Hetekig tartó bizonytalanság, bezárt kapuk, fertőtlenítés és aggódás. A folyamat rendkívül megterhelő volt, mesélte a zalai kecskefarmos, hetek teltek úgy, hogy sírva fejtek, sírva etettek,...

Elfagytak a gyümölcsfáid? Íme a hazai sztárkertész aranyat érő tippje: ezt muszáj most meglépni
Honnan tudhatja biztosra egy hobbikertész, hogy elfagyott-e a gyümölcsfája? Milyen csalhatatlan jelei vannak ennek, mit érdemes figyelni például a virágokon? És ha már megtörtént a baj: mit tehetünk ilyenkor? Erről is kérdeztük Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertészmérnököt.
Az elmúlt napokban az ország gyümölcsöseinek jelentős részét súlyos fagykár érte: egyes területeken a károk mértéke elérheti a 80 százalékot is. A hétvégi hidegbetörést követően több helyen -7 és -8 Celsius-fokos hőmérsékletet is mértek, különösen a Duna mentén, Bács-Kiskun és Tolna megyében, valamint az Alföldön. A virágzás előrehaladott állapota miatt a hideg különösen nagy pusztítást végzett, nemcsak a barack-, hanem a körte- és almafákban is. Egyes gazdák 60–80 százalékos terméskiesésről számoltak be.
Az előzetes országos adatok szerint a gyümölcsösök 90 százalékát valamilyen mértékben érintette a fagy. A visszajelzések alapján egyedül a Balaton környéki ültetvények úszták meg a fagyos időjárást komolyabb károk nélkül. Ezért is voltunk kíváncsiak arra, milyen biztos, csalhatatlan jelei vannak annak, ha elfagyott a gyümölcsfánk, mit érdemes figyelni például a virágokon? És ha már megtörtént a baj: mit tehetünk ilyenkor, mi hobbikertészek?
Így ellenőrizheted, elfagyott-e a gyümölcsfád
Ahogy Kósa Dániel fogalmazott, a tavaszi fagyok legnagyobb veszélye a gyümölcsfák virágzásakor jelentkezik. Amikor a hőmérséklet hirtelen csökken, a virágok és a fiatal hajtások megsérülhetnek, ami a termés mennyiségének és minőségének csökkenéséhez vezet. A fagykár különösen súlyosan érinti az olyan gyümölcsöket, mint az alma, körte, cseresznye és barack. A károk mértéke függ a fagy intenzitásától, a gyümölcsfák fejlettségétől és az adott terület mikroklímájától.
A fagy okozta károsodás azonban nem mindig látható első pillantásra. Ha a gyümölcsfa virágának színe barna lesz, még egyáltalán nem biztos, hogy megfagyott, hiszen a virág lehullása előtt a szirmok egyébként is megbarnulnak, ezért is érdemes az alábbi módszerrel megbizonyosodni:
- Szedj le egy teljesen kinyílt virágot a fáról.
- Vágd ketté hosszában egy éles késsel.
- Vizsgáld meg a bibét (a virág központi részét): ha zöld, a virág nem fagyott meg, lesz belőle termés. Ha viszont sötétbarna vagy fekete, a virág megfagyott, és nem fog gyümölcs fejlődni belőle.
Kósa Dániel szerint ez az egyszerű módszer segít eldönteni, történt-e károsodás, és szükség van-e további lépésekre a fa regenerálása érdekében.
A fagykár megelőzésének lehetőségei
A tavaszi gyümölcs fagykár megelőzése komplex feladat, amely számos tényezőtöl függ – közölte a szakember. A megfelelő fajtaválasztás, a mikroklíma kialakítása, a talajkezelés, a fagykár elhárító technikák alkalmazása, az időjárás figyelése mind hozzájárulhatnak a fák védelméhez és a sikeres termeléshez. A szakmai ismeretek és a helyi tapasztalatok együttesen segítik a gazdákat abban, hogy felkészüljenek a tavaszi fagyokkal szemben, így a gyümölcsfák egészségesen fejlődhetnek, és bőséges termést hozhatnak. Kósa Dániel szerint a fagykárok csökkentéséhez több tényezőt is érdemes figyelembe venni.
