Új elemzés mutatja meg az AI valódi lábnyomát – és azt, miért épp most van itt az idő, hogy komolyan vegyük

Már 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedés is kezelhetetlen tengerszint-emelkedést okozhat, ami katasztrofális következményekkel járhat a part menti területeken élő emberek számára - figyelmeztetnek kutatók egy új tanulmányban - jelentette a The Guardian.
A Grönlandon és az Antarktiszon található jégtakarók olvadása a klímaválság miatt az 1990-es évek óta megnégyszereződött, és mára ez vált a tengerszint-emelkedés fő okozójává. A kutatók szerint még ha sikerülne is gyorsan csökkenteni a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását, hogy a felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsuk, a század végére a tengerszint évente 1 centiméterrel emelkedne, ami gyorsabb, mint ahogy a nemzetek parti védműveket tudnának építeni.
A világ jelenlegi pályája 2,5-2,9 Celsius-fokos felmelegedés felé halad, ami szinte biztosan átlépné a grönlandi és nyugat-antarktiszi jégtakarók összeomlásának billenőpontjait. Ez a folyamat végül "rendkívül súlyos", 12 méteres tengerszint-emelkedéshez vezetne.
Jelenleg mintegy 230 millió ember él a jelenlegi tengerszint felett 1 méteren belül, és 1 milliárd ember 10 méteren belül. Már 20 centiméteres tengerszint-emelkedés is évi legalább 1000 milliárd dolláros árvízkárt okozna a világ 136 legnagyobb parti városában.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a globális felmelegedés minden tört fokkal való csökkentése számít, mivel lassítja a tengerszint-emelkedést és több időt ad a felkészülésre. A "biztonságos határérték" a jégtakarók szempontjából nehezen becsülhető, de valószínűleg 1 Celsius-fok vagy annál alacsonyabb.
Jonathan Bamber professzor, a bristoli egyetem kutatója szerint:
A biztonságos határérték alatt olyan értéket értünk, amely lehetővé tesz bizonyos szintű alkalmazkodást, nem pedig katasztrofális szárazföldi migrációt. Ez nagyjából évi 1 centiméteres tengerszint-emelkedés. Ha ezt elérjük, akkor rendkívül nehézzé válik bármilyen alkalmazkodás, és olyan méretű szárazföldi migrációt fogunk tapasztalni, amilyet a modern civilizáció még soha nem látott.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Chris Stokes professzor, a tanulmány vezető szerzője szerint: "Kezdjük látni, hogy a legrosszabb forgatókönyvek szinte a szemünk előtt játszódnak le. A jelenlegi 1,2 Celsius-fokos felmelegedés mellett a tengerszint-emelkedés olyan ütemben gyorsul, amely, ha folytatódik, szinte kezelhetetlenné válna még e század vége előtt, ami a fiataljaink életében következne be."
A Communications Earth and Environment folyóiratban megjelent tanulmány szerint még ha az emberiség vissza is tudná állítani a bolygót az iparosodás előtti hőmérsékletre a légköri CO2 eltávolításával, akkor is több száz vagy ezer évbe telne, mire a jégtakarók helyreállnának. Ez azt jelenti, hogy a tengerszint-emelkedés miatt elveszett területek hosszú időre elvesznek, talán a következő jégkorszakig.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


