21 °C Budapest

Ezek a bipoláris zavar tünetei: mi a bipoláris zavar, bipoláris zavar teszt, a bipoláris zavar párkapcsolat esetén

2020. október 17. 14:32

Nem véletlenül nevezik a bipoláris zavart a létező legdurvább érzelmi hullámvasútnak: a bipoláris zavar elszenvedői hol a legmélyebb depresszióval, hol az irreális mértékben feldobott mániás epizóddal kell, hogy szembenézzenek, ami a magánéletük mellett emberi kapcsolataik alakulását és munkahelyi teljesítményüket is nagyban befolyásolja. Járjunk utána, mi az a bipoláris zavar (avagy a bipoláris affektív zavar), mi a bipoláris zavar jelentése! Mik lehetnek a bipoláris zavar tünetei, milyen bipoláris zavar teszt segíthet a végére járni, hogy valóban bipoláris zavarban szenvedünk-e!

Cikkünkben utánajárunk, milyen betegség a bipoláris zavar, más néven a bipoláris affektív zavar vagy mániás depresszió: hogyan azonosítható be a bipoláris zavar, hogyan történik a bipoláris zavar diagnosztizálása, milyen formában jelentkezhetnek a bipoláris zavar tünetei nőknél és férfiaknál, milyen gyakori a bipoláris zavar? Amellett, hogy utánajárunk, mik a bipoláris zavar jelei, azt is eláruljuk, a bipoláris zavar párkapcsolat esetében milyen hatással lehet a pár életére, és hogy milyen lehetőségei vannak a bipoláris zavarban szenvedő személyeknek a bipoláris zavar kezelésével kapcsolatban. Bipoláris zavar teszt: honnan tudhatom, hogy bipoláris vagyok-e? Gyógyítható a bipoláris zavar?

Mi az a bipoláris zavar?

A bipoláris zavar (bipoláris affektív zavar), másnéven „mániás depresszió” egy olyan hangulatzavar, amelyben a beteg felhangolt (hipomániás, mániás) és lehangolt (depressziós) állapotok - sokszor egészen extrém módon szélsőséges - váltakozását éli meg. A bipoláris zavar elszenvedője gyakorlatilag „egyszer fent, egyszer lent” van lelkileg (kétpólusúvá válik a hangulata), innen ered az érzelmi hullámvasút hasonlata is, ugyanis képtelen megélni az egészséges felnőtt emberekre jellemző tartós stabilitást.

Mi a bipoláris zavar jelentése?

A bipoláris zavar nem azonos az egypólusú depresszióval, ahol a beteg normál állapotát depressziós időszakok törik meg: bipoláris zavar esetén a depresszív epizódokat mániás, azaz extrém módon feldobott állapotok váltják, amelyek lehetnek enyhék és egészen szélsőségesek, már-már pszichotikusak is. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a depresszió és a bipoláris zavar is a hangulatzavarok kategóriájába tartozó pszichés rendellenességek, kórosan labilis érzelmi állapotok – nem összekeverendők az olyan személyiségzavarokkal, mint például a borderline személyiségzavar vagy a nárcisztikus személyiségzavar, ahol rendkívül komplex és mélyen gyökerező érzelmi problémák állhatnak a rendellenességek hátterében.

A bipoláris zavar gyakorisága

A bipoláris zavar különböző súlyossági fokozatban a lakosság kb. 1%-ra jellemző, a nők és a férfiak közötti eloszlása egyenlő (a bipoláris zavar férfiaknál nem gyakoribb, mint a nőknél, ellenben a sima depresszió előfordulása kétszer gyakoribb a nők körében). A bipoláris zavar tünetei a legtöbb mentális betegséghez hasonlóan fiatal felnőttkorban jelentkeznek először (15-30 éves kor között). Sok esetben a bipoláris zavar nehezen diagnosztizálható, ugyanis a depressziós és mániás periódusok súlyossága eltérő mértékű, azok váltakozása szabálytalan mintázatot mutat, emiatt gyakran sima depressziónak nézik.

Melyek a bipoláris zavar típusai, a bipoláris zavar fajtái?

A bipoláris zavar esetében a mániás epizód súlyosságától függően két alaptípust különböztetünk meg, amelyek a bipoláris I. zavar és a bipoláris II. zavar, emellett érdemes megemlítenünk még a ciklotímia esetét is. Nézzük, miben különbözek a bipoláris zavar típusai!

  • Bipoláris I. zavar: a depressziós epizódok között teljes mániás időszakok fordulnak elő;
  • Bipoláris II. zavar: a depressziós epizódok közt a mánia enyhébb formája, a hipománia időszakai észlelhetőek, amely egy veszélytelenebb, feldobott, euforikus állapot.
  • Ciklotímia: enyhe bipoláris zavar, a társadalmilag elfogadható mértékű lehangoltság és felhangoltság váltakozásából áll, sokszor nem is kezelik.

