A karácsonyi ajándékvásárlás és a Black Friday körüli akciók hetek óta tartanak, de a vásárlók gyakran szembesülnek panaszokkal és problémákkal.
Fontos hír érkezett a magyar patikákból: kifogyott a készlet, hiány van ebből a tömeggyógyszerből
Az őszi szünetnek vége, lassan előkerülnek a szekrényekből a télikabátok, már a radiátorok sem pihenhetnek. Megérkezetek a novemberi ködök, a hideg, a nedves idő, ezzel pedig a felsőlégúti megbetegedések szezonja is beköszöntött. A hivatalos adatok szerint már most is sok a beteg, és a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja is emelkedett szinten van a szennyvízben. A patikákban ilyenkor rengeteg torokfertőtlenítő, lázcsillapító, forró italpor fogy, ezért időszakos, vagy akár tartós hiány is jelentkezhet. A Pénzcentrum most a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatbázisa alapján azt vizsgálta, milyen gyógyszerekből van hiány jelenleg, mire számíthatnak a betegek idén az influenzaszezonban.
Az NNGYK légúti figyelőszolgálatainak adatai szerint az őszi szünet előtti héten, 2023. október 23. és 29. között az országban 13 600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 169 300 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. A 43. héten a sentinel orvosok által beküldött 181 minta közül 49 betegnél (27%) a SARS-CoV-2 vírus kóroki szerepét igazolták. A sentinel kórházak által beküldött 18 minta közül tizenhárom betegnél (72%) SARS-CoV-2 vírust mutattak ki. A szennyvízvizsgálatok szerint némi csökkenést mutatott a SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagértéke a 43. héten, bár mért koncentrációk továbbra is jelentősek.
Az NNGYK (az OGYÉI jogutódja) folyamatosan frissülő termékhiány listája szerint szeptemberben a megnövekedett igények miatt két népszerű forróitalpor is hiánycikké vált a patikákban, azóta azonban a helyzet megoldódott. Október óta már nem adódott olyan hiány, mely jellemzően influenzaszezonban szükséges gyógyszert érintett volna a megnőtt kereslet miatt. Ehhez képest tavaly ilyenkor hiánycikk volt a COLDREX CITROM ÍZŰ por 10 tasakos kiszerelése, a NEO CITRAN belsőleges por 14 tasakos kiszerelése, a WICK VAPORUB kenőcs, a NASIVIN KIDS (0,25 mg/ml) orrspray, a LOLISEPT narancs-méz ízű szopogató tabletta, az ALGOFLEX BABY (20 mg/ml) belsőleges szuszpenzió és az AKTIL DUO (400 mg/57 mg/5 ml) por is. Megállapítható, hogy 2023-ban nincs ilyen rendkívüli állapot a gyógyszertárakban a megfázásszezon kezdetén.
A gyógyszerhatóság termékhiány listáján 1576 tétel található, melyből 321 árucikk még az idén vált elérhetetlenné (20,4%). Ez a szám azonban csak azt mutatja, jelenleg milyen hiányok tapasztalhatók a gyógyszertárakban, évközben felléphetett több termékhiány, mely azóta meg is oldódott, mint például az említett szeptemberi forróitalpor-hiány. 2022 novemberében 1510 árucikk volt a hiánylistán, melyből 353 tétel abban az évben lett hiánycikk (23,4%). Nem sokat változott tehát egy év alatt a helyzet.
A 321 tétel körül 65 októbertől vagy novembertől elérhetetlen (20,2%), tehát friss bejelentés. (Tavaly a 353 tételből 81 volt októbertől vagy novembertől elérhetetlen). A 321 tétel közül sok esetben (10,9%) csak 2024-re, vagy 2025-re várható megoldás a hiányra. 85 esetben (26,5%) a hiány tervezett végeként megadott dátum pedig már elmúlt, a termék azonban továbbra is hiánycikk. Ilyen termék például az ALGOFLEX BABY 20 mg/ml belsőleges szuszpenzió, az ASPIRIN PLUS C FORTE 800 mg/480 mg pezsgőtabletta, a CLARITINE 10 mg tabletta, a FLEXAGIL krém és a RENNIE cukormentes rágótabletta különböző kiszerelései, vagy a THEOSPIREX 150 mg retard filmtabletta.
A hiány hátterében különböző okok állhatnak, mint az alapanyaghiány, a gyártási, szállítási és raktározási gondok, adminisztratív problémák, piaci megfontolás, illetve a megnövekedett kereslet. Gyakran az egyes hiánytermékek elérhetők más kiszerelésben, van azonos hatóanyagú helyettesítő termékük, máskor csak egyedi import útján lesznek beszerezhetők. Így az, hogy egy termék felkerül a termékhiány listára, nem fog feltétlenül problémát jelenteni a betegek gyógyszerellátásában.
