénzeket lehet keresni. Ehhez ma már több weboldal és adatbázis is adhat támpontokat, ha ez ember végez egy kis kutatómunkát.
- mondta a HR-szakértő.
A digitalizáció ezen a téren is jelentős változást hozhat, az egész munka struktúrája átalakul, és a fizetések sem maradnak majd a régiben. Vélhetően egy idő után megszűnik majd a titkolózás, és átláthatóbbak lesznek a fizetések, persze ez az adott vállalat kultúrájától is függ.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