A bipoláris zavar tünetei: hogyan jelentkeznek a különböző epizódok?

A bipoláris zavar tünetei igen sokrétűek, megnyilvánulásuk attól függ, hogy a bipoláris ember éppen milyen epizódot él meg. A bipoláris zavar epizódjai fókuszában a depresszió, a mánia és a hipománia áll, de kevert epizódok is előfordulhatnak. Kezdjük a depressziós epizód tüneteivel!

A depressziós epizód tünetei

A bipoláris zavar, mint betegség legtöbbször depresszióval indul és a későbbiekben is a depresszív epizódok dominanciája lesz jellemző (erre utal a mániás depresszió elnevezés is: korábban, amíg nem kezelték különálló hangulatzavarként, a depresszió egy speciális megnyilvánulási formájának tartották). Egy-egy depressziós epizód akár hónapokon keresztül is fennállhat, amely nem csak a beteg, hanem a környezete számára is megterhelő. A depresszív periódusban járó bipoláris zavar tünetei a következők:

  • lehangoltság;
  • érdektelenség;
  • örömtelenség;
  • pesszimizmus, negatív világlátás;
  • alacsony önbecsülés, negatív önértékelés;
  • a társas kapcsolatok elhanyagolása, a kommunikáció hiánya, amely előbb-utóbb izolációhoz vezethet;
  • a megjelenés elhanyagolása;
  • az étkezési szokások széthullása (pl. étvágytalanság, súlyvesztés);
  • meglassultság;
  • a koncentráció hiánya;
  • memóriazavar;
  • alvászavar;
  • szorongás;
  • öngyilkossági gondolatok;
  • szenvedélybetegségekre való hajlam (pl. alkoholizmus);
  • testi panaszok (pl. fejfájás, gyomorfájás);
  • pszichotikus téveszmék (idegösszeomlás, hallucináció, üldözési mánia).

A hipománia tünetei

A hipománia kifejezés gyakorlatilag a mánia enyhébb formáját foglalja magában. Egy olyan enyhe, mániás jellegű epizódról van szó, amely nem jár pszichotikus tünetekkel - a beteg képes az összetett, logikus gondolkodásra, megállja a helyét a mindennapi életben. A hipománia nevezhető tehát a bipoláris zavar „kellemesebb” formájának is, amikor a beteg állapota állandósult feldobottságot, energikusságot mutat, a hétköznapokban gyakran kerül euforikus hangulatba.

A bipoláris beteg a hipománia idején aktív társasági életet él, átmenetileg produktívabb a munkájában, vidám, szexuálisan aktívabb, kiéli kreativitását – azonban hangsúlyozzuk, hogy ez nem egy hosszú távon fenntartható, normális állapot. A hipomániás bipoláris beteg jelenléte egy idő után megterhelővé válik környezetének, legyen szó akár a bipoláris személy munkahelyéről vagy a párkapcsolatáról (energiája, lelkesedése túlzó, fárasztó).

A mániás epizód tünetei

A mániás epizód a depresszió szöges ellentétje: a beteg szélsőségesen, rendellenes módon felhangolt állapotba került, amikor mind saját magára, mind környezetére veszélyes lehet. Ha a páciens hiperaktivitása bizarr fordulatot vesz, az orvos akár a kényszerkezelését is elrendelheti, nehogy kárt okozzon meggondolatlan cselekedeteivel. A mániás beteg felesleges akciókba kezd, például költekezik, osztogatja tárgyait, ám a cselekvési kényszer akár gyújtogatásba vagy más veszélyes tevékenységbe is fulladhat. A bipoláris affektív zavar mániás epizódjára a következő tünetek egyedi kombinációja vonatkozik:

  • romló alvásminőség, csökkent alvásigény
  • fiatalos, hivalkodó vagy zilált megjelenés
  • szertelen mimika és gesztusok
  • ingerlékenység, zaklatottság, agresszió
  • nehezen tolerálható viselkedés
  • nincs betegségbelátása, kóros állapota nem tudatos
  • meggondolatlanság, szociális gátlástalanság
  • szenvedélybetegségek (alkoholizmus, játékszenvedély stb.)
  • fokozott önértékelés
  • fokozott, nemproduktív aktivitás, kicsapongás;
  • gyors, követhetetlen beszéd;
  • bizarr, látszólagos jókedv;
  • felfokozott szexuális aktivitás;
  • étvágynövekedés;
  • pszichotikus téveszmék (nagyzás, vallásosság, politizálás, szexualitás), hallucinációk;
  • gondolatrohanás.