A grafikonon látható, hogy a legtöbb problémát a gyógyszerellátásban a gyártási gondok okozzák, akárcsak tavaly novemberben. 2022-höz képest viszont csökkent a piaci megfontolások miatt elérhetetlen termékek aránya, ugyanakkor a megnövekedett igény nagyobb arányt képvisel, mint egy éve. Továbbra is fennállnak szállítási és raktározási gondok, valamint az alapanyaghiány.
Legtöbbször a betegek csak a patikában szembesülnek azzal, hogy a termék, amit keresnek, nem kapható, az okát pedig nem tudhatják ott meg, ahogy azt sem, mikor lesz újra elérhető a gyógyszer. Ezért mielőtt még feltöltenénk az őszi-téli időszakra az otthoni gyógyszerkészleteket, érdemes lehet megnézni a gyógyszerhatóság honlapján, nem vált-e hiánycikké valamelyik általunk alkalmazott készítmény. Ugyancsak érdemes megnézni az adatbázist, ha a patikában azzal szembesül valaki, hogy nem kapható az általa keresett gyógyszer. Ebből kiderülhet, hogy időszakos vagy tartós hiányról lehet-e szó, illetve a helyettesítő termékekről is lehet tájékozódni.
Sok beteg számára, akik a bevált készítményeiket keresik most a gyógyszertárban, lehet fontos információ, mikor várható a gyógyszerhiány vége.
Előfordulhat az is, hogy olyan gyógyszert ír fel az orvos, amely hiánycikk, vagy a recept kiváltásáig azzá válik: ebben az esetben többféle megoldás létezik. Azoknak a betegeknek, akiknek még van az adott gyógyszerből otthon, és az általuk szedett készítményből csak rövid ideig tart majd a hiány, azt szokták tanácsolni, hogy várjanak. Ilyenkor pár napon vagy héten belül is megérkezhet a megszokott készítmény.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 899 096 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 55 762 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,82%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 914 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Amennyiben a beteg nem tudja kivárni a hiány végét, akkor helyettesítő készítményt alkalmazhat, ha az orvos nem tiltotta annak alkalmazását. A beteg kérésére a gyógyszerész a készleten lévő helyettesítő készítményt kiadhatja a felírt termék helyett! Van azonban olyan eset is, amikor a gyógyszernek nincs hivatalos helyettesítője. Ilyen esetben a kezelőorvoshoz kell fordulni és módosítani a terápián.
"Szóba jöhet a terápiaváltás, azaz a beteget átállíthatják egy másik hatóanyag szedésére. Ha mindenképpen csak a hiánycikké vált gyógyszer a jó, és az külföldön elérhető, akkor az egyedi import engedély is megoldást jelenthet. Előfordul az is, hogy a nagykereskedők ún. kontingens behozatalra kérnek engedélyt, így enyhítve a hiányon" - mondta el korábban lapunknak dr. Marjai Tamás a téma kapcsán.
Hogy spórolhatunk még többet a gyógyszereken?
A Pénzcentrumon rendszeresen foglalkozunk azzal, hogyan lehet gyógyszereken és étrend-kiegészítőkön spórolni. Erre vontkozóan az egyik legfontosabb tanács, hogy
- vásároljunk egészségpénztári számláról!
Akinek ugyanis van visszaigényelhető adója, 20%-ot megtakaríthat ezzel a gyógyszerkiadásokon, és más egészséügyi költéseken is. Részletesen erről ebben a cikkben írtunk.
- Figyeljük az akciókat a patikákban is, ne csak az élelmiszerboltokban!
- Írassuk fel vényre a gyógyszereket, akár még a D-vitamint is!
Az allergiaszezonban szoktunk sokat foglalkozni azzal, hogy a legtöbben vény nélkül kapható szerekkel vészelik minden évben ezt az időszakot, miközben a receptre felírt szerek orvosok szerint nemcsak olcsóbbak, de hatékonyabbak is!
- Úgy szedjük a gyógyszereket és tablettákat, ahogy elő van írva!
Akárcsak az élelmiszerpazarlás, a gyógyszerpazarlás is nagy probléma, viszont a gyógyszerek nem a kukában, hanem végső a szennyvízben fognak landolni. Ugyanis rengetegen szednek hasraütésszerűen gyógyszert. Jellemzően vagy túl sokat fogyasztanak, amit a szervezet nem képes felhasználni, és csak átfolyik a szervezeten, vagy olyan szereket szednek be egyszerre, melyek hatástalanítják egymást. Ez nem csak pénzkidobás, de veszélyes is lehet! Például ha a vérnyomáscsökkentő szert hatástalanítja egy másik.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket?
Mire fordítanád szívesen a lakás-előtakarékossági szerződésed?
-
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben
A Billingo kollaborációs programmal hívja fel a figyelmet a vállalkozói összefogás előnyeire.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.