A toplisták nem teljesen vágnak egybe a nemzetközi trendekkel, vannak egyezések és meglepő különbségek is.

Ha az oroszoknak rubelben kell fizetni a gázért, akkor Magyarország abban fog fizetni - jelentette ki a héten Orbán Viktor. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint viszont ezzel Magyarország megsértené az EU Oroszországgal szemben hozott szankcióit. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szerint ugyanakkor ez nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését, hanem csupán technikai kérdés, hogy a magyarok milyen pénznemben fizetnek az oroszoknak.
Ha Magyarország rubellel fizetne az orosz földgázért, azzal megsértené az EU Oroszországgal szemben hozott szankcióit – közölte a CNN szerint az Európai Bizottság elnöke. Ursula von der Leyen nyilatkozata azzal az orosz igénnyel kapcsolatos, amely szerint a jövőben – a jelenleg érvényes gázszállítási szerződésekben foglaltakkal ellentétben – rubelben kérné az exportált földgáz ellenértékét.
Ursula von der Leyen nyilatkozata reakcióként is tekinthető Orbán Viktor azon kijelentésére, amely szerint Magyarországnak nem okozna problémát, hogy rubelben fizessenek Oroszországnak a földgázért. Mint azt a magyar miniszterelnök a héten tartott nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta, ha az oroszok ezt fogják kérni, akkor Magyarország rubelben fog fizetni.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár ezzel kapcsolatban a CNN-nek pénteken kifejtette, hogy érdemes tisztázni a fogalmakat. Mint mondta, az Európai Unió tagállamai számára nincs közös közbeszerzési eljárás a gáz- és olajvásárlásokra, ezért ezekre vonatkozóan Magyarország az Oroszországgal kötött szerződéseknek tesz eleget. Meglátása szerint ezek értelmében viszont az csupán technikai kérdés, hogy a magyarok milyen pénznemben fizetnek.
Ez nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését
- tette hozzá Kovács Zoltán.
Később megszólalt a témában Szijjártó Péter külügyminiszter is. A Facebook-on közzétett bejegyzésben azt írja, "Szeretnék mindenkit megnyugtatni: Magyarország energiaellátása biztonságban van, és ez így lesz a jövőben is." Szijjártó a posztban szintén arra a technikai megoldásra utalt, amely elvileg lehetővé teszi az EU-s szankciók betartását és az oroszok által támasztott igény teljesítését is. Íme a poszt:
A Portfolio szakértői véleménye szerint Szijjártó szavai azt jelenthetik, hogy Magyarország továbbra is euróban teljesíti a kifizetést, nem rubelben. „A kifizetés egy technikai számlán, Oroszországban rubelre kerül átváltásra. Másképp ugyanis elméletileg nem történhet meg, hogy a szankciók keretein belül fizessen Magyarország az orosz gázért. Vélhetően a többi ország is egy ilyen tranzakció keretében fizetheti ki a gázszámlát” – írja a gazdasági portál.
Ajánljuk korábbi cikkeinket a témában:
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Megfejtettek egy elveszettnek hitt kánaáni nyelvet
- Siklósi Gergely tavaly háttérember volt, most az élre állna
- Fogolyszökés - Terroristák használják ki a földrengéskáoszt
- Ezt üzente a világnak Erdogan elnök
- Az ország legszegényebb falvai kapják meg a használt Mol Bubi kerékpárokat
- Egymást érik a hatalmas földrengések, 4000 fölött a halottak száma
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