A mániás epizódok bonyolultabbak a depressziósaknál: a mániát 4 további típusba soroljuk attól függően, milyen gyakorisággal, hosszúsággal fordulnak elő a ciklusok. A mánia ciklusai a következők lehetnek:

  1. Klasszikus mánia: évente 4 hangulatingadozás;
  2. Rapid ciklus: évente 4-nél több hangulatingadozás;
  3. Ultra rapid ciklus: havonta több hangulatingadozás;
  4. Ultradián ciklus: naponta több hangulatingadozás, hasonló a bipoláris zavar kevert fázisához.

A bipoláris zavar kevert epizód tünetei

A bipoláris zavar betegeinél bizonyos esetekben előfordulnak kevert epizódok, amikor a depressziós és a mániás tünetek egyszerre jelentkeznek. Ennek a típusnak nehezebb a kezelése és a beteg idegrendszerét is sokkal inkább leterheli, ugyanis egyszerre jelenik meg életében a fokozott aktivitáskényszer, a pörgés és ezzel egyidejűleg a lehangolt, depresszív világlátás - ennek köszönhetően a beteg rendkívül ingerlékeny és agresszív lehet.

A bipoláris beteg életében egy ilyen hosszantartó kevert fázis rendkívül megterhelő lehet, sokan ekkor a legveszélyesebbek saját magukra és embertársaikra is. A beteg a bipoláris zavar kevert fázisában könnyen válhat balesetveszélyessé (pl. annyira zaklatott, hogy nem néz szét, mielőtt az úttestre lépne, nem figyel arra, hogy lekapcsolta-e a sütőt), a szélsőséges hangulatingadozásokkal járó szorongás hatására pedig hajlamos lehet az önsértésre, öngyilkosságra is.

A bipoláris zavar és az öngyilkosság kapcsolata

Bipoláris affektív zavar esetén gyakori a betegek önsértése: a szélsőséges hangulatingadozások már-már az elviselhetetlenségig fokozzák a belső feszültséget, amit csak felerősít a környezettel való összeférhetetlenség, a lelki fájdalom és a tünetek okozta gyakori fizikai fájdalom. A betegek gyakran végeznek önsértést a bőr megvágásával, megégetésével, hogy ezzel tereljék el figyelmüket lelki problémáikról. A bipoláris zavar betegei a leírt okokból kifolyólag kifejezetten hajlamosak az öngyilkosságra, főként akkor, ha a betegség aktív szerhasználattal, például alkoholizmussal, droghasználattal társul.

A bipoláris zavar párkapcsolat működésére gyakorolt hatása

A bipoláris zavar egy olyan betegség, amely kifejezetten megterheli a beteg környezetét, főként annak családját, párkapcsolatait. A normális időszakok problémamentesek, ám amint előjön egy depresszív vagy egy mániás periódus, a beteg gyakorlatilag elviselhetetlenné válik családja, párja számára. A szélsőséges élményeket befolyásolhatja a periódusok gyakorisága és hossza, illetve, hogy a beteg párja mentálisan egészséges-e.

Fontos hangsúlyoznunk, hogy a bipoláris zavar, legfőképpen akkor, ha súlyos mániás epizódokkal jelentkezik, mindenképpen a kezelésre szoruló pszichés zavarok kategóriájába tartozik! A kezeletlen bipoláris zavar nem csak a beteg életét nehezíti meg, hanem környezetéét is (a bipoláris zavar párkapcsolat, családi élet esetében is rendkívül megterhelő lehet), azonban pszichoterápiával és gyógyszeres kezeléssel már rengeteget javíthatunk a bipoláris betegek állapotán.

Hogyan történik a bipoláris zavar diagnosztizálása?

A bipoláris affektív zavar diagnózisának felállítása minden esetben a pszichológus vagy a pszichiáter szakorvos feladata. Bonyolult, nehezen értelmezhető betegség révén gyakran félrediagnosztizálják, összekeverik a depresszióval vagy különböző személyiségzavarokkal, szorongásos betegségekkel. A bipoláris zavar diagnózis felállításának feltétele a különböző epizódok váltakozásán alapszik: ha a beteg az önbevallásos beszámolók során nem tájékoztatja a szakembert megfelelő módon a mániás vagy a depressziós epizódokról, az orvosnak, pszichológusnak nehéz dolga van, előfordulhat a bipoláris zavar félrediagnosztizálása is.

A bipoláris zavar kezelése: gyógyítható-e a bipoláris zavar?

