A Szent István téri kisétterem menüzőhelyként is üzemelt: volt itt leves, főzelék, tészta, egytálétel, frissensült, töltött hús, saláta és süti – akár helyben etted, akár...

Összekötözött áldozatok maradványait, Árpád-kori sírokat és ékszereket találtak a régészek a Bács-Kiskun vármegyei Tázláron. A friss feltárások során brutális és országos jelentőségű történelmi leletek kerültek napvilágra, amelyek a középkori Magyarország egyik legsúlyosabb pusztításának nyomait őrzik.
Nem egy új Netflix-sorozat díszletei között járunk, hanem a magyar múlt egyik legsötétebb korszakába ásnak bele a régészek – szó szerint. A Bács-Kiskun vármegyei Tázlár határában olyan leletek kerültek elő, amilyeneket még a tapasztalt kutatók is nehezen felejtenek. A Katona József Múzeum és a Thorma János Múzeum szakemberei brutális régészeti anyagokra bukkantak: tatárjárás kori tömegsírokra, Árpád-kori templomokra és sírokra, sőt, egyes áldozatokat összekötözött végtagokkal, zsugorított testhelyzetben találtak meg egy védelmi árokban - írta a Baon.hu.
„Ez nem fikció. Ez történelem” – fogalmazott Gallina Zsolt ásatásvezető régész a helyszínen. A feltárás, amelyhez önkéntesek is csatlakoztak, a tázlári Templomhegy térségében zajlik, ahol már 2003 óta végeznek ásatásokat, de az utóbbi hetekben olyan felfedezések születtek, amelyek országos jelentőségűek.

A halál három rétege: sírok, templomok, védművek
A régészek nemcsak temetkezési helyeket tárnak fel: a föld alatt három, időben elkülönülő réteget is azonosítottak. A honfoglalás korából származó női lovas temetkezés mellett egy Árpád-kori, valamint egy késő középkori kun templom maradványait is feltárták. Az Árpád-kori és középkori sírok egymásra épülve, két-három rétegben helyezkednek el, ami önmagában is ritka, de a legmegdöbbentőbb még csak ezután következett.
A tatárjárás idején – a 13. század közepén – kiásott külső és középső kerítőárkokban emberi maradványokat, sőt, egy teljes tömegsírt találtak. A középső árokban mintegy 4 méteres szakaszon emberi csontok, koponyák hevertek, némelyikükön erőszakos halálra utaló nyomokkal. Egyes testeket hátrakötözött kézzel, összekötözött lábakkal, zsugorított testhelyzetben temettek el – vagy inkább dobtak bele az árokba.
Pusztítás nyomai: Tázlár lehet a tatárjárás legvéresebb lelőhelye
Gallina Zsolt ásatásvezető szerint ez a lelőhely azért különleges, mert Magyarországon eddig itt tárták fel a legnagyobb területű tatárjárás kori védműrendszer maradványait, és itt található a legtöbb olyan tömegsír, amely a mongol invázió pusztításának direkt nyomát viseli. „A pusztítás mértéke és a leletanyag mennyisége alapján Tázlár jelenleg a legnagyobb esetszámot mutató tatárjárás kori lelőhely” – mondta.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A sírokból nemcsak emberi maradványok, hanem különleges tárgyi leletek is előkerültek: ezüst gyűrűk, bronz övveretek, tatárjárás kori érmék, középkori fülesgombok, sőt, honfoglalás kori lószerszámveretek is. A feltárásokkal párhuzamosan fémdetektoros kutatás is zajlik a területen. A leleteket restaurálás után a kiskunhalasi Thorma János Múzeumban helyezik majd el.
Tázlár alatt több mint ötszáz sírt tártak fel eddig, de a kutatók becslése szerint akár háromezer ember maradványai is rejtőzhetnek a templomot körülvevő, 100–110 méter átmérőjű árokrendszeren belül. A folyamatos földművelés és az illegális kincskeresés azonban sok értéket megsemmisített az idők során. A mostani feltárás célja nemcsak a régmúlt dokumentálása, hanem a maradványok megőrzése és a közösségi emlékezet formálása is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


