Sokba kerülhet... Cikkünk előző részében bemutattuk azokat az eseteket, amikor a munkaadó nem szabályosan szünteti meg a munkaviszonyt. Abban az esetben ha ezt bekövetkezik, az alkalmazónak jobb esetben csak annyi kötelezettsége lesz, hogy kifizeti az elmaradt munkabért, illetve egy kis kamatot a számított összegre. De van olyan eset amikor bizony újra fel kell venni a már elküldött dolgozót a bíróság utasítása miatt, sok esetben pedig még kártérítést is kell fizetni. De arról nem szóltunk, hogy a fentiek mellett mit kell még kifizetnie a cégnek, és mi történik a dolgozó jogtalan felmondása esetén...
Mielőtt rátérnénk a dolgozói hiányosságokra, szót kell ejteni a végkielégítés, a járandóságok és kártérítés részleteiről is. Elsőként nézzük meg a költségtérítéseket és egyéb járandóságokat...
Utazási költségtérítés és étkezései utalványok
Az előző cikkben (Kirúgtak? Vasalj be minél több pénzt a főnöködön!) említettük, hogy a cég köteles kifizetni a dolgozónak az elmaradt munkabér mellett az egyéb, más dolgozóknak is adott járandóságokat, mint például az étkezési utalványt. Viszont olyan juttatások is lehetnek, amelyek a munkavállaló költségeit fedezik a munkavégzés során. Ezeket nem követelheti a volt alkalmazott, mivel nem dolgozott, így nem is merülhettek fel ezek a költségek. Ilyen például a kifejezetten a munkába járást szolgáló utazási költségtérítés.
De van azért egy kibúvó. A költségtérítést sokszor burkoltan munkabér kifizetésre használják. Így ha a dolgozó bizonyítani tudja, hogy a költségtérítést bérkiegészítésként kapta, vagyis nem csak a költségek megtérítésére szolgált, akkor a cég ezt is köteles kifizetni. Ennek oka, hogy az alapvető cél a munkavállaló olyan (anyagi) helyzetbe hozása, mintha nem rúgták volna ki.
Kártalanítás
A munkavállaló az eddigi pénzeken kívül anyagi és nem anyagi kártérítést követelhet az őt ért sérelemért. Viszont tudnia kell bizonyítani, hogy valóban kár érte az esettel kapcsolatban.
A vagyoni kár bizonyítása szinte mindig megoldható, ugyanis a munka elvesztése miatt a társadalombiztosítási ellátásra való jogosultság megszűnt. Ha időközben az illető beteg vagy terhes lett, akkor nem, vagy csak kisebb összegben jogosult ellátásra. De ide tartozik az is, ha a cég csak késve adja ki a dolgozónak a munkaviszony megszűnéséről a dokumentumokat, és emiatt az elesik az álláskeresési járadék bizonyos részétől.
Ezek mellett azt a kárt is érvényesíteni lehet, hogy a késedelmes kiadás miatt a dolgozó csak késve tudott munkát keresni, illetve kár lehet az új munkahely keresésével kapcsolatos költség is, mint például az utazás, vagy a telefonálás költsége. Sőt, ha a munka elvesztése miatt nem tudta fizetni a hitel vagy a lízing törlesztését, és emiatt elveszítette az autóját vagy a házát, joga van ezt is behajtani a volt főnökén.
Alaptalan követelések
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
Ha az elmaradt munkabért utólag egy összegben fizeti ki a cég, az magasabb személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséget eredményezhet. A különbözetet be lehet hajtani kártérítésként, de ugyanerre az összegre kamatot már nem lehet követelni.
Azt a kérelmet is elutasítja a bíróság, ami arra alapoz, hogy az elbocsátás miatt csak alacsonyabb jövedelmet biztosító állásban tudott elhelyezkedni az illető, ugyanis ezt a munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony megszűnésének a bíróság által kitűzött időpontjáig. Így kétszer ugyanarra az összegre nem lehet megtérítést követelni.
Nem vagyoni kár
Ha a dolgozó elbocsátása valamilyen személyiségi jog megsértésével együtt járt, például ha valamilyen hátrányos megkülönböztetés miatt rúgták ki, mert mondjuk etnikai kisebbséghez tartozik, szintén kérhet kártérítést. Itt már nehezebb a helyzet, ugyanis itt is a dolgozónak kell bizonyítani, hogy valóban hátrányos megkülönböztetés miatt bocsátották el.
De ide tartozik az is, amikor a főnök a munkatársak előtt nyilvánosan megszégyenítette az adott személyt, így megsértve a becsületét és emberi méltóságát. Gyakori továbbá a kártérítés igénylése azon az alapon, hogy az elküldött dolgozó a munkája elvesztésének hatására betegedett meg. Ha tudja igazolni, hogy ez valóban így van, akkor jogosult a kártérítésre.
Az ilyen címen kapott összeg nagyságára nincsenek szabályok, a bíróság által megítélt összeg nagymértékben függ a jogsértés súlyától, annak tartósságától, és a károsultra való hatásától is.
A dolgozó hibázik? Rámehet egy éves bére!
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Átadták a Néprajzi Múzeum új épületét - a nap hírei
- Súlyos karambol Visontánál, gyermek halt meg
- Duda: tagjelölti státust kell neki adni Ukrajnának a júniusi EU-csúcson
- Felértékelődött a pénzzé tehető értéktárgy
- Most teszik csak igazán horrorrá a természetet a kullancsok
- Különleges évfordulót ünnepel Hollywood egyik sztárpárja
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