A mániás depresszió jelenleg a nem gyógyítható betegségek kategóriájába tartozik, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már egy kezelhető, jól kordában tartható mentális egészségügyi problémáról van szó. A kezelés hosszú távú célja a bipoláris zavar kontroll alatt tartása, az epizódok csillapítása, amelyet gyógyszeres és pszichoterápiás kezelések együttes alkalmazásával lehet a leghatékonyabban elérni. A legtöbb beteg olyan egyedileg összeállított hangulatstabilizáló gyógyszerkombinációk hatására lesz jobban, mint:

  • lítium;
  • antikonvulzív szerek;
  • antipszichotikumok.

A legtöbb gyógyszer a mániás periódust csillapítja, ám némelyek a depresszió enyhítésére is használhatóak. A depresszió esetében antidepresszánsokat és elektrokonvulzív terápiát (elektrosokk) alkalmaznak. A szakszerű kezelés kivitelezése nehéz, ugyanis a beteg mániás állapotban elveszti betegségérzetét, ennek hatására, illetve, ha éppen normális epizódot vagy kellemes hipomániát él át, abbahagyhatja a gyógyszerek szedését. Az erős gyógyszereknek mindemellett komoly mellékhatásai vannak és a betegeknek el kell viselniük környezetüktől a pszichiátriai betegségekkel járó kellemetlen megbélyegzést is.

Mekkora a visszaesés kockázata bipoláris zavar esetén?

A bipoláris zavar statisztikái nem túl jók: a betegségből való teljes felépülés ritka, az epizódok visszafogottabb mértékben még a gyógyszeres kezelések mellett is megjelenhetnek és nagyon sokan vannak a visszaesők. A következő tényezők kiválthatják mind a mániás, mind a depresszív visszaesést:

  • a gyógyszerek abbahagyása, a dózis csökkentése a szakorvos javaslata ellenére;
  • a gyógyszerek nem megfelelő adagolása, alkalmazása;
  • pszichoaktív szerek (alkohol, drogok) fogyasztása;
  • rendszertelen alvás;
  • koffein;
  • stresszes életvitel.

Bipoláris zavar teszt: honnan tudhatom, hogy bipoláris vagyok-e?

A mániás depresszióval küzdő személy és annak környezete előbb-utóbb észleli a problémát, és még laikusként is felismeri az ismétlődő mintázatokat – azonban a bipoláris zavar diagnosztizálása céljából hasznos lehet néhány bipoláris zavar teszt kitöltése is. Nagy valószínűséggel a bipoláris zavar elszenvedőjéről beszélünk akkor, ha a következő mániás tünetek közül legalább 3 egyidejűleg, legalább egy hétig fennállt:

  • fokozott önértékelés
  • fokozott beszédkésztetés
  • fokozott aktivitás
  • gondolatrohanás
  • csökkent alvásigény
  • csökkent koncentrációképesség, elterelhető figyelem
  • nyugtalanság
  • meggondolatlan, kritikátlan cselekedetek
  • illetve, ha a következő depressziós tünetek közül legalább 5, minimum két hétig fennáll:
  • állandó levertség
  • örömérzet csökkenése
  • az étkezési szokások felborulása
  • alvászavar
  • nyugtalanság
  • fáradtság, energiahiány
  • feleslegesség- vagy bűntudatérzés
  • csökkent összpontosítási képesség
  • öngyilkossági gondolatok, kísérletek

Ha ismerősünkön, hozzátartozónkon, vagy saját magunkon észleljük a bipoláris zavar tünetegyütteseit, haladéktalanul kérjük szakember tanácsát, ugyanis a gyógyszeres kezelés és a betegségre való kellő odafigyelés mind a beteg, mind annak családjának életét nagyban megkönnyítheti!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tini unokájával közösen ad ki könyvet a 77 éves, Pulitzer-emlékdíjas fotóművész (x)

Révész Tamás 20 évnyi amerikai élet után visszatért Magyarországra és az újabb könyve már itthon, Budapesten készült.

Ezen a szőnyegen jógázva már semmi sem választ el a természettől (x)

Gombából és növényi szálakból fejlesztett újgenerációs jógamatracot egy fiatal magyar csapat.

Tücsökfehérjéből készít proteinszeletet a magyar orvostanhallgató, a Cápák között befektetője is beszállt az üzletbe (x)

Ennek nincs is tücsök íze, ez a leggyakoribb visszajelzés a többféle ízesítéssel gyártott, tücsökfehérjével dúsított proteinszelet, snack és shake kapcsán.

A legnagyobb hazai filmfesztiválon mutatkozik be a közösségi finanszírozásból megvalósult kisjátékfilm

A Magyar Mozgókép Fesztiválon találkozhat először a közönség Králl Kevin “Melange”című kisjátékfilmjével.

NAPTÁR
Tovább
2024. július 27. szombat
Olga, Liliána
30. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Árfolyamok!
A legfontosabb magyar és nemzetközi részvény és devizaárfolyamok ÉLŐBEN!
Most nem