A felsőoktatás terén kialakult erős verseny szelektálhatja az intézményeket, arra kényszerítve az alacsonyabb színvonalú szolgáltatással rendelkező főiskolákat, felsőoktatási intézményeket, hogy bezárják kapuikat. Hazánkban is egyre több határon túli intézmény jelenik meg hazánkban, miközben a diákok közül sokan inkább a külföldi intézményeket választják.
A Budapesti Műszaki Főiskola rektora, Rudas Imre, a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy a főiskolákat a fokozódó nemzetközi verseny arra ösztönzi, hogy külföldön is kurzusokat indítsanak, illetve hogy egyre nagyobb hangsúlyt helyezzenek az idegen nyelvű képzésekre.
Rudas Imre szerint szinte abszurd helyzetet eredményez, hogy Magyarországon 72 felsőoktatási intézmény van, így a kelleténél több helyen oktatnak, s nem is mindig a megfelelő színvonalon például közgazdaságtant és jogot.
A sort azonban folytatni lehetne azzal, hogy hiányzik az a szakmai egyeztetés, melynek alapján a felsőoktatási intézmények és a gazdaság szereplői arról dönthetnének, hogy milyen képzésre hány hallgatót kellene felvenni ahhoz, hogy a felsőoktatás alkalmazkodjon a munkaerő-piaci igényekhez.
A szaktárca Mang Béla, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöke szerint eddig is erre törekedett, új követelmények elé állította ugyanis a kisebb súlyú intézményeket és megszüntette az intercity professzori állásokat, vagyis egy tanár jelenleg már csak egy helyen taníthat.
JÓL JÖNNE 5 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 5 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 105 965 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,35%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 10,39%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nem tart a határon túli intézmények súlyának növekedésétől Bókay Attila, a Pécsi Tudományegyetem professzora. Véleménye szerint ugyanis a magyar hallgatók többsége nem tudja megfizetni a magasabb tandíjakat. A fővárosi és a legnagyobb vidéki egyetemek pedig nemzetközi színvonalon is magas oktatási színvonallal rendelkeznek.
-
Európa legnagyobb outdoor és katonai áruháza érkezik Magyarországra (x)
A MILITARY online áruház tovább erősíti európai jelenlétét, és elindította a MILITARY.EU/HU weboldal új, magyar vásárlók számára létrehozott online boltját.
-
Megfizethető, minőségi és friss: ez az ALDI (x)
Az ALDI-ban fontos a vevők elégedettsége, ezért a pénztárcabarát ár, a frissesség és a színvonal garantált!
AI in Energy 2026
AgroFood 2026
Portfolio Investment Day 2026
Hitelezés 2026
Women's Money & Mindset Day 2026







