Magyarország felajánlotta segítségét az észak-macedóniai tűzeset sérültjeinek ellátásában és felkészült a fogadásukra.

Idén is átadják Magyarország legrangosabb elismeréseit, többek között a Széchenyi-díjakat. A díjak kiosztására március 14-én kerül sor a március 15-i ünnephez kapcsoltan. Az, hogy a díj mellé mekkora jutalom jár, évről évre változik. Mutatjuk, hogy a Széchenyi díj mennyi pénzzel jár 2025-ben és hogy mekkora a Széchenyi díj havi összege. A Széchenyi díjasok listáját a díjak átadását követően közöljük.
A Széchenyi díjat 1990-ben alapították azzal a szándékkal, hogy méltó elismerésben részesítsék azokat a kiemelkedő szakembereket, akik a tudomány, a műszaki fejlődés, az oktatás vagy az egészségügy területén maradandó és nemzetközileg is elismert eredményeket értek el. A Széchenyi díj és ezzel a Széchenyi díjasok, az egykor létező Állami Díjat váltotta fel, és egyaránt odaítélhető egyéni teljesítményekért vagy közös munkával elért eredményekért.
A Széchenyi díj története
Az első Széchenyi díjasok 1990-ben kapták meg elismerésüket. Akkor hét egyéni kitüntetett Széchenyi díjasok mellett két csoport is elismerésben részesült, valamint 12, már elhunyt szakember posztumusz díjat kapott, köztük Bibó István jogász, Györffy Barna biológus és Jendrassik György mérnök-feltaláló.
A Széchenyi dij 2025 kiosztása
A Széchenyi díjasok kiválasztása egy erre létrehozott bizottság javaslatai alapján történik. A kormány terjeszti fel a Széchenyi díjasok szempontjából érdemes jelölteket, a kitüntetéseket pedig a köztársasági elnök adja át minden évben a március 15-i ünnephez kapcsoltan. Erre idén március 14-én kerül sor.
A Széchenyi-nagydíj
A Széchenyi díjasok két szinten vannak értékelve: a Széchenyi-díj és a magasabb rangú Széchenyi-nagydíj, amelyet kizárólag egyéni teljesítményért lehet elnyerni. A Széchenyi díjasok között a nagydíjat eddig mindössze ötször ítélték oda olyan kiemelkedő tudósoknak, mint Kosáry Domokos történész, Lovász László matematikus vagy Oláh György, a Nobel-díjas kémikus.
A Széchenyi díj mennyi pénzzel jár?
A díjazottak eredetileg pénzjutalmat és egy Széchenyi István arcképével ellátott jelvényt kaptak. 2000 óta az elismerés része egy kisplasztika is, amely Széchenyi Istvánt ábrázolja. A bronzból készült, aranyozott szobor egy részben aranyozott, részben ezüstözött réztalapzaton áll.
A díjjal együtt jár továbbá az adó- és illetékmentes pénzjutalom is. A Széchenyi díj mellé járó egyösszegű jutalom összege 2013 óta a megelőző évre vonatkozó országos évi nettó átlagkereset hatszorosának megfelelő összeg 50 vagy 100 ezer forintra kerekítve. A nagydíjjal járó összeg ennek kétszerese.
Mivel 2024-ben éves szinten a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset 430 100 forint volt, a Széchenyi-díj mellé járó jutalom 2025-ben 31 millió forint, a Széchényi-nagydíj mellé pedig 62 millió forint jár. A megosztott díjat elnyerők az összeget egyenlő arányban osztják meg egymás között.
Mennyi a Széchenyi díj havi összege?
Sokan úgy tudják, hogy a Széchenyi díj mellé egy meghatározott havi összeg is jár, vagy a jutalmat életjáradékként is lehet kérni. Ezt sokan gondolják a Kossuth-díj kapcsán is. A félreértést valószínűleg az okozhatja, hogy a vonatkozó törvény szerint a 65. életévét betöltött, Széchenyi-díjjal elismert személy tudományos alkotói járadékban részesíthető.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A tudományos alkotói járadék havi mértéke a szociális vetítési alap összegének 425%-a - ami jelenleg 121 125 forint (mivel a vetítési alapot az öregségi nyugdíjminimum képezi, ami 2008 óta változatlanul 28 500 forint). Vannak azonban kivételek, akik nem részesülhetnek tudományos alkotói járadékban, illetve a Kossuth-díjasoknak ez eleve nem jár.
Széchenyi díjasok 2025-ben
A Széchenyi-díjakat a Kossuth-díjhoz hasonlóan március 14-én adtak át az arra érdemes kiválóságoknak.