- Megfelelő fajtaválasztás: Az első lépés a fagykár megelőzésében a megfelelő gyümölcsfajta kiválasztása. Vannak olyan fajták, amelyek jobban ellenállnak a tavaszi fagyoknak. A gazdáknak érdemes tájékozódniuk a helyi viszonyoknak legjobban megfelelő fajtákról.
- Mikroklíma kialakítása: A gyümölcsfák elhelyezésekor fontos figyelembe venni a terület mikroklímáját. A domboldalak, az árnyékos helyek és a szélvédett területek segíthetnek megóvni a fák virágait a fagyoktól. A vízgyűjtők és tavak közelében is kedvezőbb hőmérsékleti viszonyok állhatnak fenn.
- Talajkezelés: A talaj minősége és kezelése is befolyásolja a fák fagytűrő képességét. A megfelelő tápanyagellátás, a talaj vízgazdálkodása és a mulcsozás mind hozzájárulhat a gyümölcsfák erősebbé válásához.
- Fagykár elhárító technikák: Számos technika létezik a fagyok elleni védekezésre. Az egyik legismertebb módszer a fák körüli vízpermetezés, amely a levegő páratartalmának növelésével segít megakadályozni a fagy kialakulását. Emellett a fák takarása, például szalmával vagy fóliával, szintén hatékony lehet.
- Hőforrások alkalmazása: A hőforrások használata, mint például a füstölés, szintén segíthet a hőmérséklet emelésében a fák körül. A füst megakadályozza a hő gyors eltávozását, így védve a virágokat a fagyhatásoktól.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Ha a fagy elérte és károsította a gyümölcsfákat, a legfontosabb teendő – Kósa Dániel szerint – a fa regenerációjának támogatása. Ilyenkor nem az azonnali beavatkozás a célravezető, hanem a fokozatosság és a megfigyelés.
„Első lépésként ne kapkodjunk a metszéssel. Érdemes néhány napot, akár egy-két hetet is várni, amíg egyértelművé válik, mely ágak és hajtások pusztultak el. Csak ezután célszerű eltávolítani a károsodott részeket, így elkerülhető, hogy véletlenül egészséges, életképes ágakat is levágjunk” – tanácsolta a szakember.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A regeneráció elősegítése érdekében ajánlott biostimulátorokat és mikroelemes lombtrágyákat alkalmazni. Ezek ugyan nem pótolják az elveszett termést, de hozzájárulnak a fa erősödéséhez, serkentik az új hajtások növekedését, és támogatják a növény természetes védekezőképességét, hogy minél gyorsabban felépüljön a stressz után.
Kósa Dániel még kiemelte: a megfelelő vízellátás biztosítása ilyenkor különösen fontos. A fagyot követően – főleg, ha szeles, száraz időjárás köszönt be – a fák vízigénye jelentősen megnő. A rendszeres öntözés segít megelőzni a további stresszhatásokat, és támogatja a lomb- és gyökérnövekedést is.
Megfelelő gondoskodással és odafigyeléssel a fák többsége képes regenerálódni, és ha nem is az idei évben, a következő szezonban ismét egészséges termést hozhat.
Megfelelő fajtaválasztás viszont kiemelten fontos
A tavaszi fagykárok megelőzésének egyik leghatékonyabb módja, ezt külön is érdemes kihangsúlyozni, a megfelelő fajta kiválasztása már az ültetéskor. A különböző gyümölcsfajták eltérő fagytűrő képességgel rendelkeznek, ezért érdemes olyan fajtákat telepíteni, amelyek bizonyítottan jobban bírják a korai hideghullámokat. A később virágzó fajták például kisebb eséllyel kerülnek veszélybe a tavaszi fagyok idején, mivel a virágzásuk későbbre tolódik, amikor már általában enyhébb az időjárás.
Emellett léteznek nemesített, kifejezetten fagytűrő fajták is, amelyek jobban viselik a hirtelen hőmérséklet-változásokat. A helyi tapasztalatok és a termőhely sajátosságainak figyelembevétele szintén kulcsfontosságú: ami az egyik régióban beválik, az egy másikban lehet, hogy kevésbé ellenálló. Ezért fontos Kósa Dániel szerint is, hogy a telepítés előtt szakember véleményét is kikérjük, és hosszú távon gondolkodjunk a gyümölcsös kialakításánál.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


