Magyarország bruttó hazai terméke 2004 III. negyedévében 3.7%-kal, az első három negyedévben pedig 4.1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. A Hivatal korábban előállítási oldalról becsülte a GDP-t, mostanra a felhasználás oldali statisztika is elkészült. A fogyasztás növekedési üteme lassult, a beruházásoknál gyorsult a dinamika. Az export bővült, míg az import csökkent a rövid bázisú indexek szerint (szezonálisan kiigazított volumenindex az előző negyedévhez képest). A második becslés az elsővel megegyezett a főszámot illetően.
A gazdasági növekedést a termelési oldalról alapvetően az árutermelő ágazatok, azon belül is a mezőgazdaság teljesítménynövekedése húzta. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban a felhalmozás (lényegében a beruházás) nőtt. A belföldi felhasználás kétharmadát kitevő lakossági fogyasztás növekedése kissé alatta maradt a GDP növekedési ütemének, a közösségi fogyasztás pedig csökkent.
A magyar gazdaság teljesítményének változása követi a világgazdaság tendenciáját, amit az élénk, bár kissé lassuló növekedés jellemez. Ugyanakkor a magyar GDP növekedési üteme továbbra is jelentősen (a harmadik negyedévben 1.6 százalékponttal) meghaladja az Európai Unióét.
Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 7.1%-kal növekedett a harmadik negyedévben, 8.2%-kal az első három negyedévben. A harmadik negyedévben a mezőgazdaság teljesítménye 38%-kal emelkedett egyes növények kimagasló terméseredményének köszönhetően. Az ipar hozzáadott értéke 3.2%-kal emelkedett. Az építőipar 3.8%-os növekedést mutatott.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2004 III. negyedévében 2.4%-kal, az első három negyedévben 2.5%-kal emelkedett. A harmadik negyedévben a szolgáltatásokon belül egyedül a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág hozzáadott érték növekedése (4.1%) haladta meg a GDP növekedési ütemét.
A bruttó hazai termék növekedését felhasználási oldalról továbbra is elsősorban a bruttó állóeszköz-felhalmozás 12.7%-os emelkedése tette lehetővé. (Az első háromnegyed évet tekintve 13.2%-os volt a növekedés.) A bruttó állóeszköz-felhalmozás meghatározó tételének, a beruházásoknak a szerkezete is kedvezően alakult, elsősorban a feldolgozóipari és az infrastrukturális beruházások növekedtek jelentős mértékben, míg a lakásépítés növekedési üteme mérséklődött.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi forgalmának növekedési üteme bár visszaesett, de még mindig igen magas. Az export a III. negyedévben 9.9%-kal, míg az import ennél magasabb ütemben, 11.1%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest. Az első három negyedévben az export 15.4, az import 16.0%-kal bővült.
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A háztartások fogyasztási kiadásainak növekedést élénkítő hatása csökkent. 2004. III. negyedévében a háztartások fogyasztási kiadásai a második negyedévben megfigyelt 4.8%-kal szemben alacsonyabb ütemben, 3.9%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az első három negyedévben 4.1% százalék volt a bővülés mértéke (GDP-vel megegyező).
A végső fogyasztás a III. negyedévben 2.5%-os, az első három negyedévben 2.8%-os növekedést mutatott, mivel a háztartások végső fogyasztása bővülése mellett a közösségi fogyasztás visszaesett.
Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok szerint 2004 III. negyedévében a gazdasági növekedés 0.9% volt. Az ily módon számított indexek az év/év alapú mutatóknál jobb és pontosabb képet adnak a folyamatok aktuális alakulásáról. A termelési oldalon a mezőgazdaság 6.0%-os és az építőipar 1.5%-os növekedése volt a legjelentősebb. A háztartások fogyasztási kiadása 0.9%-kal emelkedett. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0.1%-kal csökkentek, így a háztartások tényleges fogyasztása 0.7%-kal bővült.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás 3.7%-kal bővült. A belföldi felhasználás mindezek következtében 0.5%-kal csökkent. Ez összhangban van azzal, hogy az export 1.1%-kal nőtt, miközben az import 2.4%-kal csökkent.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Összekapott Németországgal Lengyelország a választás előtt
- Biztató hírek Sophia Lorenről
- A Dunából került elő a múlt héten eltűnt fiatal holtteste
- Rövidesen valóra válhat a dízelesek rémálma
- Kunhalmi Ágnes a momentumos Donáth Annának üzenget
- Tűz ütött ki egy ismert cementgyárban, 30 méteres lánggal ég
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