Széchenyi-nagydíjat kapott 2025-ben:
Maróth Miklós akademikus, klasszika-filológus, orientalista.
Széchenyi-díjat kapott 2025-ben:
- Stumpf István alkotmányjogász;
- Takaró Mihály irodalomtörténész;
- Varga Péter Pál gerincsebész;
- Varró András orvos-biológus;
- Vásáry István történész.
A korábbi években Széchényi díjat kapott például 2021-ben Dr. Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus, az mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a mainzi BioNTech alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem egyetemi docense és Dr. Merkely Béla kardiológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Semmelweis Egyetem rektora, az Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Tanszékének, valamint Sportorvostan Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója is.
Nézzük meg, kik szerepelnek a 2024-es Széchenyi díjasok listája soraiban
- Bihari Mihály jogász, a politikatudomány doktora, professor emeritus, az Alkotmánybíróság volt elnöke, a magyar politológia-oktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, valamint jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői tevékenysége elismeréseként;
- Hermann Róbert történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanár, a nemzetközi történelemtudományt is gazdagító tudományos pályája, több évtizede példaadó szakmai megalapozottsággal és magas színvonalon végzett kutatói és oktatói tevékenysége elismeréseként;
- Józsa János Balázs vízépítő mérnök, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, rector emeritus, egyetemi tanár, a víztudomány területén elért, nemzetközileg is jelentős kutatási eredményei, valamint kiemelkedő oktatás- és tudományszervezői munkája, illetve a kutatói utánpótlás nevelésében folytatott iskolateremtő tevékenysége elismeréseként;
- Korinek László Dezső kriminológus, rendészettudós, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus, a rendészettudomány területén meghatározó jelentőségű szakmai munkája, példaadó oktatói és oktatásszervezői, illetve sokrétű társadalmi tevékenysége elismeréseként;
- Madas Edit irodalom- és művelődéstörténész, medievista, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, nyugalmazott egyetemi tanár, a kódexek történeti vizsgálata és katalogizálása, a korai magyar írásbeliség és a latinitás története terén is meghatározó eredményei, a szentek és a szentség hírében elhunytak élete mellett a prédikációirodalom terén is kiemelkedő kutatásai elismeréseként;
- Pávai István Martin György- és Szabolcsi Bence-díjas népzenekutató, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja, a magyar hangszeres népzene kutatása terén végzett kiemelkedő munkája, a hagyományos népi kultúra megismertetését is szolgáló, példaértékű szakmai tevékenysége elismeréseként;
- Simon István biofizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, kutató professor emeritus, a fehérjetudomány terén végzett, világszinten is nagyra értékelt kutatói tevékenysége, iskolateremtő oktatói és tudományos közéleti tevékenysége elismeréseként;
- Szabó Gábor fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, rector és professor emeritus, iskolateremtő lézerfizikai kutatásai, valamint a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolatainak kiépítése és a tudományos együttműködések kialakítása terén is meghatározó tevékenysége elismeréseként;
- Tímár József patológus, az orvostudomány doktora, nyugalmazott egyetemi tanár, értékes tudományos pályafutása, különösen a daganatok áttétképzésének molekuláris alapjait feltáró kutatásai és az azokra alapozott új terápiák kifejlesztése terén egyedülálló szakmai tevékenysége elismeréseként;
- Zrínyi Miklós vegyész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus, értékes tudományos pályafutása, a mágneses nanorészecskék által irányítható gélrendszerek tudományágának megteremtése, a polimergélek kutatásában elért eredményei, széles körű nemzetközi együttműködések kialakításával végzett kutatói, egyetemi oktatói és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként.
A Széchenyi díjasok munkássága meghatározó szerepet játszik Magyarország tudományos és technológiai fejlődésében. Az elismerés nemcsak a kimagasló eredményeket méltatja, hanem ösztönző erőt is jelent a jövő generációi számára. A Széchenyi díjasok hozzájárulása nélkülözhetetlen az oktatás, a kutatás, az egészségügy és a műszaki innováció területén, munkájuk pedig nemzetközi szinten is elismerést vált ki.
A díj története azt mutatja, hogy a Széchenyi díjasok évről évre kiemelkedő teljesítményekkel gazdagítják a tudományos életet. A Széchenyi díjasok nevei összeforrtak a magyar szakmai kiválósággal, és örökségük meghatározó része hazánk szellemi és technológiai fejlődésének. A kitüntetés által elismert életművek nemcsak a jelen, hanem a jövő tudósai és szakemberei számára is példát mutatnak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


